Защо се намесвам!!!

  • 1 471
  • 17
  •   1
Отговори
Следната сцена: Сутринта сме в една градинка с 2 -годишната ми дъщеря и 7-годишния ми син.Той не проявява никакъв интерес към тоя тип забавления, ама заради сестра си се нави за малко. Две момчета на по 7 год. седят на люлките и си говорят. След 20-тина минути, когато тя отново поиска да се качи, отидох и им казах,че ако искат само да си говорят, могат да седнат на пейките. Събраха се още 4-5 деца, които явно само бяха чакали някой да ги изгони. Синът ми се пребори за едната люлка, а на другата момчето взе да мисли на кой точно да я отстъпи.Тогава синът ми стана за секунда от неговата за да помогне на сестра си да се качи и разбира се, загуби спечелената преди 10 секунди люлка. В същото време останалите 3-4 деца вече пристъпваха леко към люлката с идеята да са по-бързи в момента, в който дъщеря ми слезе и стояха на не повече от 10см от нея. Аз се чудех тях ли да пазя, дъщеря си ли да люлея или да обяснявам на сина си, че няма смисъл всичко това. Никой не направи нищо през цялото време. Нито родителите на тези, които виждаха ,че децата искат да се люлеят, а техните деца седят и си говорят на люлката, нито тези, чиито деца се бутаха за да хванат първата свбодна люлка, нито на това, което взе люлката на сина ми. Уча синът ми да не е агресивен , той винаги е избягвал конфликта.На 7 е и можеше да свали детето на 4 ако иска, но не го направи. Та питам как да направим така, че възрастовите противоречия да не се решават с нахалство и сила, а и малките да имат своя шанс за игра. Е, как да не се намесвам???

# 1
  • Мнения: 157
Въпрос на родители,такива случки има много.Лошото е,че деца като тези в повечето случаи са сами на площадката.
Аз лично пазя само своите деца и никога не се разправям с чуждите,тъй като съм попадала и на странни родители,които смятат че трябва децата им да ползват люлките по 24 часа,ако им е кеф.А с такива оправия няма.
Държа се далече и в твоя случай просто щях да намеря друга занимавка на децата си.Дори и да си тръгна.Вбесяват ме такива родители.
НЯМА ЛОШИ ДЕЦА,има лоши родители!!!!

# 2
  • Мнения: 545
..... Та питам как да направим така, че възрастовите противоречия да не се решават с нахалство и сила, а и малките да имат своя шанс за игра. Е, как да не се намесвам???


Само с възпитание. Но за съжаление не всеки родител възпитава детето си да е отстъпчиво. Напротив - много родители са на мнение, че само "чрез нахалство - към прогрес" се върви. И децата като го пробват няколко пъти, особено над по-малки деца, сами се убеждават, че работи. Ако пък и бъдат поощрени, тогава вече им става обичайно поведение.

# 3
  • Мнения: 495
дааа, грозна картинка
можело е да си направиш труда да обясниш на едно по-голямо дете, че се отстъпва на по-малко
но добре си представям ситуацията - майката седи отстрани и се прави, че не забелязва....
пък после за гражданска съвест да сме говорели....
нали знаеш - законът на джунглата важи с пълна сила и извън нея

# 4
  • София
  • Мнения: 2 967
Аз съще се нагледах последните няколко дни на подобни истории. Така е, че:
НЯМА ЛОШИ ДЕЦА,има лоши родители!!!!


на пък днес дме съседски деца /братя 10-11г./, които винаги те поздравяват и са много галантни, обидиха и замерваха с камъни друг съсед, без някаква видима причина за това. Вече не съм сигурна дали нама и лоши деца. За един възрастен като кажеш, че е лош, значи той си е имал лошотията и като дете, нали!?

# 5
  • Мнения: 712
Аз бих намесила и родителита на децата, които са наблизо, с молба за съдействие.
Винаги съм се съобразявала с другите деца и дори понякога съм се карала на моето и съм го лишавала от играчките му в полза на друго дете, но понякога не е зле да вземем страната на разума и да поискаме съдействие от другите родители.
Ако винаги дъзпитаваме своите деца да отстъпват, дали те няма да станат плахи и в живота си след това? Дали ще се борят за желанията и мечтите си или ще оставят другите да осъществяват техните?

# 6
  • София
  • Мнения: 2 967
Винаги съм се съобразявала с другите деца и дори понякога съм се карала на моето и съм го лишавала от играчките му в полза на друго дете, но понякога не е зле да вземем страната на разума и да поискаме съдействие от другите родители.
Ако винаги дъзпитаваме своите деца да отстъпват, дали те няма да станат плахи и в живота си след това? Дали ще се борят за желанията и мечтите си или ще оставят другите да осъществяват техните?

И мен тези мисли ме мъчат...

# 7
  • Мнения: 4 965
Аз пък в конкретния случай мисля по-различно.
Да, ако само седят (т.е. без дори лекииичко да се полюшват) бих ги помолила. Досега не съм имала проблеми с по-големи деца, но важното е да им "влезеш в тона" и да им обясниш ясно и внимателно (т.е. без упреци, обвинения, повишаване на тон и т.н.), че те са по-големите и по-умните. Обикновено подобна ситуация имаме по пързалките, където по-големите дечица се катерят, ядат пуканки и си говорят. Нямала съм случай "батко" или "кака" да не отстъпина "бебетата", а дори след това същите тези деца идват да ме търсят да си говорим или да ми се похвалят за нещо.
Разбирам и да поискаш да направят място на мъничкото ти дете, но... ти си искала децата да станат, за да се качат твоите (пък и на всичко отгоре казваш, че е имало и други желаещи, а едното е било по-мъничко от твоя син)  Naughty.
Ако, обаче, тези деца се люлеят и си говорят или само се люлеят, или се забавляват по някакъв друг начин, никога не бих отишла да ги сваля, за да кача моите деца (а и какво означава това, че синът ти се е "преборил" и е "спечелил" люлката). Не оправдавам детето да се учи да отстъпва и примирява, но и съм категорично протива да уча моите да се бутат, дърпат, пререждат или нещо подобно. В подобни случаи изчакваме другите деца да слязат или отиваме на други люлки. Също така не бих свалила своите деца, за да се качат други. Случвало ми се е нахални майки да ме карат да сваля едната от люлката, за да се качи тяхното дете, а моите да се редуват. Колкото и нахална аз да изглеждам в очите им, отказвам, защото е невъзможно да обясниш на едно дете, че трябва да прекъснеш играта му, защото друго иска да играе (а и не мога да люлея едната, а да оставя другата да търчи самичка наоколо).
Всяка ситуация винаги има 2 страни. Аз лично бих се намесила, когато някой прекъсва забавлението на моите деца, но не с цел да му съдействам Thinking.

# 8
  • Мнения: 6 206
Не знам, аз забранявам малкия да удря, уча го дава, наказвам когато удари някой, независимо дали е виновен...
Докато свекърва ми, като си говорим, казва, че го оставя да си защитава нещата, иначе пък да не е прекалено отстъпчив. И не знам кое е правилното-
Няма много общо с конкретната ситуация, но това ми ечуденката няколко дни напоследък.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 200
Не знам, аз забранявам малкия да удря, уча го дава, наказвам когато удари някой, независимо дали е виновен...
Докато свекърва ми, като си говорим, казва, че го оставя да си защитава нещата, иначе пък да не е прекалено отстъпчив. И не знам кое е правилното-
Няма много общо с конкретната ситуация, но това ми ечуденката няколко дни напоследък.
Аз като че ли съм по-склонна да реагирам като свекърва ти... Rolling Eyes Т.е. да я оставя сама да се оправя... аз рядко се намесвам... в определени ситуации само... но на площадката определено гледам отстрани.Ако застраши себе си или друго дете се намесвам, но иначе за борба за играчки - не.. било то нейни или чужди... Дори се дразня от дорители дето ме гледат назидателно.. тая пък какво си седи докато нейното дете иска да вземе играчката на моето... Wink Просто смятам, че децата се разбират прекрасно и без нашата намесе.. ще се сдърпат пък ще се разберат.. Също не я уча да си споделя играчките.. уча я да играе ЗАЕДНО с другите деца.. защо да си дава играчката?!? не може ли просто мирно и кротко да си играят заедно с нея.. децата си измислят начини. Колкото по-малко родителите се месят в игрите на децата - толкова по-добре. Да не забравяме, че нашето съзнание е малко или много изкривено вече... и рядко поглеждаме ситуацията през детските очи. Накрая ще кажа, че Александра се разбира много добре с деца.. спречкванията й са съвсем в рамките на нормалното и звършват с прегръдки и целувки. За съжаление, обаче в дадени моменти ми се налага да се съобразявам с претенциозни родители и да карам детето да прави неща, които са против разбиранията ми... Confused

Каспър... просто се закачих за твоя постинг.. не визирам теб.. да не се обидиш нещо..  Hug

# 10
  • Мнения: 6 206
Ваче, ми не знам и аз какво да правя.
Склонна съм да се доверя на свекърва ми, защото е невероятен педагог.
Обаче ме е страх да стане прекалено агресивен, побойник някакъв.
Иначе за реакциите на другите родители, хич не ми пука  Laughing, аз съм приятелка с всички деца в махалата, скачаме, пеем заедно, всички ми викат Поля, а не лельо или поне како.  Laughing
Много ме дразни като удря момичета, иначе с момчетата да се бие, ще яде бой на поразия като се прави на отворен. Но все пак маниери някакви трябва да има. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 14 133
Уча да си дава нещата и да не удря пръв. Да отстъпва на по-малките и да ги пази. Ако го удари някой - няма да го гледа.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 200
Ваче, ми не знам и аз какво да правя.
Склонна съм да се доверя на свекърва ми, защото е невероятен педагог.
Обаче ме е страх да стане прекалено агресивен, побойник някакъв.
Иначе за реакциите на другите родители, хич не ми пука  Laughing, аз съм приятелка с всички деца в махалата, скачаме, пеем заедно, всички ми викат Поля, а не лельо или поне како.  Laughing
Много ме дразни като удря момичета, иначе с момчетата да се бие, ще яде бой на поразия като се прави на отворен. Но все пак маниери някакви трябва да има. Simple Smile

Аааа, ако удря... значи се намесваш, ама иначе не...  Grinning

# 13
  • Мнения: 130
Съгласна съм децта да се оправят сами, но само когато са на сходна възраст.Не виздам нищо полезно и възпитателно  в това, дете на 2 години да остава без играчки или да не може да играе, защото по-силните и знаещи 7 годишни не му дават възможност. А за такива родители, които нагло гледат как други деца искат да се люлеят или нещо подобно, а тяхното дете не става вече половин час от люлката за да не си прекъсне играта и не предпиемат нищо, просто незнам какво да кажа. Не случайно в детските градини, където на група се пада по едно автомобилче например, госпжите карат децата да се редуват по 5 минути. Същото е и с люлките и едва ли се практикува с невъзпитателна цел.  Децата трябва да се научат на ред, а не да се борят и налагат.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 242
Има лоши деца и съответно намесата на възрастен често е наложителна. Друг е въпросът кой ги е направил лоши и че е възможно да станат пак добри. Все пак децата нямат готов модел на поведение във всяка ситуация и намесата на възрастния цели именно това - да им покаже как най-добре да  реагират в дадена ситуация. Не бих свалила нито моето, нито чуждо дете, но ако има деца на 10 см от люлката, ще се намеся. Все пак опасно е и за тях и за това на люлката и ще опитам да въведа "график" и буферна зона.
Прави ми впечетление, че много от вас смятат, че нямат право да правят забележка на чуждо дете. Сори, но ако то пречи по някакъв начин на мен или детето ми ще му направя и още как. Защото, ако не му направя, може и да реше, че действително нямам нищо против. Моя приятелка така си оставаше детето да прави каквото иска, с обяснението, че ако тя му направела забележка, нямало да схване връзката. Забележката трябвало да се направи от засегнатата страна - хем щяло да е по-ясно, хем по-респектиращо. И съм сигурна, че не само тя мисли така.

Общи условия

Активация на акаунт