Отговори
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Здравейте, мили настоящи и бъдещи мамчета!
Та, това всъщност ми е въпроса!!!
В момента съм в 2-годишно майчинство и ми се ще да позапълвам семейния бюджет с някой и друг лев, но искам да знам дали мога да сключвам граждански договор, като се водя на трудов в друга фирма и дали трябва да уведомявам работодателя си при това положение?
Благодаря ви, предварително!

# 1
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Ами аз работих като учител по време на майчинството. Сключих нормален трудов договор, но ми плащаха лекторски часове и едновременно с това си вземах целия размер на майчинството от другата фирма.

# 2
Ako imash jelanie za rabota mojesh, no ne trjabva da znae rabotodatelja, che rabotish inache shte ti sprat majchinskite.

# 3
  • Мнения: 426
И аз бях учителка- лекторски часове, но на граждански договор и си получавах пълното майчинство. Ако сключиш трудов договор ще ти дават 50% от майчинството.

# 4
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Ako imash jelanie za rabota mojesh, no ne trjabva da znae rabotodatelja, che rabotish inache shte ti sprat majchinskite.
Само не забравяйте, че обезщетенията за гледане на дете до 2 год. излизат от "джоба" на държавата, не на този при когото сте на ведомост. И всеки си носи отговорността за последствията.
Иначе ако се почне работа на трудов договор се полага 50% от обезщетението за гледане на дете, а на граждански договор 100%.

# 5
  • Мнения: 952
абе преди време имаше едно писмо на НАП, където имаше такъв въпрос и техния отогвор беше,че може да се сключи и втори трудов договор при нов работодател без да се спира майч-то при първия. Даже си има член в закона където си го пише ама не го помня и не мога да цитирам точно. Мисля само, че втория тр. договор трябва  бъде за 4часов работен ден

# 6
  • Мнения: 133
можеш даапочнеш при нов работодател, на допълнителен трудов договор, без да се повлиява майчинството при първия. ще ти изпратя текста на наредбаата малко по-късно.

# 7
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
можеш даапочнеш при нов работодател, на допълнителен трудов договор, без да се повлиява майчинството при първия. ще ти изпратя текста на наредбаата малко по-късно.

Ще съм ти супер благодарна за отзивчивостта!
Май има светлинка в тунела!

# 8
  • София
  • Мнения: 38 209
Айде кажете че и аз се интересувам, защото в момента се водя в една фирма за майчинството, а бачкам в друга на 4 часа, но без договор. Ех, да знаех, можех и да си сключа! ooooh!
Но сега може да почна на друго място, с трудов договор, та се чудех как да си запазя цялото майчинство. Ако може с трудов договр за половин работен ден би било идеално!

# 9
Можеш да работиш на граждански договор, а дали ще уведомиш работодателя си е твое решение. Не си длъжна. Аз съм се интересувала и зная че не трябва обаче да си назначена в друга фирма. Така че си работи по граждански договор.

# 10
  • Мнения: 133
Ето, пускам ви текста:
Главна дирекция правна на НОИ
Изх. номер 91-01-272/23.11.2004
Във връзка с уеднаквяване на практиката за изплащане на обезщетение по чл. 53, ал.1 от Кодекс за социално осигуряване при ползване на отпуск за отглеждане на малко дете по чл. 164, ал.1 от кодекс на труда в случаите, когато майката не е прехвърлила отпуска си по реда на 1л. 164, ал.3 от Кодекс на труда и по време на ползването му започне работа при друг работодател, приложено ви изпращаме становището на Министерство на труда и социалната политика.

извинете ще продължа след малко, ще доизпратя документа.

# 11
  • Мнения: 133
Предвид действащото законодателство и становището на Министерство на труда и социалната политика, даваме следните указания:
В случаите, когато майката ползва отпуск за отглеждане на малко дете по чл.. 164, ал.1 от кодекса на труда и без да прекъсне неговото ползване, започне работа при друг работодател или веъзложител, обезщетението по чл. 53 от кодексаа социално осигурявне следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на малко дете чрез работодателя, който го е разрешил.
при втория работодател на майката не следва да се изплща обезщетение по чл. 54 ал.1 от кодекса за социално осигуряване, тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат.

Ето това е текстът, извинявайте за грешките, но пиша с една ръка, че малкиявт е гладен.

# 12
  • Мнения: 426
Да но никъде не се споменава за стойността на майчинството.  newsm78 Аз и сега съм на трудов договор но си получавам 50% от майчинството.

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Да но никъде не се споменава за стойността на майчинството.  newsm78 Аз и сега съм на трудов договор но си получавам 50% от майчинството.

... следва да се изплаща в пълен размер до прекратяването или изтичането на отпуска за отглеждане на малко дете чрез работодателя, който го е разрешил.
при втория работодател на майката не следва да се изплща обезщетение по чл. 54 ал.1 от кодекса за социално осигуряване, тъй като отпускът за отглеждане на малко дете в тези случаи не се счита за прекъснат.

# 14
  • Мнения: 426
Ами с очила и пак не виждам. newsm08Е значи аз съм прекараната. Здраве да е

Общи условия

Активация на акаунт