Отговори
  • Мнения: 18 542
Някой може ли да ми обясни каква е разликата между обикновената бяла захар, кафявата и фруктовата?

# 1
  • Мнения: 6 243
Обикновената бяла захар която се продава в БГ е от захарно цвекло и е рахинирана. Кафявата е нерафинирана и почти винаги е от меласа. Т. е. цвета на захарта се дължи на степента на нейната преработка, но чисто в практически план в БГ се различават и по произхода.

За фруктовата - не знам. В интерес на истината, купих си един пакет от диетичния магазин, ама като запитах продавачката за разликата, тя ми изтърси "Ами бялата е бяла, а тая е плодова". Засега си държа тая дето е хем бяла, хем плодова, в шкафа, щото още не подслаждам на бебата нищо. Ще се радвам някой да ми даде по-смислено обяснение по този ?.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 249
Кафявата захар е два вида:
- нерафинирана или частично рафинирана, в които се съдържа меласа и им придава характерния цвят. Обикновено е 50% по-малко обработена от бялата.
-бяла захар, към която е изкуствено прибавена меласа.
А меласата е крайният остатъчен продукт при рафинирането на захарта, в който всъщност остават витамини, минерали и др. елементи (желязо, калий, калций и магнезий), които се намират в захарната тръстика.
Фруктозата е плодова захар, която се намира естествено в плодовете и някои растения, но често извличането й става по химичен път от нишесте. Някъде съм чела, че в големи количества предизвиква покачване на лошия холестерол и триглицеридите, но пък хубавото й е, че усвояването й в кръвта става по-бавно и изисква съвсем лек инсулинен отговор, така че кръвната захар не скача както например при консумирането на обикновената захар.

# 3
  • Мнения: 455
В крайна сметка, коя захар да даваме на бебетата? Аз за сега подслаждам с малко бяла захар. Знам, че много мами ще ме оплюят, но иначе не минава номера при моят син.  Confused:

# 4
  • Мнения: 18 542
Aз също ползвам бяла. Чудех се дали не е по-добре да минем на фруктова.

# 5
  • Мнения: 455
Честно казано не знам къде да купя фруктова захар, сигурно по диетичните магазини? А дали е скъпа? Мами от Варна дайте съвет къде да потърся.
 Close-mas:

# 6
  • Мнения: 18 542
Аз съм в София, но в диетичните магазини не може да няма. Wink

Общи условия

Активация на акаунт