Петиция в подкрепа, насърчаване и защита на кърменето! Присъединете се!

  • 52 940
  • 569
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Можете да подкрепите кърменето, като подпишете Отвореното писмо:

http://www.bgpetition.com/podkrepete-karmeneto/index.html

След попълване на петицията трябва да активирате изпратения ви от системата линк (може да е попаднал в т.нар. Bulk Folder, проверете там, ако го няма в основната пощенска кутия).

Нека заедно Подкрепим, Насърчим и Защитим Кърменето!

Благодаря ви!



Има добавен нов ред в мейла, който се праща - копирайте линка в броузера.
При мен всичко си беше нормално. Пощата ми е в gmaila, кликнах си на линка и стана.




През първата седмица на август в над 120 страни по света се отбелязва Световната Седмица на Кърменето. По този случай бихме искали да привлечем вниманието на обществеността върху значението му както за отделния човек, така и за обществото като цяло.

Кърменето е от особена важност за здравето на децата и техните майки. То е въпрос от национално значение, който има отношение както към здравето на нацията, така и към семейния и държавния бюджет. Повече кърмени и по-дълго кърмени деца означава по-малко деца с алергии, инфекции на дихателните пътища, наднормено тегло, стомашно-чревни инфекции, злокачествени заболявания; по-малко отпуск по болест за родителите; по-малко разходи за лечение и лечебни храни.

Нашата страна е приела някои важни документи в подкрепа на кърменето:
• Национален план за действие “Храни и хранене - 2005-2010” – планът е приет от Министерския съвет и в него се очертават важни насоки за промяна на съществуващите практики в България;
• Програма на УНИЦЕФ и Световната здравна организация за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето;
• Международен кодекс за маркетинг на заместителите на майчината кърма

Независимо от това обаче, поетите от страната ни ангажименти не се прилагат активно и в голямата си част остават само на хартия.

За съжаление условията и утвърдените практики в повечето родилни домове и детски отделения в страната противоречат на тези приети документи и на световните практики. Това възпрепятства доброто начало на кърменето, което е особено важно, за да бъде успешно и продължително самото кърмене. Също така липсва достъпна съвременна информация, която да помага на жените, желаещи да кърмят бебетата си. Няма и специално обучени консултанти по кърменето, които да подпомагат младите майки, когато се сблъскат с трудности. В резултат на това едва 30% от бебетата на 6-месечна възраст получават някакво количество майчино мляко, въпреки че при изписването над 90% от бебетата са кърмени. Това означава, че липсва както достатъчно информация за важността на естественото хранене, така и ефективна подкрепа за желанието на майките да кърмят бебетата си.

Ние вярваме, че както за българските родители, така и за цялото общество и за институциите, към които се обръщаме, няма по-важен приоритет от здравето и бъдещето на нашите деца. Затова призоваваме институциите и обществото към активни промени, отговарящи на задълженията, които страната ни е приела с документите за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето:

1. Всяко здравно заведение, в което се раждат деца и има детски отделения, да участва в програмата за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето, като прилага 10-те стъпки за успешно кърмене.

2. Министерството на Здравеопазването да информира всички медицински специалисти, заети с грижата за бебетата и техните майки, за Националния План за Действие Храни и Хранене 2005-2010.

3. Медицинските университети и медицинските асоциации по педиатрия, неонатология, акушерство и гинекология да въведат съвременна и актуална информация по въпросите на кърменето и захранването на детето.

4. Медиите да се ангажират активно с разпространение на съвременна информация по въпросите на кърменето и захранването и да информират за нарушения спрямо Международния кодекс за маркетинг на заместители на майчината кърма, приет от СЗО и УНИЦЕФ и Наредбата
за изискванията към състава, характеристиките и наименованията на храните за кърмачета на Министерството на Здравеопазването.

5. Да се подпомагат и финансират на държавно и местно ниво неправителствени организации, които работят с бременни и майки за защита, подкрепа и насърчаване на кърменето.

Убедени сме, че ако се вземат нужните мерки, в кратко време това ще доведе до значително повишаване на броя на кърмените бебета, а оттам до намаляване на детската заболеваемост и общо подобряване на здравето на нацията в дългосрочен план, както и до съществени икономически ползи за семейния и държавния бюджет. Вярваме, че диалогът между гражданите и институциите е в основата на действащото гражданско общество и очакваме реални действия, които скоро да ни доближат до съвременните практики във всички развити европейски държави.

С уважение:

Българските родители, които подкрепят кърменето
Национален комитет за кърмене
БНК Заедно за децата
Ла Лече Лига интернешънъл – България
Център за бременни жени

Последна редакция: пт, 28 юли 2006, 21:58 от Хера

# 1
  • Мнения: 712
Прекрасна идея! Подписах с 2 ръце.

# 2
  • Мнения: 517
Извинете, но може ли да се подпиша след като оЩе не съм майка или бременна?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 186
Твърдо ЗА кърменето!Успех на петицията!Трябва да има гласност!Много майки не знаят почти нищо за кърменето.То наистина не се насърчава.Аз също нищо не знаех,но благодарение на една /случайно попаднала преди да родя/"Книга за кърменето",продължавам да кърмя детето си без проблеми.

# 4
Чудесна идея, подписах с 2 ръце  Peace

# 5
  • София
  • Мнения: 609
Аз също;и на похода беше хубаво,жалко,че заради времето имаше много малко хора

# 6
  • Варна
  • Мнения: 199
Подкрепям изцяло инициативата! Мисля, че няма нищо по-добро от майчината кърма за едно бебе. Това е най-ценната храна за децата ни! Не напразно хората са казали..."Кърмено бебе- здраво бебе!" Peace

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Извинете, но може ли да се подпиша след като оЩе не съм майка или бременна?

Петицията може да подпише всеки, който подкрепя идеята - без значение има ли деца, кърми ли ги, дали е жена, мъж, баба, леля... Grinning

# 8
Твърдо "ЗА" кърменето Peace !!! То е предпоставка дечицата ни да са ЗДРАВИЧКИ и УСМИХНАТИ!!! Аз самата почти нищо не знам за кърменето, но имам още малко време да понауча преди бебчо да се роди  Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 577
да на дългото кърмене  bouquet

# 10
  • Мнения: 8 917
Подписах Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 3 064
Подписах! Пожелавам успех на инициативата Peace

Аз лично научих доста за кърменето от тук, надявам се скоро да го приложа на практика Grinning

# 12
  • Мнения: 1 043
аз лично съм за  Peace
всяка майка трябва да даде добър старт на детето си
и всеки трябва да подкрепя или поне да не пречи на майка която има желание да кърми
моята свекърва направи всичко възможно да стъжни всеки един миг на който трябваше да се насладя .... Sad
надявам се да няма други такива нахали като нея

# 13
  • Мнения: 339
и аз подписах Peace

# 14
  • Мнения: 601
  Кърмене и само Кърмене с главно "К".

Общи условия

Активация на акаунт