Ламинат или паркет?

  • 9 060
  • 87
  •   1
Отговори

Анкета

Ламинат или паркет- това е въпроса:)

Опции:

* Гласуването приключено: вт, 15 авг 2006, 23:27

  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 893
В събота ни предстои да купуваме- ламинат или паркет. И както винаги, единия иска едно, другия друго. Няма да казвам аз за какво дърпам, искам да видя вашето мнение. Кое е по- добро и защо?

# 1
  • Мнения: 46 430
Естествен.

Ламинатът събира фъндъци, винаги има слой прах, ако го загледаш, а при падане на предмети има голяма вероятност от нараняване, което си остава, защото не може да се цикли.

Ние взехме естествен, буков, 13.50 лв. на квадрат, мисля, че цената е съвсем поносима  Peace

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Естествен.......дървото си е дърво..........Освен товаааааааа, да не почвам с вредностите, нооооооо .........хм......аз ламинат не бих си сложила........

# 3
  • Мнения: 2 013
Аз никога повече не бих сложила ламинат! Уви, сега си го гледам и "пустосвам" един "голям разбирач", който ни отказа от твърдото намерение за естествен паркет...

Последна редакция: ср, 26 юли 2006, 23:44 от Divana

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 6 884
Паркет!
Имаме ламинат . В сравнение с паркета е като ... евтино подобие. Колкото и да го мият не блести, винаги е матов. Каквото е паднало , прави дупки. Надрасква се от прахосмукачка, мебели, дори от дръжката на моп-а.  Close И няма циклене и лакиране при него!

# 5
  • Мнения: 712
Доскоро нямах мнение.
Когато се роди Боян, отидох в нашата къща на село да изкарам там лятото с бебето. Тогава Александър сложи ламинат в моята стая.
Е, по-тъпо нещо не съм виждала. Може да е по-лесно за слагане, но определено е по-опасно. Щях да се очистя стотина пъти поне. А как да го сложа утре в детската стая?
Това е изключително лигава и хлъзгава работа. Освен това всеки ден имам чувството, че е покрит с прах и разни валма се развяват по ъглите.
Предпочитам стария, естествен паркет.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 569
Естествен паркет

# 7
  • В лудницата на 2-рия етаж.
  • Мнения: 2 026
Естествен Peace

# 8
  • Мнения: 3 098
В България цялата къЩа е с паркет,а тук сме с ламиниран такъв.
Аз харесвам пове4е естествения.
Ако оба4е се спрете на вариант ламинат,купувайте високо ка4ество,по_скъп е,но няма да имаш по горе описаните проблеми.

# 9
  • Мнения: 2 013
Днес ми е ден да поствам дълги статии. Сори.
----------
През последните години особено популярни у нас станаха ламинираните паркети. В зависимост от начина на монтаж ламинираните паркети се делят на две групи. Единият вид се поставя с използване на лепило, а другият се сглобява (като детски конструктор). Мненията на специалистите кой вид е по-качествен са разделени. Защитниците на използването на лепило твърдят, че то защитава фугата от проникване на вода и прах под настилката. При втория вид за предимство се смята бързият монтаж. Сглобяващият се ламинат може и да се лепи, но първият вид може да се монтира само с лепило и ремъци за притягане. На пазара вече има ламинат система ЛОК, който може да се монтира и по двата начина (с и без лепило).
 
 Според конструкцията на корпуса (носещата плоскост) ламинатите са 3 основни вида - ПДЧ (пресовани дървесни частици), MDF (меки дървесни частици) и НDF (твърди дървесни частици). Горният слой на ламинирания паркет е от износоустойчиво синтетично покритие. Дебелината на ламината не е показател за качеството. Важен е материалът, от който е направена носещата плоча и класът на износоустойчивост. За НDF-паркетите той е най-малко 23 (31). Най-голямото предимство на ламинирания паркет е богатството на цветовата гама. В момента у нас на пазара се предлагат около 150 цвята. Дори могат да се направят разцветки, имитиращи дърво за видове, които не съществуват в природата. При естествените паркети е невъзможно да се постигне такова разнообразие - там заедно с екзотичните видове се предлагат около 15 цвята. Ламинатите имат и голямото предимство на лесния монтаж, който е и на сравнително ниска цена и се и се извършва в една стая за няколко часа. 
 
 За класическите паркети при качествен монтаж се изискват седмици, защото е необходима аклиматизация на материала. Ламинатите могат да се експлоатират почти веднага след монтажа. Ламинираният паркет не е вечна подова настилка. На запад се е наложил, защото лесно и бързо се подменя. В богатите страни семейство с нормални доходи може да си позволи да си подменя ламинирания паркет средно на 4-5 години. При качествен монтаж в ненатоварени помещения (напр. спални) ламинатът може да издържи 10-15 години. Друго предимство на ламинираните паркети е облекчената им поддръжка. Те се почистват много по-лесно. Важно условие е да не се мокрят. Избърсването може да става с влажен, но не и мокър парцал. Немалко фирми, занимаващи се с почистване, не знаят технологията на почистване на ламината. Използват вода под налягане и машини с абразивни дискове. За да няма проблеми с поддръжката на ламинираните паркети, трябва да се използва специален препарат. Ламинираните паркети се делят на две основни групи - за домашно и за обществено ползване. Всяка от тях се разделя на три подгрупи - слабо натоварени, нормално и интензивно натоварени. Преди време износоустойчивостта на ламинатите се обозначаваше с броя на циклите за използване. Поради различните недобросъвестни интерпретации на този показател, производителите въведоха класове за износоустойчивост, означени с цифри. Означенията, започващи с числото 2 са за ламинат за домашно ползване, като цифрата след тях (1, 2 или 3) означава съответно подгрупата - 1 - за слабонатоварени, 2 - за нормално натоварени и 3 - за интензивно натоварени помещения. Например 23 е за за интензивно натоварени домашни помещения. По подобен начин са означени и ламинатите, препоръчвани за монтаж в обществени помещения. Там първата цифра е 3. Клас 23 е напълно идентичен с 31, който е за слабо натоварени обществени помещения - обикновено офиси на фирми, които не работят с хора и имат малко персонал. Съответно 32 и 33 са класовете за нормално и за интензивно натоварени обществени помещения. В момента на пазара се продават главно клас 23, 31, 32 и 33. Класовете се дават от производителя като препоръчителни, но те не са задължителни за потребителя. Клиентите трябва да обърнат особено внимание на опаковката, която трябва да има съответните означения и етикети. Липсата им показва, че продуктът не отговаря на стандартите на ЕС. В България нерядко се случва да се внасят подобни партиди ламинирани настилки. Купувачите са в правото си да искат сертификат за качество, който всеки търговец е длъжен да има. От особено значение за трайността на ламинирания паркет е състоянието на замазката под него. За да няма големи напрежения на огъване в елементите, тя трябва да е равна и суха. Под настилката се поставя подложка с дебелина 2 или 3 мм. В България се продава полифлекс - прилича на порест найлон, наподобяващ дунапрен. Целта на подложката е да се избегне един от недостатъците на ламината - да няма кънтене при ходене. Предлага се и подложка с алуминиево фолио, което играе ролята на термоекран и подобрява изолацията.При монтаж на ламинат върху равни дървени настилки (паркет или дюшеме) може да не се слага подложка. Във всички останали случаи тя е необходима. в. Софийски имоти 
 
 
 
 

# 10
  • Мнения: 2 085
И аз съм изправена пред тази дилема Thinking Искаме да махнем стария паркет, защото скърца ОТВРАТИТЕЛНО #Cussing out

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Естествен, естествено...
Няма нищо по-хубаво от истинска дъска на пода...
И като се сложи качествено... Няма никакво скърцане...

# 12
  • Мнения: 2 085
... Няма никакво скърцане....
Колко време?

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Докато не го изкриви земетресението или наводнение не го раздуе...
Имам пример... 44 годишен паркет, така наречената рибена кост... Не е мръднал, в апартамента на бабата на моя кум... Малко на баба Злата шурея е, ама...
Гати паркета, изциклихме го, консервирахме го, лъсна и стана като чисто нов, сякаш вчера реден... И като си имаш в пред вид, че преди 44 години са разчитали на две ръце за правилното редене...

# 14
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Естествен Peace

Общи условия

Активация на акаунт