С какво се изчерпва гражданската съвест?

  • 2 259
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 629
Ох, някак съм успяла да си изтрия мнението ooooh!

Та, темата я пуснах поради зачестилите напоследък жалби във форума и съответното бездействие пред този, който би решил проблема. Темата щеше да е безсмислена, ако го нямаше примерът с организираните протести за майчинските. Значи може.

Последна редакция: сб, 22 юли 2006, 15:21 от мюриель

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Аз мисля, че само с действия може да се оправдае 'гражданската съвест'. Всичко останало е празнословие.
Независимо дали ще се организира протест срещу нещо, което тормози повече хора, дали само ще се вземе участие в него или просто ще се подкрепи с един подпис - и трите са важни. Но ако само седиш и мрънкаш, а ако те питат защо не действаш, да кажеш 'Аааа, ми то с мен или без мен нищо няма да се промени' - това вече е чиста проба мързел+голяма доза инертност и незаинтересованост.

# 2
  • Мнения: 648
         Най- малко да реагираш на момента, т.е. ако причинителят на недоволството ти е на среща си струва да го "ососаш" Mr. Green. Ако проблема не касае само мен и семейството ми, но много е сериозен съм за събиране на група от съмишленици, подписка, писмо........... Най- силен ефект, според мен обаче има включването и на медия в решаването на казуса, примерите не са малко, в това отношение визирам предавания като "Открито", "Частен случай", "Господарите........"
Но основното е вътрешната нагласа на "гражданина", ако психиката му е пораженческа, едва ли ще вярва в чудо и да си "помрънка" му е достатъчно, останалите "хващат проблема за ушите" докато го доведат до някакъв резултат Peace
    Хубаво ще е тук да четем теми като "Как си разреших неприятен проблем", примерно, или какво можем да направим за.................................. Grinning или пък "Набирам доброволци в подкрепа на.................."
Всяка от нас ежедневно попада в "интересни" ситуации, но ако само дуднем и се гневим било то писмено или вербално, нема да я свършим голяма, иначе съм против кучешките изпражнения в градинките, против бесните колоездачи по главната, против бруталните шофьори, но когато направя нещо повече от това да съм "против", тогава моята гражданска съвест би ми позволила да се разпиша по въпроса Sick Това, че непрекъснато се обаждам къде ли не и поставям на място самозабравили се съграждани не ме изчерпва като гражданска съвест, може още.............

# 3
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Като гражданин аз имам права и задължения, по-скоро задължения и права. Като гражданин имам право да изисквам другите да спазват своите задължения. Като гражданин си изисквам касовия бон, отивам при полицая да се оплача от неправилно паркирана кола, която затруднява движението на пешеходците и така нататък, и така нататък. Като данъкоплатец имам право да бъда информирана за разпределението на парите от данъци. И дотук не съм споменала думата политика и няма да я спомена и по-нататък.
Като гражданин имам право да участвам в граждански протести, но не е задължително, защото освен гражданин съм семеен човек, а има периоди, в които ходя на работа.  
Това, което съм изредила е опит, който съм имала като гражданин, за съжаление ние не знаем какво е гражданска съвест и гражданско поведение, учим се в движение.


Напоследък, като гражданин основно пожелавам на разни непознати да ги нападне пърхот по светлия пример на Катюша, защото не е хубаво да се кълне и псува-първо, заради собствената душевна хигиена, второ-защото детето слуша.

Да допълня-като гражданин се старая да си плащам данъците и да спазвам правилата, независимо дали са писани или не: не акам навън, пресичам на зелено, нямам двор, следователно-нямам куче, не крада, не потрошавам чуждо имущество, не наранявам растения и животни, хора, не нося и не употребявам оръжие (това е разрешено, но за мен си е редно да е забранено), не слушам музика на мах, и други подобни

Последна редакция: сб, 22 юли 2006, 09:56 от Франзела Злобела

# 4
  • Мнения: 5 877
Бих се включила в акции по:
- саниране на опасна площадка
- почистване и поддържане на площадка (почиствала съм, но нямам нерви сама да поддържам)
- акция срещу колите по тротоарите (стикери или бележки под чистачките)
- доброволни акции с положителна насоченост (не гасене на пожари, а садене на дървета, образно казано). Напр. бих се радвала с други майки да подпомагаме кварталната библиотека - или столичната (носила съм книжки, възглавнички за децата, но може много повече); харесва ми едновремешната (възрожденска) читалищна активност.
Бих приела и други идеи.
Засега будната ми гражданска съвест стига само да изхвърлям дразнещите ме боклуци по пътя (чат-пат де, и то по иначе чисти улици). А, при голямо възмущение мога да публикувам статия.

Мюриель, поздравления за темата (и за поредицата подобни).

# 5
  • Мнения: 5 877
Между другото, дайте в тази тема да набележим неща, които можем да променим.

# 6
  • Мнения: 698
Аз мисля, че само с действия може да се оправдае 'гражданската съвест'. Всичко останало е празнословие.
Независимо дали ще се организира протест срещу нещо, което тормози повече хора, дали само ще се вземе участие в него или просто ще се подкрепи с един подпис - и трите са важни. Но ако само седиш и мрънкаш, а ако те питат защо не действаш, да кажеш 'Аааа, ми то с мен или без мен нищо няма да се промени' - това вече е чиста проба мързел+голяма доза инертност и незаинтересованост.

  202uu

И мен определено ме дразни мрънкането, особено пък от типа "поредното ХХХ в скапаната ни държава"  #Cussing out И не мисля, че проява на гражданска съвест е да констатираш даден проблем. Номерът е да провокираш - или поне да се включиш в - решаването му.  Peace

# 7
  • Мнения: 1 052

И мен определено ме дразни мрънкането, особено пък от типа "поредното ХХХ в скапаната ни държава"  #Cussing out И не мисля, че проява на гражданска съвест е да констатираш даден проблем. Номерът е да провокираш - или поне да се включиш в - решаването му.  Peace

Първо хората мрънкат, минава време, събират се няколко, и чак после действат.
Аз бих издействала един пердах на момченцето на около 5 г., което изкочи пред кола на Витошка без да се огледа, после и един пердах на родителите му, които са го възпитали така, или по-скоро не са. И още един пердах на шофьора на такси, който щеше да ме бутне на светофара пред 14 поликника, на зелено, за мен, и за него... но никой не се сеща, че пешеходеца е с предимство. И един пердах на бат Бойко, който затвори за движение Витошка, но забрави да я мие, и сега е с един кално кафяв цвят, така модерен за идващия зимен сезон.... И още, и още, и какво като съм писала протестно писмо? И за още милион неща, също така съм готова да инициирам комитет, който ще отзове избраните от нас народни представители, които бъркат талоните за инвалиди с помощните средства ...... Та готова съм, някой с мен?

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Ето един повод за разбуждане на гражданската съвест.

Подкрепете ни!

http://www.bgpetition.com/podkrepete-karmeneto/index.html

# 9
  • Мнения: 495
да имаш гражданска съвест означава да имаш гражданска позиция по въпросите, които вълнуват обществото, както и да правиш, това, което ти е ПО СИЛИТЕ, за да промениш нещата, които не харесваш и които засягат колкото теб, толкова и всички др. хора
аз например съм винаги конформистки настроена, пък и професията ми е такава, че ща не ща - променям нещата малко или много
един пример ще дам - скоро имаше тема за полицейския празник, няма да коментирам публикациите
значи тук в нашето родно БГ - ако стане престъпление на улицата, хората се правят, че не са забелязали и се разбягват като хлебарки
обаче как е в по-напредналите държави, където наистина има гражданско общество - ами там очевидците се втурват да помагат на жертвата и да гонят нарушителя
после ще продължа, ако някой нещо ми "се опъне" Wink

# 10
  • Мнения: 1 629
Ето един повод за разбуждане на гражданската съвест.

Подкрепете ни!

http://www.bgpetition.com/podkrepete-karmeneto/index.html


Бу,  newsm10

# 11
  • Мнения: 4 965
Не знам с какво се изчерпва, но предполагам с какво започва... със собствени действия и "съзнание".
Като се започне от това да спазваш определени писани и неписани норми, с което да не нарушаваш личното пространство на другите хора (да спазваш правилата за шофиране, да не си изхвърляш боклуците на земята, да не тупаш през терасата, да не се пререждаш в магазина, да си чистиш след кучето, да не слушаш музика на макс в 3 през нощта, пречейки на комшиите да спат... и подобни "елементарни" неща). Премине се през уважението на другите хора (т.е. промяна на нагласата, защото тук все някой на някого е крив, все някой не си върши работата, все някой е станал с д-то нагоре). Та се стигне до гражданската позиция по въпроси, които засягат обществото като цяло, а не "не е важно на мен да ми е добре, а на Вуте да му е зле".

# 12
  • tardis
  • Мнения: 329

- акция срещу колите по тротоарите (стикери или бележки под чистачките)


Ей над това тия дни усилено размишлявам  дали е редно да се направи..., напоследък съжалявам, че нямам стикерчета под ръка, докато умувам как да заобиколя подобни коли с количката...
Та има ли нещо законово, което ми забранява (дори и да няма други желаещи), да си набавя подходящи стикерчета със съответния текст и да ги лепя наляво и надясно по колите, които са препречили целия тротоар и те принуждават да слезеш на пътното платно с малко бебе в количката?

# 13
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Съгласна съм, че трябва да се действа.
Слушала съм мрънкането на майки, които се оплакват от мръсотията по детските площадки, а в същото време чоплят семки.
Аз участвам в почти всяка "майчинска" акция - ако съм пропуснала някоя, то е било по наистина уважителна причина.
Отделно и аз като Анда поддържам читалищната дейност, скромно, но от сърце.
Участвам в различни културни инициативи като автор.
Докато правех предаване (за тийнейджъри), държах да имаме позиция по редица въпроси или поне да им покажем пътя.
Лично за себе си съм взела решение да не си мълча. Въпреки,че съм доста стеснителна, вече правя забележки и съответно, раздавам похвали.  Laughing Ако някой си  е оставил кучето да ака на средата на улицата - забележка. Ако си приберат акото - похвала.
Мисля, че и това е начин. Хората вършат простотии, защото си мислят, че са невидими.



# 14
  • Мнения: 495
"Хората вършат простотии, защото си мислят, че са невидими" newsm10

Общи условия

Активация на акаунт