Отговори
  • Мнения: 3 926
Асе моля за малко помощ, както и всички, които знаят. Днес ми изписаха Окситоцин инжекции за 3 дни, 2 пъти на ден. Тъй като съм заплес и се бях притеснила за този кюртаж въобще забравих да питам за кърменето и влиянието на инжекциите върху кърмата. Нищо не намерих с търсачката във Форумите. В листовката пише доста гадни неща за влиянието на Окситоцина върху новородените, но не разбрах, това при продължителен прием ли е или за вливанията със системи?! Ще ти бъда много благодарна ако можеш да ми кажеш нещо по въпроса. Знам единствено, че се отделя с кърмата.

Това е част от поста на едно сладко маме от настоящите юлчета. Отглеждам си ги и масово кърмят Grinning при това им харесва Wink
Момичето има някакво запушване на някакви отходни канали... което спира изтичането на лохиите и има три съсирека в матката, които трябва да изхвърли до определено време иначе ще я кюртират. Тя се е притеснила и е разбираемо, още повече, че всичко това е съпроводено с болки  в матката при кърмене, а и не само и кръвоизливи... Shocked Понеже малко хич ме няма в тази насока призовавам за помощ, пък тя сладурката ще си чете темата, че дори не й е и дошло на ум да пусне темичка тук Heart Eyes
Извинявам се за объркания пост, но знам, че ще помогнете Hug

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Окситоцинът е хормонът на кърмата. Знаете, че в някои болници го бият за потичане на млякото.
Мисля, че няма място за притеснение, все пак става дума за съвсем кратка терапия.

# 2
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Няма проблем да й се направят инжекциите - както знаеш и ти Wink, именно окситоцинът е хормонът, който е отговорен за това алвеолите в гърдата да се съкращават и да изтласкват млякото надолу (най-простичко казано - млякото да потече). Нали го изписват понякога и при жени, при които рефлекса на потичане се блокира по някаква причина (макар че често го наричат ~за отпушване на каналите~).
Предвид че има сериозен проблем, направо да действат - не е хубаво това задържане на съсиреци, дано да няма и останали парченца от плацента, че те може да правят проблеми с кърменето. Можеш да й обясниш за всеки случай, че дори да се наложи кюртаж и упойка, това няма отражение върху кърменето и не налага прекъсването му. Дано всичко се оправи бързо Hug
Тук има и повече за окситоцина по време на кърмене:
http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

# 3
  • Мнения: 3 926
Знам, обаче съм чела-недочела и мисля, че в определени дози може и да спре кърмата newsm78 Или се лъжа Confused

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ъъъъъ... такова аз не съм срещала newsm78
Има друг проблем с окситоцина, ама по време на раждане - че ако се прекали не само с него, ами принципно с количеството на вливанията, тогава може да стане проблем заради задръжката на течности и страхотното подуване. Това ли са ти спомените newsm78

# 5
  • София
  • Мнения: 533
Няма никакъв проблем.

При мен се получи подобно нещо. Тъй като родих секцио, шийката на матката ми много бързо се затвори и лохите не можеха да изтичат. Спряха на 7-мия ден. Като отидох на преглед се оказа, че имам много кръв в матката. Всеки ден ми биха ударно инжекции окститоцин и някакво друго с М, което не помня. Ходих в продължение на една седмица всяка сутрин и ми биеха инжекциите през половин час. За съжаление, при мен не помогнаха - продължавах да си задържам кръв в матката.

На 14-тия ден след раждането ме приеха, направиха ми пълна упойка и ми направиха дилатация на шийката на матката - не знам дали това е същото като кюртиране. Не беше страшно. Нямаше ме само няколко часа от вкъщи. Преди това се бях изцедила, защото ме предупредиха, че не трябва  да кърмя до вечерта, за да се разсее упойката.

А за окситоцина - изобщо няма проблем. Стимулира млякото и отпушва каналите. Отрази ми се много добре - гърдите ми бяха пълни и бебчо беше много щастлив Simple Smile

Стискам палци всичко да се оправи!!!

Последна редакция: пн, 24 юли 2006, 23:45 от Tea_

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Другото лекарство е метергин - пак за предизвикване на контракции. Дилатация означава разширение - обикновено вървят в комплект D&C - дилатация и кюртаж.

# 7
  • Мнения: 2 467
На мен след раждането ми сложиха система окситоцин. Следващите дни ми биха няколко (нямам вече спомен колко) инжекции окситоцин. За в къщи ми изписаха метергин. Всичко това защото и аз имах някакви проблеми със съсиреци и бля бля.
Та нищо не стана ни на бебче, ни на мен. Само дето кърмата ми яко тръгна и на 2-3 ден бях като лейка.
Да се оправят бързо проблемите  Hug и да се гушкат много с бебчо  Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 426
Аз също на 7-мия ден след раждането имах запушване и бях на същите инжекции 3дена по 2. Не ми спря кърмата, но се оправих без кюртаж.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 230
Здравейте, аз съм юлската мама с Окситоцина. Много благодаря на Асинка, че пусна този пост тук. Благодаря на всички, които се отзоваха, много ме успокоихте. За сега съм на 3тата инжекция и сестрата ми каза, че най-късно след 4тата ще тръгнат лохиите. За сега не забелязвам да има промяна в количеството кърма, но явно всичко с времето си Wink Успокоихте ме и за дилатацията и кюртажа, ако не тръгнат, поне спокойно ще отида на тази манипулация.   bouquet  bouquet  bouquet Hug Hug Hug

# 10
  • Мнения: 3 926
Ъъъъъ... такова аз не съм срещала newsm78
Има друг проблем с окситоцина, ама по време на раждане - че ако се прекали не само с него, ами принципно с количеството на вливанията, тогава може да стане проблем заради задръжката на течности и страхотното подуване. Това ли са ти спомените newsm78
Ей затова реших да пусна тема тук, защото въобще не бях сигурна и за да не ошашавя допълнително момичето... нали знаете - проверката висша форма на самодоверие Wink По-добре питай, отколкото гадай..., а нямаше време да търся инфо Embarassed

# 11
  • Мнения: 6 243
За окситоцина са писали вече - споко!
Има теории, че вкарванетона синтетични хормони в организма е нежелателно и пр. - което принципно е така, ако човек се лекува изцяло с хомеопатия, билки и др. под. Но за кърменето специално синтетичният окситоцин няма да навреди.

Метергинът също е хормон, който се слага на родилката след раждането на плода, защото помага за по-лесното раждане на плацентата. В родилните домове в БГ това е обичайна практика.

Стискам палци всичко да е наред занапред и да няма повече проблеми.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 230
Знам, обаче съм чела-недочела и мисля, че в определени дози може и да спре кърмата newsm78 Или се лъжа Confused
Ами да кажа, че кърмата ми намаля ужасно много, днес е 3тия ден от инжекциите, а от вчера гърдите ми са много  меки и изтисквам само няколко капки. Бебето само плаче за храна, давам й и от двете гърди, но явно си остава гладничка. Даже няма какво да изцедя след кърмене. Явно има нещо вярно за спирането на кърмата. Отдолу протекох, но спрях отгоре Wink Пия чайчета на Хип, по принцип 1 чаша от чая за кърмачки ми препълва гърдите, сега ефект няма. Не искам да я храня с адаптирано. Надявам се, че след като мине ефекта на Окситоцина, кърмата да дойде. Стига от това да е спряла. Много странна работа...

# 13
  • Мнения: 2 467
Обикновено към края на първия месец кърмата се регулира според нуждите на бебето. Гърдите стават мекички и "излишна " кърма няма. Ако бебче е гладно и не му стига, няма да наддава, по-Радко ще пълни пампа (под 4-5 пъти. В период и на колики сте, и на лактационна криза.

Цитат
Лактационна криза е прието да се нарича временното намаляне на продукцията на мляко, което обикновено се случва след установяването на зрялата лактация. Ако се кърми без ограничения на поискване, включително през нощта, тази ситуация винаги се възстановява от само себе си за 2-7 дена, без каквито и да е специални мерки. Счита се, че лактационните кризи най-често се наблюдават през първите  3-6 седмици от живота на бебето, а след това могат да се повторят на 3, 7, 11 и 12 месеца. В други източници се посочва друга периодичност – около 1,5 месеца. През какъвто и период да настъпват, продължителността им рядко е повече от 6-8 дни, като най-често продължават 3-4 дена.
Съществува и традиционно обяснение на това явление. Изглежда енергийните нужди на детето периодически рязко нарастват и започва да не му стига обичайната порция. Гърдата не успява да догони растежа на бебето.
По-малко традиционно и по-физиологично обяснение свързва такива приливи и отливи с влиянието на смяната на лунните фази върху лактацията.

това е от тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5186

# 14
  • Мнения: 3 591
Ами да кажа, че кърмата ми намаля ужасно много, днес е 3тия ден от инжекциите, а от вчера гърдите ми са много  меки и изтисквам само няколко капки. Бебето само плаче за храна, давам й и от двете гърди, но явно си остава гладничка. Даже няма какво да изцедя след кърмене.

Всичко това е АБСОЛЮТНО нормално   bouquet и това, не означава, че няма мляко в гърдите ти Heart Eyes Ако гърдите ти са постоянно напрегнати и корави представяш ли си как издържаме да кърмим с тея футболни топки месеци наред Simple Smile

Истината е, че скоро след раждането кърмата започва да се урегулира - гърдите омекват и започват да произвеждат мляко само докато бебето суче, спира спонтанното изтичане на мляко а цеденето става почти невъзможно - за да цедиш трябва да се настроиш така че да почустваш "паренето" и "боцкането" в гърдите - т.е. да задействаш рефлекса на потичане.
От гърда от която неможе да издедиш и 1 капка бебето спокойно може да изсуче и 250мл мляко!

Това което сега трябва да направиш е на слагаш бебето на гърдата всеки път като видиш признаци за глад - върти главичка, неспокойно е и т.н. Плача е последния вик за глад - трябва да успееш да се научиш да го кърммиш преди да се разплаче. Кърмене денем и нощем - колкото иска бебето. Скоро то само ще си изгради някакъв режим.
Честото кърмене ще стимулира лактацията и никога няма да имаш проблеми с количеството кърма

Общи условия

Активация на акаунт