За кръщаване на първородно - може ли на починал роднина?

  • 3 101
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Здравейте!
Бременна съм с близнаци - момче и момиче - и живот и здраве ще се раждаме най-вероятно през август. Според докторите момичето ще излезе първо, а момченцето - второ. Искам да ви попитам дали този, който излезе втори, може да бъде кръстен на починал роднина, защото знам, че не е хубаво първородно да бъде кръстено на починал. Аз уж гледам да не съм суеверна, но специално затова малко ме е страх. Моля ви, споделете какво знаете и мислите по въпроса.  bouquet

# 1
  • Мнения: 723
Аз знам, че не е хубаво да се кръщава на починал роднина което и да е подред дете. Но това са суеверия и общо взето, ако не вярваш в тях, няма от какво да се притесняваш.  Peace

# 2
  • Мнения: 962
И аз знам че не е хубаво да се кръщава на починал човек което и да е бебче.Чесно казано не бих го кръстила на починал роднина.  Confused

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
И аз съм чувала, че не е хубаво, но все пак ти си решаваш.   bouquet

# 4
  • Мнения: 2 631
Според мен няма нищо лошо, а тъкмо обратното!  Peace Щом сте решили да е на починал човек, значи този човек е много специален за вас и затова искате да продължите името му! Всичко друго е суеверия, с които не се обременявай допълнително! Naughty

Дъщеря ми е кръстена на починалата си баба и на Великден, когато се роди. Но ако първородното ми дете беше момиче - пак на същата баба щеше да е кръстено!

По този въпрос сме се допитвали до няколко свещенници, и всички бяха единодушни, че няма никакъв проблем, да кръстим детето си, дори и първородно, на починал роднина - един от тях дори беше кръстил сина си на починалия си брат.
Леко раждане ти желая! Hug

# 5
  • Мнения: 507
И аз съм чувала, че не е хубаво, но все пак ти си решаваш.   bouquet
Знам също, че сестра ми е кръстена на баба ми, която е починала още когато майка ми е била на 6-7г. И нищо и няма (за уточнение тя е второто дете).
Като се замислих и баща ми е кръстен на вуйчо му (който е починал в някаква война, доста преди баща ми да се роди). И той е второто дете.

# 6
  • Мнения: 528
Ако вярваме на всички бабини девитини и суеверия то ще свърши светът.Ако не се кръщава едно дете на някой бил той и починал то след време ще му изчезне името.Така му се продължава името.Ако те питат и не искаш да казваш че е на твоя починал роднина кажи че е на твой приятел.Така няма да ти трият бабите сол на главата.

# 7
  • Мнения: 77
 Това си е поверие - да не се кръщава дете на починал човек, както и бременна жена да не ходи на гробище и т.н. Аз не бих си кръстила детето по този начин, пък ти си решавай. 

# 8
  • София
  • Мнения: 4 865
а какво се случва, ако се кръсти детето на починал роднина? какво казва поверието?
и затова ли са всички теми с питания за имена - от странни по-странни - за да избегнем имената на умрелите роднини? ами то скоро съвсем няма да ни остане избор...

# 9
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
от бабите си знам, че не е хубаво да кръщаваш дете на не навреме починал или болнав роднина - така то взимало до голяма степен съдбата и късмета на този човек. 
Това са си суеверия, но не поради това сме решили с мъжо да не кръщаваме децата на някоя баба или дядо, а за да избегнем евентуални сръдни Simple Smile

# 10
  • София
  • Мнения: 618
Баща ми е първо дете и е кръстен на починалият си чичо. Не виждам това да е оказало някакво влияние.
Щом сте решили да е на починал човек, значи този човек е много специален за вас и затова искате да продължите името му! Всичко друго е суеверия, с които не се обременявай допълнително! Naughty
Леко раждане ти желая! Hug
  Peace

# 11
  • Мнения: 4 806
въпросът, по - точно отговорът има две страни.
Не знам, дали българският народ е единствен в прилагането на това суеверие. Със сигурност има народи, които изобщо не са "чували" за такава традиция. Което за мен би означавало, че няма основание за притеснения. Това е едната страна.
А другата е, че ако имаш поне мъничко съмнение, може би е по-добре да потърсиш друго име. Просто ще ти е по - спокойно, няма да мислиш, че детенцето нещо го грози от неясно естество, няма да си викаш, че си взела грешно решение, ако вдигне температура... Прецени си, дали след като знаеш, че има такова поверие, ще имаш силите да го игнорираш изцяло.

# 12
  • Мнения: 11 306
Аз съм кръстена на починалата ми баба. Първородно дете съм. Имало е голям спор и накрая мама е кандисала за искането на баща ми.
В поверието се казва, че ще им е труден живота. Моя беше доста "весел", но не знам дали заради поверието или просто така са се стекли обстоятелствата.

# 13
  • Мнения: 2 309
Винаги съм си мечтала един ден като имам дете да го кръстя на дядо ми, когото много обичах. Когато забременях обаче се консултирах с един приятел астролог, който след дълго бла-бла, което не запомних, каза че не е хубаво да се кръщава на починал близък човек. Това естествено е много личен избор, но самият факт че питаш, означава че нещо те притеснява, като цяло обаче е практика децат да се кръщават на починали хора, пък не съм забелязала да е някакъв проблем.

# 14
  • Мнения: 5 313
Аз знам, че не е хубаво да се кръщава на починал роднина което и да е подред дете. Но това са суеверия и общо взето, ако не вярваш в тях, няма от какво да се притесняваш.  Peace
Peace

Общи условия

Активация на акаунт