Ще я бьде ли здравната каса???

  • 957
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 89
Някой да ми каже, ще ни огрее ли тази година или в близката петилетка да приемат документите за безплатните лекарства за ин витрото?
Сума ти изследвания, куп бумажки и хартийки, висене по опашки по кабинети, най-вече колко нерви и за какво? Никой не ти казва какво ще става занапред. Сьбрах всички необходими документи и сега да чакам. КАКВО имам да чакам. В ЗОК , служителката ми обясни, че се очаква да отпуснат нови свободни места за програмата. КОГА? Никой не знае. А всичките изследвания си имат срок, докато очаквам "богопомазаните" да решат кога и как, май ще се наложи да почвам отначало. А това не е без пари, а и се налага да закьснявам за работа.
Абе нямам думи!!!
В нормалните дьржави на хората им се полага от 1 до 3 безплатни опита ин витро. А ние тук ходим, молим се, мькнем папки с документи да докажем, че изрядно сме си плащали здравната каса и още кой знае кво. И след поредното обяснение за какво става вьпрос виждаш поглед на сьжаление, че не ти е отредено, като всички нормални жени да си имаш детенце.
Така ми писва понякога!
Но пьк знам за какво се боря!!!

Рано или кьсно аз ще стана майка!!!

# 1
  • Мнения: 96
Здравей, viku6a

Аз също като теб съм събрала купчината документи и чакам да пуснат програмите. В РЗОК Варна момичетата от деловодството (доколкото са информирани, разбира се), казват, че очакват всеки момент да пуснат програмите. Казват, че щяло да има и нови програми, но дали са в областта на ин-витрото, не знам.
Дадоха ми телефон и ми казаха да звъня всеки ден. Което ме обнадеждава, че наистина се очаква всеки момент да отворят програмата и че ще има прием на документи.
Но д-р Сариев от Майчин дом Варна каза, че никой нищо не знае дали и кога ще има прием на документи. От него научих, че протоколите за лекарствата щели да бъдат нови и че тези, които сега имаме, няма да са валидни при стартиране на новите програми.

Какво ни остава, освен да чакаме  Tired Или пък да бръкнем по-дълбоко в джоба, ако държавата не ни подкрепи. Е, ще почакаме, пък да видим! Търпение и вяра!

# 2
  • Мнения: 3 376
Момичета, написах го и във форума на Зачатие: до момента са приети документи само на 600 жени, което е около половината отпуснати бройки за 2006. Това означава, че рано или късно пак ще почнат да приемат документи. А колкото до това:

Но д-р Сариев от Майчин дом Варна каза, че никой нищо не знае дали и кога ще има прием на документи. От него научих, че протоколите за лекарствата щели да бъдат нови и че тези, които сега имаме, няма да са валидни при стартиране на новите програми.

Не мисля, че смяната на политиката на НЗОК относно протоколите за лекарства отменя вече издадените протоколи. Старите ще са си валидни за всички, които са ги получили, само за новите бройки ще са различни. Няма нужда да се изпада в паника при всеки слух около НЗОК.

# 3
  • Мнения: 1 320
Гризка, не е съвсем така. Ако клиниката вече е подготвила твоите документи, но ти още не си ги подала в ЗК /има и такива случаи/, то, ако касата договори нови лекарства, те няма да се покриват от старите протоколи и ще трябва да се отиде в съотвената инвитро клиника да издадат нови, адекватни на одобрените лекарства. Това се отнася за тези, които тепърва ще подават документи.
За момичетата, които са подали документи и чакат отговор е по-интересен въпросът. Касата или ще им одобри документите или ще ги върне за пренаписване на нови протоколи. Но, ако вече имаш получен протокол от ЗК, подпечатан и напълно редовен, естествено, че никой не може да ти го вземе обратно Simple Smile
Стискам палци чакането да свърши скоро!

# 4
  • Мнения: 939
Начи сега ще събера куп "овации", ноимам много тясна връзка с РЗОК. Вярно, не е точно в това направление с тези документи, но... По въпроса за новите протоколи - завареното положение с издадени вече, няма да коментирам - ясно е, че остават. За другите неща - все още никой нищо не е казал със сигурност за нови и допълнителни бройки специално за инвитрото. Тази, която е най - навътре с информацията, в момента е в отпуск и ще се върне поне след още 1 седмица. Няма кого да питам за повече подробности, но със сигурност нищо конкретно не се чува по този проблем.
Тези, които имат подготвени документи, да ходят в РЗОК и да ги подават, ако служителите там ги приемат, защото при евентуална промяна в документите (за което не вярвам, че ще стане тази година - може би с новото НРД от 2007), ще трябва да вадят нови. Не съм много сигурна за това, но имам някакви съмнение, че все пак веднъж подадени и изчакващи документи, е по - трудно да бъдат върнати, отколкото да идеш да ги подадеш и после - почвай наново, щото не отговарят.

# 5
  • Мнения: 3 376
Тези, които имат подготвени документи, да ходят в РЗОК и да ги подават, ако служителите там ги приемат

За съжаление не става толкоз лесно. Не може просто да отидеш и да насилиш служителката да ти прибере документите. Трябва официално да се възобнови приемът и разглеждането от комисия.

# 6
  • Мнения: 89
Ей тва най ме убива - дава ти информация всеки, но не и този който трябва. Всички тук се опитват да помогнат, кой с квото може, а в дьржавните инстанции е сезоньт на отпуските. И ние какво, да изчакаме с овулациите ли или да пробваме да теглим инвитро кредит в банките?

# 7
  • Мнения: 939
Писмо от НЗОК има, че ще бъдат увеличени бройките, но няма никаква дата, срок или нещо подобно. Както бе споменато - чакат всеки момент. Колкото до нови документи - никой нищо такова не знае. Да не би лекарят да е имал предвид, че може на издадените да им изтече срокът на валидност и да трябва да се вадят нови. Поне за промяна в документацията никой нищо не е чул. Засега това са сигурните новини от източник от РЗОК.

# 8
  • Мнения: 553
Аз питах доктор Стаменов дали не мога още сега да си подготвя документите, но той каза не. Още не се знае какви лекарства ще се поемат и съответно той не може да знае какви протоколи да ми напише. Според него приемът ще бъде възобновен през септември (ако го възобновят  Confused). Дано все пак да приемат документи  Praynig

# 9
  • София
  • Мнения: 12
Здравейте момичета, имате ли инфо за това дали е отпушена здравната каса за нови одобрения за инвитро? Подочух, че за тази година лимита е свършил!!! Моля, който знае нещо по въпроса да каже.

# 10
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 991
За съжаление все още няма ясна информация по въпроса. От клиниките по стерилитет се чува, че ще има нов прием септември, но на сайта на касата прочетох че са свършили средствата по програмата  Confused

# 11
  • Мнения: 96
Жабче, би ли дала линк към сайта на касата, където има информация за ин-витро програмите? Предварително ти благодаря!

А аз упорито си чеквам по телефона в РЗОК Варна дали е започнат прием на документи за ин-витро, но всеки път отговора е все НЕ ЗАСЕГА Naughty. Thinking

# 12
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 991
Ази извинявай че чак сега се включвам, не съм видяла въпроса ти  Embarassed

На сайта на касата следя рубриката онлайн консултация - там има въпроси и отговори. http://www.nhif.bg/bg/questions.phtml
Иначе във форума на Зачатие има няколко теми, където се обсъжда тази тема.  http://www.zachatie.org/forum/index.php?board=8.0

# 13
  • Мнения: 96
Чета форума в сайта на касата и ми падна гарда  Tired
Не се вижда никаква светлинка. Отговорите са все едни и същи - изчерпани средства по програмата за безплодие при жената.

Аз обаче друго не разбирам. Защо се нарича "безплодие при жената", след като сигурно половината от случаите на безплодие са заради мъжки фактор? Да сменя мъжа или какво?  newsm78

# 14
  • Някъде там...
  • Мнения: 3 991
Не знам защо така са нарекли програмата  Mr. Green И ние сме с мъжки фактор... Според проучванията причината за стерилитет при двойките е 50% при жената и съответно 50 % при мъжа. Но по традиция отколе все жената е виновна  Crazy Дори майка ми, която все още не знае че имаме проблем, си мисли че аз не мога да забременея и дори не й хрумва че може пък причината да е в спермограмата на мъжа ми.

Общи условия

Активация на акаунт