Към Торонто

  • 4 864
  • 32
  •   1
Отговори
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Здравейте на всички!
Седя тук и не вярвам, че и моят момент да пиша тук, май е дошъл.Но седя, чудя се и се мая какво да сторя, как да постъпя и как да........ хиляди хиляди въпроси висят във въздуха Confused
Предложиха на съпруга ми работа в Торонто/програмист е/.Той много иска да отидем, но аз някак си се притеснявам и си мисля, дали ще получа насърчение от Вас или пък точно......., знам ли?!
Заплатата която му предлагат не е голяма, поне така си мислим - 3100 с премиите/ако има такива Sad/Имаме си син на 10 месеца Two Hearts, преди 1 година купихме апартамент, обзаведохме го, ремонтирах ме го, тъкмо започнах да се ориентирам в квартала, въпреки ужасното чувство което ме изпълва всеки ден излизайки от входа на нашия блок/не ми харесва квартала, някак си не се чувствам на място/ и така......., и не знам дали сега всичко ще си струва да започнем отначало, силици имам и желание имам, но пусти страх Embarassed
Винаги съм искала да се махнем от тук, особено сега още повече когато имам дете, искам всичко да му дам - всяка майчица иска.Ужасно се притеснявам, дали да се съглася, дали ще се справим, дали ще мога да работя и аз и какво, кога ще стане това, с квартирата как ще се справим/ние трябва да си я осигурим сами, не я поемат Confused/, с храната на детенце, с градини, лекари, обзавеждане и най-вече как ще се устроим за да му е удобно и добре на детенце, нямаме легло, нямаме количка/имаме тук, но как да ги помъкна там/, охххх и т.н.

Ще се справим ли, как е живота там, има ли от кой добра дума да чуеш, как ще се отнасят с нас, детенце ще се адаптира ли, все въпроси от този род.Зная, че ще бъдем сами, то за съжаление и тук сме си съвсем сами - не съм желана от свекърва, и то порядъчно много/една сватба е разваляла даже/, моето семейство е разбито от кажи речи 15 години, всеки е сам по пътя си, добре, че има Бъдни вечер та да се съберем и то по мое настояване, иначе Cry.......хайде сега да не хвърлям темата в друга посока.Изобщо сме си саминки.
Едни такива въпроси ме терзаят и толкова ми се иска да чуя от някъде "Давай, скачай смело напред"
И един кратък - Ще ми помогнете ли?

Дали Ви стана ясно от всичкото това бръщолевене ooooh!.
Прощавайте, бъдете снизходителни и вярвам, че ще сте ме разбрали Hug

# 1
  • Мнения: 1 329
Здравей, аз не съм в Канада(съжалявам че се намесвам), но въпросите които задаваш са донякъде интернационални.Предполагам че все пак мъжа ти е знаел че кандидатсва за работа и има вероятност да го одобрят.Значи все пак сте говорили по въпроса за чужбината...
Мисля, че бихте се справили, явно говорите езика.
Това , което бих те посъветвала е мъжа ти да замине пръв и да намери квартира и да се устрои на новата работа и тогава вие с детето да отидете.Винаги в чужбина има един много особен първоначален период , които  с малко дете и без квартира би бил доста труден.
За детето не се тревожи, те се адаптират най-добре.За заплатата също не мога да ти отговоря, това брутто ли е? Канадските мами ще ти кажат най-добре.

Винаги е добре да се пробва, това че съпруга има работа предварително уредена е голям плюс.
Най-сърдечно ви желая успех в решението и дано изберете най-правилното за вас.

# 2
  • Мнения: 2 093
Голямо решение ве предстои и разбирам защо се претесняваш, решите ли се веднаж, няма врьщане на зад. За сьжеление никой не може да ти даде отговора които тьрсиш, или да ти каже 100 % за или против.
Ако решите да доидете, детенцето ти ще се адаптира много по бьрзо от вас, той е още много мальк, така че за него ще е лесно. Сьщо и език ще проговори много по бьрзо, та даже може и бьлгарски да не иска да говори. По отношение на детската грижа, има добри детски градини, само че е скьпо, около $1,000(+,-) на месец в Торонто. Сьщо има много социални сервизи и програми.
За вас двамата ще е по трудно. За сьпруга ти, ще е по лесно, защото работа ще го чака. За теб зависи, каква ти е професията, може да е лесно или много трудно. Проблен е че тук те гледат дали си работил в страната. Сащо тези 3100 на месец ли са? след даньци или преди. Мисля че с толква пари може да се живее. Основния разход е жилище, в Торонто е по скьпо, квартъира , едностаен в по далечен квартал е $600-700, в по централен е над $ 1000. За храна е около $100-300 като си готвите.
В началото е трудно разбира се. Едно нещо трябва да знаеш, че трябва да разчитате изцяло на себе си, а не като в Бьлгария да чакаш на врьзки и познати. Хората може малко да помогнат, но като цяло само вие може да си помогнете.
Сьщо, тук хората са по затворени, не е лесно да се сприятелиш, живота е много по забьрзан от този в Бьлгария, предимно се ходи на рабора през седмицата и това, може би малко скучен.
От друга страна Торонто, предлага много вьзможности, голям, космополитен град с хора от цял свят. Винаги има какво да се гледа. Особено през лятото е много уживено, с безплатни концерти, етнически фестивали и много атракции за семеиства и деца. Макар че и тук си има престапност, аз мисля че града е спокоен и се чуствам сигорна. Разбира се има си и апашки квартали, но това е нормално. Бюрокрацията не е голяма и вадене на документи става много бьрзо или поне си има срокове, които се спазват. Ако не знаете англиски, има курсове, които са страшно евтини.
А за квартира, винаги ще може да се обзаведете, едно по едно и докато се обьрнете много мебели ще натрупате, така че това не е проблем.
Ами това е от мен. Надявам се че не сам те обьркала повече, просто се опитвам да ти нарисувам обективно нещата. Каквото и рещението да вземете, ти пожелавам успех, а и когато го вземете не сьжеляваите и мислете за хубавите неща.

# 3
  • Мнения: 636
Ако бях на твое място, бих съжалила ако не опитам. Не бих пропуснала шанса. В най-лошия слу4ай (ако решите, 4е сте допуснали грешка) - ще поживеете на друго място, ще си обогатите мирогледа и ще се върнете към това, което ве4е имате. То ще си стои там и ще ви 4ака.
За Канада, Торонто или където и да било по света, ще 4уеш всякакви мнения. Трябва да видите през собствените си о4и. 3100 нето на месец стигат за живеене.   Ти на място можеш да решиш дали да работиш (предвид разходите за гледане на дете).

Казваш, 4е и в Бг не се виждате със семействата. Млади бг семейства има колкото искаш. Ще се сприятелите бързо-бързо.

Съвет от мен: Дайте си шанс за нещо ново, разли4но. България няма да избяга.

Последна редакция: ср, 02 авг 2006, 00:02 от Gery R.

# 4
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Сега чета и обсъждаме с благоверния Heart Eyes какво ми пишете Simple Smile:
1во:3100 е нето с евентуалните премии който споменах по горе, а иначе е 2500.За премиите го пише в договора който му предлагат да подпише.
2ро:офиса е в Маркъм/дано го изписвам правилно/, а по-точна ако съм ето -
8500 Leslie Street
Markham, Ontario, L3T 7M8
и по този повод около този адрес, как са квартирите и самия квартал какъв е?
А по повод обзавеждането какво имате впредвид, 2ра употреба има ли или и новото не е скъпо?
С градски транспорт ако се предвижваме в началото, как ще е?
Пазаруването как е/магазините в близост ли са или.../
Съпругът ми е прочел, че има държавни детски градини/поне за първо време/ които са по-евтини, вярно ли е или те не са за коментар? newsm78

Много благодаря за подкрепата която ми оказвате Hug

# 5
  • Мнения: 919
хехе, май ще сме съседи, моя мъж работи в Маркхам, ние живеем в Скарборо
Маркхам е супер кварталче, но е доста скъпичко, има много мазета от къщи за под наем, някой са по-добри от други, но аз лично не бих се навила с малко дете да живея в мазе. Блоковете там са предимно частни и не се дават под наем, поне това е моето впечатление... в момента търся квартира за нас да се местим Crazy
Както казах ние сме в Скарборо, едностаен апартамент с ден и ни устройва чудесно за момента, като големина.. какво да ти кажа, ето ти един сайт да разгледаш какво се предлага и колко струва http://viewit.ca/
иначе мога да ти дам малко представа за цените.. кутия памперси около 80бр са към 20$, аз пюрета не купувам за момента но знам че са около 69-89 цента на бурканче, за адаптирани млека нямам представа обаче. На нас целия пазар за месеца за храна варира между 400 и 600$ в зависимост от това колко често се храним навън
сигурно ще ви трябва кола, чиято застраховка ще е най-вероятно от порядъка на 2,500 на година, бензина е около $1 за литър Wink
Дрехите тук за доста по-евтини според мен и по-качественни. Има няколко сезонни намаления през годината.
Мебели можете да си намерите изгодно втора употреба евентуално, доста изгодно, хората често продават всичко като се местят така че не са лоши. Разбира се можете да купите нови но е доста скъпо като за новодошли, наистина не виждам смисъл да купувате много мебели, никога не се знае какво ще ви хрумне и ако тргнете да се местите и да сменяте квартири...
аз чесно казано не бих пропуснала шанса, но ти разбира се си знаеш най добре Peace
Успех с вземането на решението Grinning

Последна редакция: ср, 02 авг 2006, 01:10 от Гаргамелчо

# 6
  • Мнения: 85
Здравей S sunnybouquet
включвам се и аз с кратък коментар на темата Simple Smile
Със семейстовото ми живеем във Ванкувър, но по интересното е че пристигнахме тук преди 3 месеца с бебче (тогава) на 4 месеца Grinning много искахме да живеем във Ванкувър и ето че след 5,5 годишно чакане на визи сме тук, при това съпруга ми нямаше уредена работа, а тук е трудно да започнеш първа хубава работа по специалността си освен ако не си програмист Grinning, така че в това отношение имате голям  късмет и с професия и с уредена работа Grinning,  при нас съпругът ми е завършил финанси и счетоводство, аз само счетоводство #Crazy но без учене не можем да започнем хубава работа, накратко ние в момента се справяме с доходи наполовина по-малко от това което си посочила, при относително скъпа квартира 700$, тук обаче за децата е страхотно, има много социални програми, забавления и прочие, най-важното замен е че има паркове колкото ти душа иска и отлични условия за разходки на чист въздух Laughing
така че, смело напред Heart Eyes винаги е по-добре да придобиеш нов опит, да видиш нови неща, природа, хора, отколкото да търсиш сигурността в старото и познатото! Успех! Heart Eyes

# 7
  • Canada
  • Мнения: 1 773
Ти се колебаеш, а мъжът ти на какво мнение е? Щом не сте легални емигранти, а пристигате с договор за работа, то ти няма да можеш да работиш тук или поне не легално. Разходите в началото са огромни - за наем ще отидат към 1000$, за храна още 500$ (не знам другите как се справят, но при нас без ходене по ресторанти, заминават по 800$ на месец, понякога и повече). Застраховка на колата - 250$ на месец (може и повече), телефон, интернет и тн., при сключване на договор за наем, се плаща първия и предплаща последния. Самолетните компании намалиха позволените кг. багаж и ще имате право на 4 парчета по 23 кг. (деца до 2 години нямат право на място в самолета и багаж също, освен ако вие не си платите специално място за него), което означава, че ще трябва тук да градите дом наново - от приборите за хранене та до пердетата. Заплатата, която предлагат на съпругът ти в никакъв случай не е висока и определено ще ви се налага да си правите сметката за всеки по-голям разход, още повече, че както се казва "трима ще висите на една кредитна карта". С всичко написано до тук изобщо не целя да те отказвам. Само ти описах това, с което ще се сблъскате през първите месеци в материално изражение. За адаптирането - за малкия не се притеснявай, тук е пълно с детски площадки, а и нищо чудно да проговори и двата езика едновременно. За адаптирането на сапругът ти ще се погрижат в работата му, а за твоето ще помагаме тук от форума - нямаш представа колко е хубаво да можеш да споделиш с някой който е на твоя хал, разбира те и може да помогне със съвет или само с изказано мнение.
Сега най-важното е сама за себе си да решиш какво искаш, като огледаш по отделно всички положителни и отрицателни страни. И веднъж взела решение, да не съжаляваш за него.

# 8
Заплатата е чудесна за начало. Заплащането на програмисти достига много сериозни цифри, но за по-добри предложения ще му е нужен този канадски опит, който ще натрупа с тази работа. Мога да ти кажа, че огромно число новоемигранти мечтаят за подобна и я достигат след не една петилетка. Тази заплата ще ви даде по-добър финансов статус от българския. Цените тук се отличават от българските- на някои неща са по-скъпи,  други са по-евтини, а като средно аритметично- смятай разходите са си горе-долу същите. Така че...при желание с този доход бихте могли и добре да спестявате. Казвам "при желание", защото хората имат навик с повишаване на дохода да повишават лукса и да изравняват разходите и съответно да се оплакват че нищо не спестяват, но то си е до човек.
Ако кандидатствате веднага за пост. жителство, ще получите легалния имигр. статус по-бързо отколкото ако кандидатствате директно от България за такъв. Не се притеснявай! Всичко ще ви се нареди нормално и ще се чудиш след 3-4 год. когато се нанесеш в собствена голяма къща за какво си се притеснявала толкова. Няма да ти се ходи до България и при всяко ходене ще ти се тръгва още на втория ден към къщи.

С две думи, не се плаши! Повечето българи са нарамили децата без да имат никаква сигурност във вид на подсигурена работа. Повечето биха завидяли много силно на такъв шанс.

# 9
  • Мнения: 369
Набързо и аз да се изкажа  Laughing

 Аз пак не разбрах заплатата 2500 бруто ли е или нето. Бруто е заплатата преди данъците, а нето след тях т.е. колко чисто влизат по сметката и можеш да харчиш  Laughing. Иначе ако има някой друг бенефит или премийка отгоре са добре дошли  Laughing възможности за харчене бол  Laughing
 Сега в Маркъм или Canada's IT Capital  Laughing (има такъв надпис навлизане в Маркъм) както е казала Гаргамелчо е немислимо да се живее на първо време. Има само къщи и няколко блокчета-кондо, които са на собственици и няма апартаменти за отдаване под наем. Бейсмънт не си е работа да се наеме, дори и за на първо време. Няма светлина, а това особено зимата е много важно, отделно е и влажно, абе не става за големи хора, камо ли с малко дете. Може да видите квартала около Fairview mall. Квартирите там са около 850 долара, има метро (на съпругът ти ще му излиза около 200 долара на месец да ходи на работа с него+маркамският автобус, а и ти ще си мобилна т.е. ще можеш да ходиш насам-натам, иначе ако се забиете някъде ще трябва да седиш по цял ден в кварталната градинка   Tired )Това при положение, че нямате кола в началото, но дори и да имате, съпругът ти я взима за работа и пред теб действителността остава същата.
   Аз ви съветвам, при положение, че той има уредена работа, а детето ви е почти на годинка, да дойде той сам на първо време. Да се огледа, да наеме квартира и т.н. В началото ти няма да можеш да работиш (имам впредвид че и детето ще е с теб) и само повече разходи. Има безплатни курсове по английски (т.е 20 долара на 2 месеца) , които предлагат и да ти гледат детето през това време, но минималната възраст е 18 месеца. Ако не знаеш езика това ще е идеален вариант за теб, защото само day care ще ти 1000-1200 долара.
 Ами това е - всеки вика Канада така, Канада иначе. Ама толкоз народ дойде, пък много малко се върнаха.  Манталитета е различен. Трябва да се спазват тяхните порядки и да се нагаждаш към тях. Затова и на възрастните им е по-трудно, децата са като пластелин, те най-лесно се адаптират.  Според мен нищо не губите да дойдете, и да видите. Най-малко ще посетите Ниагарският водопад  Laughing кога друг път ще го направите. Успех с решението  Peace

# 10
  • Мнения: 449
Гледам че всички Торонтянки са изказали мнение. Хайде и аз да кажа нещо.

s_sunny, представям си колко объркана се чувстваш. Хем се радваш, че мъжа ти има такова предложение, хем те обзема страх от неизвестното. Все пак това е един добър шанс на съпруга ти за професионална реализация. Според мен не изпускайте шанса.
До колкото разбирам обаче заплатата на мъжа ти е 3100 на месец с данъците (а без тях 2500), което годишно прави 37 200 CAD. Това е възможно най-ниската заплата за програмист. Обикновено заплатите в тази сфера започват от 45 000 годишно и стигат до 65 000-75 000 в зависимост от компанията и стажа. Като за начало все пак е добре. Ще успявате да си покривате сметките и разходите за храна.
Аз също бих те посъветвала първо да дойде мъжа ти сам, а по-късно ти и детето. Ако дойдете есента започват дъждовете, а зимата снеговете и ще ви бъде трудно с толкова малко дете да ходите от блок на блок и да гледате квартири. Тук квартирите се дават необзаведени. Едиствено в кухнята има шкафове, готварска печка и хладилник. Мъжа ти може да накупи основните мебели от ИКЕА за около $3000 (ако искате нови), а количката на детето ще си я пренесете със самолета.
Писанка ти е дала добра идея за района на Fairview mall. Аз и съпруга ми също живеем непосредстено до мола. Проверих в гугъла, че работата на мъжа ти е на 8,5 км само с един автобус, който тръгва от мола, така че този район е добър вариант. Тук има последна спирка на метро и обръщало на около 25-30 автобуса. В началото ще може да се оправите без кола. Наблизо има един хранителен магазин, който е малко скъп, но на 3-4 спирки с автобус има и други магазини. ИКЕА-та е също на една спирка с метрото.
За градините не мога да помогна, защото още нямаме деца. Знам само, че са около $1000 на месец и в такъв случай ще трябва или да си гледаш детето или и ти да работиш за да успявате да покривате разходите.

Успех

# 11
  • Мнения: 327
Здравей!
 
И аз искам да те посъветвам първо да дойде съпруга ти, а след това вие с детето. Някои хора още от БГ си намирали квартира (което не е шега работа) и като дойдели тук поне спестявали разходите за хотел първите дни. Относно квартирите в блок (рентал) да добавя, е в цената са включени консумативи като ток, вода, отопление (а в зависимост от блока - климатик, гараж, басейн, сауна). Разбира се за всяко удоволствие се заплаща. Цената на рентал много зависи и от квартала, в който живееш. Още нещо - обикновено се подписва едногодишен договор и при нарушаването му се плащат неустойки (в някои рентал е достатъчно да се даде дву месечно предизвестие  и неустойките не се плащат).
 Съпругът ти ли ще кандидатства за виза или работодателя ще подготвя документите?( По този въпрос хич не съм запозната, но ето ти сайт, който ще ви е от полза, ако вие кандидатствате - www.cic.gc.ca)
 Успех с решението. И аз ще ти кажа, че БГ няма да избяга.  bouquet

# 12
  • Мнения: 2 959
Съни, Момичетата са Ти казали доста неща за Канада и конкретно за Торонто. Аз искам само да Ти кажа, че като сте с трудов дог-р, само мъжът Ти ще има право да работи, а Ти не! Няма да имаш и право и на социални или някакви други помощи предполагам, така че добре обмислете варианта за пътуване на цялото сем-во имам впредвид с Калоянчо. Заплатата е ниска, както ти е казала Каролинка, но все пак е достатъчна да се живее с нея. А неговият бъдещ договор за колко години е, нека да обсъди с бъдещият си работодател клаузата за преподписване след изтичането му, защото сега в Канада е доста трудно с намирането на квалифицирана работа, както и навсякъде другаде. Успех с решението и целувки за мъничето Ти! Heart Eyes

# 13
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Здравейте,
благодаря на всички за навременните отговори.Пред мен все още стои дилемата да или не Rolling Eyes
Ето и малко пояснения и респективно пак бих искала да се включите с отговори Hug
Заплатата на съпруга ми е чисто 2500, без премиите, а с тях около 3100.Осъзнавам, че е малка, но......
А колкото до това да тръгне 1во той, а после ние, ми то така или иначе той ще трябва да ми помага с пари - не е ли по-лесно да се поддържа една една къща и респективно едно домакинство, а не 2.Дали тук или там той така или иначе трябва да ми помага.Аз не работя в момента и няма и кой да ми помага.
Мислихме да тръгнем заедно и на първо време да сме на хотел - все се надявам, че ще имаме някаква джоб сума по-така....Може ли да ми кажете евтини хотели в които можем да отседнем за около месец или малко повечко даже.Някъде до около 1000$ на месец и които да са в близост до работата му или поне удобен транспорт

2ро Детските градини не са ли по-евтини, няма ли някакви държавни да речем.И какви са тези социални и защо да не мога да ги "хвана"

3то Бихте ли ми казали също, ориентировъчно колко е издръжката на едно домакинство с едно детенце - да виждам, че сте ми писали, но някак си по-конкретно, моля Hug

4то За работата ми там - не се ли заявява в посолството още в Букурещ, че искам да работя?
Имам диплом от Т.О.Х и след това завършен колеж към УНСС-София Икономика на търговията
Аз иначе тук съм се занимавала със заведения/била съм всичко - сервитьорка, барманка, управител и то на големи персонали - разбирам от тази работа, поне така мисля Embarassed/, та се надявах и там да намеря подобна работа newsm78Нали е голям град?!

5то Бихте ли ми дали също така и малко повече информация за наемите за квартала за който ми пишете по-горе - наеми, какво влиза в тях и какво е това hydro, какво трябва да се гледа по-осторожно при наемането на дом, какво е важно при сключването на договор за наем, какво би било добре да включва наема и т.н.
Мебелите примерно 2ра ръка, защото като чета май само такива ще можем да си позволим на 1во време, за колко време ще можем да се снабдим с тях?

6то Ако от там си купя количката, колко ще ми струва?

7мо Някак си съм решена да опитаме, дали в Торонто или някъде другаде, просто искам, но ми  е нужна както малко повече информация, така и вяра и насърчение Hug Simple Smile

Благодаря!  bouquet

# 14
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Влизам и аз да се разпиша, че я гледам тази тема 2 дни и все не намирам време...

Не се наемам да  давам съвети дали да дойдете или не, само ще изкажа фактите, както аз ги виждам.

Заплатата на мъжа ти наистина е много ниска за програмист. Според мен ще ви стига, но точно за покриване на консумативите, храна и разходи по бебето. Ако решите да идвате - вземи си всичко необходимо за вкъщи, като домакински прибори, хавлии, няколко чинии, една-две тенджери изобщо всичко, което ползваш. Възможно е, аз така направих и не съжалявам, защото първите дни хич не ми се обикаляше за чинии или вилици и ми беше много удобно да си имам всичко в къщи.
Не разбирам защо ще давате по 1000$ за хотел, като апартамент с 1 спалня ще ви излиза към 850$ на месец.
Не знам как са детските градини, не ползваме такава, но имам познати, които си дават детето на частен дей кеър за 550$ на месец и са много доволни. Разбира се, за този вариант ти трябва препоръчана детегледачка, не може да се спреш на коя да е.
За работата ти - щом само мъжа ти е с работна виза, мисля, че ти няма да имаш право да работиш легално.
Количката не я мисли, тя ще ви е най-малкия разход - ние счупихме нашата преди месец и купихме нова за 70$. Има и за 150, 200, 300$, но аз лично смятам, че е излишно. А ти защо не вземеш вашата количка, тя може да пътува със самолета с вас без да взема от килограмите на багажа? Ние донесохме дори кошарата на Дени, сгъваема е.
За апартамента - обикновено наемът включва ток, вода и парно. Напълно достатъчно, според мен. Може на първо време да ползвате услугите на един хотел в Торонто, който настанява новодошли, дори собствениците ги посрещат още от летището. Ще ви е много удобно докато се ориентирате в обстановката. За съжаление не помня координати, но една мама от Торонто го препоръчала, та сигурно ще ги напише и тук. и за мен е по-добър вариантът да дойде мъжът ти сам, а вие след него, но вие си решавате и знаете най-добре.
Това е от мен, ще следя темата и ще се включа ако мога да помогна с нещо.

Обещавам да се запиша и в Канадската темичка. Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт