Отговори
  • Мнения: 3 405
Може би много пъти е задаван въпроса, но моля запознатите мами да ми отговорят Grinning
Интересува ме дали правото за ползване на платения годишен отпуск се запазва за годините, през които майката е в отпуск по майчинство. Също така и кога може да се ползва годишния платен отпуск, ако имаме право на него, и ако не се ползва изплаща ли се от работодателя, ако след изтичане на майчинството трудовото правоотношение се прекрати.

Благодаря ви Hug
Ако има линк за отговор на питанката ми ще се радвам Hug

# 1
  • Варна
  • Мнения: 248
 Определено докато си в майчински за всяка година ти се полага по 20 дни платен отпуск, няма проблем да се ползват след изтичане на майчинството, или дори и по време на него, но не виждам много смисъл във втория вариант. А в случай на прекратяване на трудовия договор работодателят е длъжен да ти изплати обезщетение за натрупалия се неползван платен отпуск  Peace

# 2
  • Мнения: 14 133
Да, запазва се. Можеш да си го палзваш след изтичане на отпуска по майчинство. Трябва работодателят да го изплати като вид обезщетение, ако ти прекрати трудовото правоотношение веднага след майчинството.

# 3
  • Мнения: 5 370
Определено докато си в майчински за всяка година ти се полага по 20 дни платен отпуск, няма проблем да се ползват след изтичане на майчинството, или дори и по време на него, но не виждам много смисъл във втория вариант. А в случай на прекратяване на трудовия договор работодателят е длъжен да ти изплати обезщетение за натрупалия се неползван платен отпуск  Peace
Абсолютно е така!
В момента ми тече едномесечно предизвестие, защото си напускам старата работа.
Имам да вземам заплата и половина долу-горе за отпуск' 2005 и '2006 до края на юли.

# 4
# 5
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Интересува ме дали правото за ползване на платения годишен отпуск се запазва за годините, през които майката е в отпуск по майчинство.

За периода на майчинство ти се полага годишен отпуск, в размер, определен от фирмата, в която работиш.

Също така и кога може да се ползва годишния платен отпуск

Можеш да го ползваш преди да излезеш в майчинство или след изтичане на двете години (второто е по-удачен вариант, защото, ако имаш увеличение на заплатата и се върнеш на работа за седмица, после излезеш в отпуск-можеш да получаваш отпуск върху по-високото възнаграждение).

ако не се ползва изплаща ли се от работодателя, ако след изтичане на майчинството трудовото правоотношение се прекрати.

Да, при прекратяване на трудовите правоотношения се изплаща неползвания платен отпуск, само тогава.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 097
Единствено нямаш право на допълнителен платен годишен отпуск по време на майчинството, ако изобщо си имала такъв преди да излезеш по майчинство.

# 7
  • Мнения: 3 405
Благодаря ви за отговорите    bouquet

# 8
  • Мнения: 15 619
Имах колежка, която след като и приключи отпуска за гледане на дете до 2 годишна възраст /платения/, си използва и полагаемия платен отпуск за тези години.

# 9
  • Мнения: 509
Да, след като ти изтече майчинството, можеш да продължиш с отпуск, който ти се полага за годините по време на майчинство.

Общи условия

Активация на акаунт