За готвенето, етиката и доброто възпитание

  • 4 047
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 243
Аз обичам да готвя. Обичам и да ям. По тази причина си имам любим ресторант в Стара Загора, където де отдавам на тая си слабост. През зимата в менюто се появи един десерт, който много ми хареса, и се опитах да го повторя в домашни условия - така се появи Тортата "Мюсли", която доста хора вече опитаха. Моята торта не е като оригиналната - нещо в рецептата ми е убегнало, но няма да ми кажат как я правят там, затова не се и опитвам да разбера...

Рецептата за тортата "Мюсли" написах най-напред във форума "Гответе с мен", където съм един от модераторите, а после тръгна и тук.

Днес най-изненадващо установих, че рецептата за тая торта, която считам за моя, и снимката, която направих на моята си тереса, в сватбения сервиз, до моите си мушката, седи кукната в един друг форум. Без да има линк към този форум или към форума на "Гответе с мен". Без да се споменава дори, че тия рецепта и снимка са копирани дословно.

Това не е всичко. Потребителят/потребителката, която се е вдъхновила да предлага чужди рецепти, така се е увлякла, че е копирала отново абсолютно същата рецепта, така както е поместена в сайта на "Гответе с мен", но вече със снимката на marabu.

Подобен е подходът с рецепти на Наталина, Пеп-4о, Марабу, МарианаГ и Господ знае още кой - поместени са дори техните снимки с надписите на авторките върху тях:
http://www.duma.bg/phpBB2/viewtopic.php?t=226&postdays=0& … =asc&start=60

Авторката на тези постинги - lusias, е на мнение, че ...
Цитат
Това е селекция от подбрани ястия от много форуми.

Ако за теб това е компромати значи си много зле с храненето,естетическия вкус и по-добре е да пиеш една чаша студена вода.
Жалко,че има хора които винаги мразят когато се създава нещо хубаво.
Не съм редактирала пунктоацията.
Само че потребителката lusias се е сетила да уточни, че това е "подборка" от много форуми, едва когато друг потребител се е намесил и е посочил някои от оригиналните източници.

Няма за цел да подлагам ЛусиаС, която и да е тя, на публичен линч. Не ви призовавам към подкрепа в онази тема - аз ще имам грижата да пиша на модераторите на този форум, пък те каквото решат - в крайна сметка каквито модовете, такъв и форумът, и обратно.

Молбата ми е - нека бъдем коректни една към друга. За да може това, което правим за удоволствие, да бъде  едно споделено удоволствие.

# 1
  • Мнения: 22 867
Ами грозно е! И абсолютно неетично. Нищо не пречи пак да си постват чуждите рецепти, но да укажат източника. Не ми е ясно защо са решили да не го правят. Рецептите били като народно творчество. И така да е, но когато една певица пее народна песен, тя застава зад изпълнението и с името си. Щото друг може да я изпее и фалшиво. Хора разни, идеали разни - трудно ще се стигне до съгласие по въпроса. Иначе разбирам огорчението ти.

# 2
  • Мнения: 1 708
Абсолютно съм съгласна с теб,защото се е случвало и с лично мои рецепти!

# 3
  • Мнения: 5 877
Хехе, моята торта с моркови плюс снимката бяха излезли във варненски вестник... трябваше май да си потърся хонорара.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 787
Хехе, моята торта с моркови плюс снимката бяха излезли във варненски вестник... трябваше май да си потърся хонорара.

Сериозно ли? И автор имаше ли?

# 5
  • Мнения: 6 243
Хехе, моята торта с моркови плюс снимката бяха излезли във варненски вестник... трябваше май да си потърся хонорара.
Да не е била Варненската притурка на "Дума"  Wink

# 6
  • Мнения: 712
Ще те подкрепя, защото мисля, че това също е един вид интелектуална собственост. След като на теб ти се удава да правиш такива неща, нека поне това да бъде повод за гордост и радост, че даваш нещо уникално.
Аз не мога да готвя, но споделям рецепти, записани в тефтера на майка ми. Някои от тях са стари семейни тайни, други са записани от приятели. Ако някой от тях си познае някоя, не знам как да го избегна.

# 7
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Определено е неприятно, за съжаление на никой не му се вярва, че потърпевшите биха си потърсили правата, за това и го правят. М/у другото ако обърнете внимание в този форум четат най-много гости. Няма да се изненадам ако си открием рецептите и в някои новоиздадени готварски книги Wink.

# 8
  • Мнения: 5 877
Включвам се, само за да кажа на Анда да си поиска хонорар от вестник "Реклама" /разпространява се безплатно във Варна, може би и другаде/, защото в последния му брой я има тортата едно към едно, и дори снимката с панделките. Явно и там четат бг-мамма.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 10 787
Включвам се, само за да кажа на Анда да си поиска хонорар от вестник "Реклама" /разпространява се безплатно във Варна, може би и другаде/, защото в последния му брой я има тортата едно към едно, и дори снимката с панделките. Явно и там четат бг-мамма.

Знам го вестника.... напиши им и-мейл да видим какво ще ти кажат... Обаче дали ще можеш да докажеш, че рецептата е твоя?  Thinking

# 10
  • Мнения: 9 106
Аз се регистрирах, пусках си моите снимки, като с фотошоп им сложих името си и бях трита, като модератора -  явно същия боклук като останалите форумци обърна внимание на добрия тон. И между другото ни нарекоха *бабки*  - е, още не съм станала, но като съм бабка и не харесват качеството на снимките ми - защо ги качват на техния форум  newsm78 newsm78

# 11
  • Мнения: 386
Направо съм възмутена!Какъв е този форум, боже?Какви са тези обиди?Направо е страшно.................Без думи!

# 12
  • Мнения: 6 243
Влез сега, ако успееш да видиш какво става - то бива слабоумие, ама това минава всякакви граници.

# 13
  • Мнения: 2 584
нямам думи, по точно имам но няма да пиша защото ще ме изгонят от форума а си ви обичам, доколкото знам форума е с авторски права, или бъркам, може би трябва и тук да се сложи нещо подобно

Никаква част от този сайт не може да бъде възпроизвеждана по какъвто и да е начин без изричното разрешение на Digital News


# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 23 632
Копират ги защото рецептите са супер, пък сами не могат да ги направят по-добре! Обаче дали няма начин да се спори за авторски права?

Общи условия

Активация на акаунт