граждански договор и майчинство

  • 660
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 84
Здравейте!

Може би задавам банален въпрос, но тъй като за момента не мога сама да си намеря отговор, ще бъда благодарна, ако запознатите ми отговорят, макар и кратко. Към момента работя на граждански договор от 2003, преди това се самоосигурягавах, имам и година и нещо стаж по трудов договор. Полага ли ми се обезщетение при майчинство? По-скоро подозирам, че не, доколкото можах да схвана от самостоятелното четене на КТ и КСО, но все пак, надеждата умира последна. Ако отговорът е не, някой може ли да ме посъветва дали през оставащите ми месеци мога да направя нещо, за да получавам такова обезщетение. Бебето трябва да се роди някъде края на януари.
Благодаря ви предварително!

# 1
  • Мнения: 109
При така зададения въпрос предполагам, че не си осигурена за всички осигурителни рискове.
За да ползваш 2 год. отпуск за отглеждане на малко дете по КТ, е необходимо да си на трудов договор. Все още имаш време да сключиш някаде такъв. За размера на отпуска /до навършване на 2 год. на детето/ има значение само дали си в трудово правоотношение или не. Самият осигурителен стаж е от значение относно размера на обезщетението за бременност и раждане /т.е. болнични 135 дни/, защото се взима осигурителния доход 6 мес. назад.
Ако не сключиш трудов договор, имаш право на помощ/майчинство/ до навършване на 1 год. на детето от социалните.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 171
Ще ти цитирам изказвне от една друга тема

Сега по същество...Сутринта попроучих някои неща за жените със свободни професии и ще ги напиша тук, за да има повече инфо за нуждаещите се. Ходих и в НАП и в НОИ, голяма лудница и бюрократщина. Първо – гражданския договор не се признава, защото не те осигурява за всички осигурителни рискове...Сега, жените със свободни професии имат право да се самоосигуряват за всичко – сами да си правят вноските. Процедурата е следната – отиваш с диплома за образование и всякакви квалификации в Агенцията по вписванията, която се намира в регионалните съдилища. Там се регистрираш като човек със свободна професия и ти издават булстат като за фирма или едноличен търговец, може булстата да ти е егн-то например...Съответно явно и номер на сметка трябва да имаш...После отиваш в НАП и им подаваш декларация /мисля, че по образец/, че си заведена като човек със своб професия и че като такъв желаеш да се самоосигуряваш..Чакаш отговор от тях, който в повечето случаи е положителен и чак тогава правиш първата вноска, която е еди какъв си процент от 220лв.../определената сума за тази година, доколкото разбрах от догодина ще е по-голяма...Аз си се водя пак неосигурена, тези 4мес. работа не ми се водят като стаж....но ще отида да се впиша, ще почна да се самоосигурявам и така....Между другото, това е и по-добър вариант, когато си на граждански договор, защото доколкото разбрах по този начин си получаваш целия хононар, защото иначе освен удръжките по осигуровкитe имало и други,а ако се осигуряваш сам май не...

# 3
  • Мнения: 84
А има ли вариант в който да не правя трудов договор, а към гражданския, който имам доброволно да се осигуря за моя сметка за всички осигурителни рискове, т.е. и за майчинство? Аз съм регистрирана и като свободно професия, защото по договора, по който работех преди настоящата ми работа, това беше единственият начин да се осигурявам, така че може и тази възможност да използвам евентуално...?

# 4
  • Мнения: 1 432
А има ли вариант в който да не правя трудов договор, а към гражданския, който имам доброволно да се осигуря за моя сметка за всички осигурителни рискове, т.е. и за майчинство? Аз съм регистрирана и като свободно професия, защото по договора, по който работех преди настоящата ми работа, това беше единственият начин да се осигурявам, така че може и тази възможност да използвам евентуално...?

За съйаление няма такава опция.бях в същата ситуация като теб.Ако не си на безсро4ен трудов договор 6те полу4ава6 май4ински само една година,6том има6 нуйните 6 месеца назад Rolling Eyes

# 5
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Попитай в НАП, как стоят нещата. Но иначе има начин като свободна професия да се осигуряваш на 22,5%, вместо на 19% /това е все пак за родените след 31.12.1959/. 22,5% е Осигурителна вноска за фонд "Пенсии" и фонд "Общо заболяване и майчинство" от самоосигуряващи се лица осигурени за всички социални рискове, без трудова злополука и професионална болест и безработица. Това е с код на осигуряване /бившо параграф/ 550441.

# 6
  • Мнения: 4 181
аз също мисля , че можеш да се осигуряваш допълнително Peace
След като си била н атрудов договор преди повече от 6 месеца значи имаш право на 2 години майчинство. Ако не се осигуриш сама обаче сега - тъй като взимат осигурителния доход за последните 6 месеца, щв ти дават МРЗ за 135 -те дни, Така че е най-добре да се осиуряваш сега на колкото решиш, за да взимаш повече парички после Peace

# 7
  • Мнения: 84
ei blagodaria vi mnogo, na vsichki koito ste mi otgovorili! oshte utre shte govoria sas schetovoditelia i shte vidia kak stoiat neshtata v NAP. az po prinzip ne smiatam da si sedia vkashti poveche ot 6-8 meseca, taka che i za malak srok da poluchavam obezshtetenie, daje i minimalnoto da e, pak shte sam dovolna! za sajalenie eto taka stoiat neshtata v nasheto "perfektno osiguriavane"....hora kato men, nai-veche na grajdanski dogovori koito vnasiat nemalko pari i za zdravno i za pensionno osiguriavane, nakraia se okazvat v edna dosta bezizhodna situazia!!!
no da badem pozitivni Simple Smile

# 8
  • Мнения: 535
Включвам се тук със своят си въпрос и се надявам да намеря отговор. Та значи ето и моето положение: Аз съм в майчинство към социала, а там майчинството е само за една година и е 100 лева. Имах стаж 1 година преди това и си получавх 135 дни проценти от заплатата. Но... сега майчинството ми изтича и ако искам майка ми да може да получи майчинство трябва да си намеря трудов договор и работа. Но вместо това на едно от интервютата ми предложиха граждански договор и работа... Какво дефакто мога да получа като помощ при отглеждането на детето, не се и надявам майка ми да може да излезе в майчинство(тя е на постоянен трудов договор), но поне няма ли да получавам помощ от 50% от майчинството си затова, че работя? Имам и друг важен въпрос. Ако като алтернатива все пак успея да си намеря работа като учител, но на непълен норматив, мога ли да разчитам на трудовия си договор и въпреки всичко майка ми да успее да излезе в майчинство? Честно казано не разбирам, защо жените със свободни професии трябва да са така дискриминирани и да нямат право на майчинство... А като цяло ако излезе така, че нямам право на нищо, какво и как да предложа на фирма- осигурител, за да се излъже да ме осигурява #Cussing out Tired защото все пак някой трябва да гледа и детето Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт