Пак за разстройството.

  • 6 499
  • 32
  •   1
Отговори
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Безсилна съм.
Малко предистория. Детето ми беше с Алергия към белтъка на кравето мляко. Доказана. Изразяваше се в чести диарии с кръв и слуз, като се е случвало съсиреците да достигат размерите на смилянски боб. Сега е на четири. Захранен е отдавна но от както се появи алергията всяка година около юни- юли е достатъчно да хване от нещо разстройство - с много чувствителен стомах и черва е и бързо се раздразват- и откарваме по месец два. То не са смекти, сулфагванедини, мезимфорте, диети . Спец съм на диетите за разстройство и много пъти съм споделяла как понякога успявам да овладея положението. Но ето и тази година не ни подмина разстройството. Вече месец. Не е разстройство като разстройство- постоянно да дриска- ака веднъж на ден или дори на два, но рядко и слузесто, подува му се коремчето и става раздразнителен и отпаднал. Тъкмо реша, че е закрепнал и тръгвам да го захранвам и се започва отново. Това се повтаря всяка година. Някак след месец два напъни да овладея положението нещата се оправят, но това са месец- два с гореописаните лекарства, супа от моркови, ОРС 200 и безвкусни бебешки каши. Дори от картофи му се подува шкембенцето.
Какво да правя. .. newsm78
Излишно е да казвам,че горните лекарства са съгласувани с педиатъра ни.

# 1
  • Мнения: 291
Казваш, че изхожданията са веднъж или най много два пъти. А като каличество как е. Може ли да се счита, че количеството е нормално, а само консистенцията е по-водниста?

# 2
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
В повечето случаи количеството е малко повече, но не много повече от нормалното.

# 3
  • Мнения: 291
Според мен трябва да обърнеш внимание не толкова на повлияване на "разтройството", ако изобщо говорим за такова, колкото за причината за него. Давай ако искаш и смектите и ентеролите и сулфагванидина - но те не са толкова важни. Опитай по-упорито с мезим форте, а още по-добре с креон. Искай консултация с гастроентеролог.

# 4
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Благодаря- ще настоявам за гастроентерелог, а може и направо да го заведа. Знам че проблемът му е в ензимите- той просто си го има и ще съм по настоятелна с мезима, ще питам и за креон. Преди време питах лекар за него и ме погладнаха мнооого странно, но може би защото детето беше много малко тогава.Благодаря още веднъж.

# 5
  • Мнения: 291
И аз бих те погледнал странно ако доброволно си поискаш креон. Поне 5 пъти по скъп е от мезима. Обаче когато наистина трябва храносмилането да е както трябва предпочитам креон. Другото е за "профилактика".

# 6
  • Мнения: 8 585
Основната причина за проблемите са дългите "диети" след епизод на остра диария. От много отдавна е общо прието че диетите и дългите хранителни паузи след епизоди на обикновени диарии са основната причина за тежки колитни промени и дълъг и протрахиран ход на диарията.
Ранното захранване на тези деца е от ключово значение.

Даването на панкреатични ензими на деца без данни за муковисцидоза е абсолютно нежелателно (забранено). Даването на Креон е запазено само и единствено за деца с муковисцидоза. Защо? Защото причината за протрахираният ход на диарията не е липса на панкреатични ензими, а колитините промени вследствие дълги диети и бактериален свръхрастеж.
Даването на ензими при тези деца би усложнило диарията още повече.

Лично мнение, разбира се...

# 7
  • Мнения: 8 585
И аз бих те погледнал странно ако доброволно си поискаш креон. Поне 5 пъти по скъп е от мезима. Обаче когато наистина трябва храносмилането да е както трябва предпочитам креон. Другото е за "профилактика".
Няма "профилактика". Няма какво да се профилактира просто.

# 8
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Не правим дълги диети- най- много ден докато се упокои стомаха. Оставям го да яде това, което му се яде като избягвам само тежки храни, като месо и целулозни зеленцуци, а  също и бонбони и вафли. Предлагам супи, ако пожелае да яде, защото така или иначе на сила не става или хляб, но по- сух т. нар. Диетата се изразява основно в подбрани затягащи храни- банани, ориз и морковена супа или бебешка каша за разстройство. Разстройството му не е типично- както писах- изхожданията са с рядка консистенция, но не повече от веднъж на ден или дори на два. Коремчето се подува при всичко, което хапне докато е в това състояние- ВСИЧКО. Боли го, естествено. Това се случва всяка година- долу горе по това време. Независимо от причината за разстройството, излизането от това сътояние продължава поне месец, а се е случвало и два. Кръв има почти винаги. Понякога е жилки, понякога съсиреци и то големи, както писах. В един момент незнайно как всичко приключва. Всъщност от два дни е добре. Аз все пак смятам, че това е свързано с Алергията към белтъка на кравето мляко-тя нали е точно това- недостатъчно ензими, които да обработват белтъка...

# 9
  • Мнения: 251
Здравей. Аз нямам още дете, но съм имала подобни проблеми със стомаха. Нямах кръв или съсиреци, но доста често ходих до тоалетна и беше много неприятно. Както и да е, пазех доста диети, смених доста лекари, пих различни лекарства, нещата спираха за няколко месеца и после пак започваше. Не чакай дълго, защото така могат да се хронифицират червата и после вече нищо не помага. Аз ходих при д-р Владимиров, гастроентеролог. Не знам дали преглежда деца, но мисля, че може да те насочи към някого. Аз се оправих благодарение на него, а като чу какви лекарства са ми предписвали ме определи за неграмотна и глупава да пия всички тези глупости, ама като ми ги предписваха негови колеги, аз какво да направя. Не знам дали е уместно да му публикувам телефона, но ще се радвам ако ви помогне, защото когато човек улучи специалиста, нещата се оправят много бързо. Той има кабинет в София, прегледът беше 30 лв, тел е 943 23 93. Успех, дано оздравее детенцето ти по-бързо.

# 10
  • Мнения: 8 585
@yosarian

Наличието на кръв в изпражненията променя всичко.
Освен че е необходимо да се изключат редица неща, става въпрос очевидно за колитни оплаквания. А ако не става въпрос за диария, а за персистираща АБКМ провокираща се от определен тип храни или от предшестваща остра (вирусна, например) диария?
Въпросът е наистина за сериозен контрол. Тук такова дете би се лекувало в болница в периода на остър проблем за да се направят нужният пакет изследвания.

АБКМ е тип алергична реакция със съпътстващ колит. Няма нищо общо с липса на ензими, съдържащи се в Креон или Мезим-Форте.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 546
yosarian ние имаме почти същия проблем. Алекс беше с Алергия към белтъка на кравето мляко - със суха кожа. Недоказана! Просто беше на диета до 1 г. После мин.година юни месец (1г. и 7м.) го хвана продължително разстройство и нищо не помагаше. Отидохме при доц. Маринова и тя каза - Лактозна непоносимост. Хайде пак на диета със специално мляко още 4 месеца. Постъбилизираха се нещата. Дълго време се изхожда рядко  по 3 пъти на ден. После ги ограничихме на веднъж но пак рядко. Сега от време на време има по-стегнати изпражнения, иначе са все кашави. Вече си хапва всичко - прясно мляко, мед, ядки. Само риба не яде - но самият той не иска. Вече нищо не предприемам но винаго го следя.

# 12
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
факт е обаче, че мезима му помага...поне да не го боли коремчето, подуването спада, а от два дни, както писах, е добре. Не знам какви точно изследвания могат да му се направят, но ще разпитам педиатърката. Мисля, да го консултирам с гастроентеролог. Надявам се да намеря верния път за детето.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 546

АБКМ е тип алергична реакция със съпътстващ колит. Няма нищо общо с липса на ензими, съдържащи се в Креон или Мезим-Форте.
Това означава ли, че след като синът ми има едно постоянно "къркорене" на червата може да се прави извод за подобна реакция? newsm78

# 14
  • Мнения: 8 585
факт е обаче, че мезима му помага...поне да не го боли коремчето, подуването спада, а от два дни, както писах, е добре. Не знам какви точно изследвания могат да му се направят, но ще разпитам педиатърката. Мисля, да го консултирам с гастроентеролог. Надявам се да намеря верния път за детето.
Помага, защото разграждат несмлени остатъци вследствие на друг процес. Нещо като симптоматично лечение. Но след като се изчерпа действието им вследствие подтискане на физиологичната панкреатична функция, нещата идват с нова сила.
Тоест, не се лекува и знае причината.

Лактазната недостатъчност при остри диарии е много честа. Нито се дават безлактозни млека, нито диети се правят. Може да се даде безлактозно мляко на бебе за 2,3 дена максимум, но дори и без него децата се оправят. Винаги при продължителни разстройства се правят посявки-изолират се често Е.коли или Салмонела или друг патоген за учудване на лекуващият. Може да има колонизиране и с Клостридиум или по особени патогени, които се изолират много трудно.
Безлактозното мляко за ден, два дава непосредствен резултат. Ако не дава за толкова-не е там причината.

Едина пакет изследвания би бил:
*обща кр картина
*биохимия с чернодробни и панкреатични ензими
*РАСТ+антиглиадинови Ат. Последните изясняват наличие на малабсорбционен синдром от глутен.
*посявки на изпражнения.
*Ако от горните няма ясен резултат тук се прави и колоноскопия (ректоскопия).

Общи условия

Активация на акаунт