Отново въпрос за майчинските

  • 618
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 220
Някой знае ли как се изчисляват първоначалните болнични (понастоящем 135 дни) за второ породено дете (т.е. заварен случай). Аз, живот и здраве, все още ще съм в майчински с първото дете, когато ми се роди второ. Вчера една позната, която работи в Социални грижи доста ме разтревожи, като ми каза, че болничните ми ще се изчисляват на база дохода от предходните 6 месеца (т.е. майчински 6 x 160), а не на база последните 6 работни заплати. Дали някой може да ми даде компетентно мнение? Благодаря предварително!

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Някой знае ли как се изчисляват първоначалните болнични (понастоящем 135 дни) за второ породено дете (т.е. заварен случай). Аз, живот и здраве, все още ще съм в майчински с първото дете, когато ми се роди второ. Вчера една позната, която работи в Социални грижи доста ме разтревожи, като ми каза, че болничните ми ще се изчисляват на база дохода от предходните 6 месеца (т.е. майчински 6 x 160), а не на база последните 6 работни заплати. Дали някой може да ми даде компетентно мнение? Благодаря предварително!

Правилно ти е казала твоята позната - база е доходът от предхождащите болничния 6 последователни месеца, т.е. 6*160 лева.

# 2
  • Мнения: 261
Правилно ти е казала. Болничните се изчисляват на база дохода от последните 6 месеца. В твоя случай - 160 лв. Кофти, но така държавата се грижи за демографския срив за момента.
Май най-добре ще е да дадеш малката на ясла и да поработиш 6 месеца докато излезеш в болнични.

# 3
  • Мнения: 483
А ако преди майчинството си болнични няколко месеца, тогава какво сатва? Майчинството ще бъде ли 160 лева или първите 2 месеца ще взимам пълната зъплата, на която ме осигуряват или какво?
 newsm78

# 4
  • Мнения: 3 336
Някой знае ли как се изчисляват първоначалните болнични (понастоящем 135 дни) за второ породено дете (т.е. заварен случай). Аз, живот и здраве, все още ще съм в майчински с първото дете, когато ми се роди второ. Вчера една позната, която работи в Социални грижи доста ме разтревожи, като ми каза, че болничните ми ще се изчисляват на база дохода от предходните 6 месеца (т.е. майчински 6 x 160), а не на база последните 6 работни заплати. Дали някой може да ми даде компетентно мнение? Благодаря предварително!

Все още не е гласувано, но от другата година ще се изчислява на база последната заплата на майката или на база минималната работна заплата /както е по-изгодно за майката/.

Присъствах на заседания на Социалната комисия и е прието на второ четене, така че очакваме да се гласува в пленарна зала.

# 5
  • Мнения: 1 353
Някой знае ли как се изчисляват първоначалните болнични (понастоящем 135 дни) за второ породено дете (т.е. заварен случай). Аз, живот и здраве, все още ще съм в майчински с първото дете, когато ми се роди второ. Вчера една позната, която работи в Социални грижи доста ме разтревожи, като ми каза, че болничните ми ще се изчисляват на база дохода от предходните 6 месеца (т.е. майчински 6 x 160), а не на база последните 6 работни заплати. Дали някой може да ми даде компетентно мнение? Благодаря предварително!

Правилно ти е казала твоята позната - база е доходът от предхождащите болничния 6 последователни месеца, т.е. 6*160 лева.
И аз съм на същото мнение. Все пак това си получавала до сега

# 6
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
А ако преди майчинството си болнични няколко месеца, тогава какво сатва? Майчинството ще бъде ли 160 лева или първите 2 месеца ще взимам пълната зъплата, на която ме осигуряват или какво?
 newsm78

Болничният за бременност и раждане също се изчислява на база доходите през предходните 6 месеца - заплати, други болнични за общо заболяване или минималната работна заплата, ако лицето не е било осигурено. Ако получената сума е под 160 лева / за 2005 г. / жената получава за 135 дни /45 преди раждане / - минимум 160 лева.

Общи условия

Активация на акаунт