Декемврийчета`2003 - 2 част

  • 7 459
  • 199
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 042
Здравейте вече големи декемврийчета! newsm06 newsm05   newsm04  Някои от нас вече са на годинка newsm38 , други в съвсем скоро време ще я навършат Tada ! Колко много промени за 1 година! #Milti  #Onfire  #Milti  #Onfire  #Milti чак не е за вярване Sunglasses newsm44  newsm44  newsm44 На последната консултация преди 1 седмица Съни беше 80см и 10 кг и 300 гр newsm46 . За една година голям прогрес - при раждането си беше 52 см и 3 кг newsm30 . Определено имаме с какво да се похвалим - вече ходим newsm44 , кръстосваме апартамента и "помагаме" newsm77  на мама #Crazy , ядем с апетит  eat ( а беше време когато това не ни се отдаваше Hands Fist )
Та в този дух на равносметки и нови неща да обсъдим някои въпроси!

водата - още ли преварявате newsm78
давате ли някаква минерална
по колко мл пият на ден вашите деца!

храната - менюто! newsm71  
ядете ли салати на обяд?
На закуска предлагате ли към попарата( кашата) плод?
какво давате за следобедна закуска?
вечерята?
заменихте ли вечерното мляко с нещо друго Thinking

интелектуално развитие   umnikuu   ideauu -
имате ли си любими книжки, book  песни newsm19 , прочие занимавки?

физическо развитие - правите ли още упражнения newsm39 , масажи?  1swing

здраве - закалявате ли ги?  animal085
по колко часа ги разхождате дневно  tiptoe ?
похвалете се колко зъбчета имате вече! tooth

# 1
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Леле Съни, страшна си. Тъкмо се чудех и аз за някои от твоите въпросчета.
Крис вече прави по-смели опити за прохождане и смятам, че ще ни направи коледен подарък newsm68 . Най-после изкара и втория горен зъб, но направо се измъчи, горкичкия. Сега е с цели 4 броя newsm47 .На консултация ще го водя този уикенд, но ми се стува пораснал. Апетита ни е доста променлив, за това не се и шашкам.
Виж за интелектуалното му развитие много мога да разказвам #Onfire . Вече прави "дзяк" и почти го произнася. Приказва на бебешки и ръкомаха смешно. Взема слушалката на телефона и се прави, че си приказва с някой. реди кубчета едно върху друго, но като цяло търпението му едва стига, да не ги събори преди да ги е наредил всичките. Когато събаря "кулата" казва "джъххх". Има една играчка мече тип невеляжка от рингчета, което се разглобява и той много обича да го нарежда. Дори веднъж прояви творчество и освен рингчетата беше поставил най-отгоре една ягодка, дето и тя малко прилича на тях. Вече се заглежда по книжките, но аз още не чета, а само гледаме и коментираме животните и картинките. Седи на гърне и си върши работите там, но само ако мама реши да го сложи.
Обича музиката. Най-му допада здравия метал   superuu и като му пуснем, почва едно куфеене, направо изпопадаме от смях..
В общи линии това е. А сего ето го и менюто:
За закуска: попара, каша или грис със сирене и масло. Плод.
Обяд: 1/2 супа от кухнята с малко оризова каша вътре и второто с един сухар (ако е много рядко). Плод.
Следобед: Това което са дали от кухнята или кисело мляко с бисквита и банан, грис, млечен крем, каша. Плод.
Вечер към 19:30 1/2 супа от обяда с един сухар
Като легне 180 мл адаптирано мляко с една бисквита закуска. Преди пиеше кисело, ама нещо го разлюби.
Водата я преварявам все още.

# 2
  • Мнения: 7 821
Здравейте и от нас,
Вече сме на 1 годинка  #Milti . Напоследък и аз много мисля за това колко се променят нещата през първата година, как от едно ревящо вързопче, Дани се превърна в малко човече. И хем ми е мило и съм щастлива, че расте, хем ми е малко тъжно, че така докато се обърна и ще е голям човек.
Вече ходи, даже се опитва да тича из къщи, катери се навсякъде. Преди няколко дни го оставих в леглото му, сам в стаята, след няколко минути отивам да го взема и  Shocked  го намерих да си играе на пода извън леглото  Shocked . В първия момент онемях, не имало падане, не е имало рев и до сега се чудя как е излязъл  Shocked  Rolling Eyes . До леглото има маса, а до нея е леглото на баткото, най-вероятно се е прехвърлил на масата и после на леглото и хайде на земята. Таткото иска да махаме решетката, но на мен хич не ми се иска.
Иначе имаме 6 зъба плюс два подути отдолу. Тежи 10,300 и е дълъг 77см. Скоро го подстригахме и вече е малко момченце без бебешки къдрички  Sad  Wink . Казва мама, тате, бате, дай, ето го и много други, но на негов си език. Ходи на гърнето, но и при нас е когато мама не я мързи да го слага  Embarassed . Много обича да разглеждаме книжки, но така и не може да си подреди спокойно кулите, защото баткото се чувства длъжен да ги бута, което повод за постоянни крясъци. Сглобява и предимно разглобява  Wink  по 3,4 кубчета Лего.
Сутрин яде попара, козунак с мляко или бисквити с мляко. На обяд яде манджа - предимно месна, веднъж в седмицата риба, веднъж постно с яйце и веднъж постно, после плод, после докато ядем ние малко хляб и сирене или кашкавал. След обяд - млечен крем, банан с бисквити и кисело мляко или извара. Вечер обаче имаме проблем, аз още предлагам мляко с бисквити, но малкия предпочита явно нещо друго защото го отказва и само обикаля масата докато вечеряме и мляска  Grinning . Май скоро ще включа нормална вечеря. Като цяло вече не се храни с голям апетит, но го приемам за нормално.
Водата не я преварявам и пие от чешмата. Количеството е различно, по 1, 2 шишета (около 200, 250), не харесва сокове  Sad .
Не правя масажи и прочее процедури, просто не е възможно да го накарам да седи мирно толкова дълго. Не го мажа след баня с нищо, само дупето и бузите.
Излизаме всеки ден с незначителни изключения. Калявам го като го къпем с по-хладка вода, вечер го оставям малко по боди и не го навличам по принцип.
Леле колко дълго стана  #Milti .
Това е от нас, Поздрави  Grinning.

# 3
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Ето ни и нас  Wink , компютърът ни предаде за няколко дни, но днес пак сме на линия.
Първо да честитя на декемврийчетата, на които съм пропуснала, а те вече са на годинка  Grinning . Честито на Дани на Ellypr; на Елианна на svetlana80 и на Светлозара на elito, да са живи, здрави, усмихнати и много, много весели  Tada  Tada  Tada
Иначе ние се готвим за големия ден  Wink , в сряда ще дойдат 5 дечица с майки, ще обърнат сигурно къщата наопаки  #Crazy , но дано на Илиян му хареса  Wink . А в събота ще каним роднини, дано да мине добре. На лекар сме чак в края на месеца, защото му бяха дали час за 15.12, точна на РД и аз отказах. Ще му направим противоменингитна ваксина, вие правили ли сте?
На въпросите - водата - голям проблем, още я преварявам, но той не иска да пие, просто отказва. Сокове също не обича, на ден изпива само 20-30мл вода. А преди си пиеше доста, не знам какво му става, пика си нормално, но вода не ще...
Храната - още не дъвчи, та всичко пасирам, всъщност прави някакви нещастни опити да дъвчи  Laughing (с двата си зъба), пасирам го по-грубо, да не е на каша...
Всяка сутрин трябва да има различна закуска, иначе се цупи и аз редувам: кисело мляко с бисквита, попара, Макао (с крема, не с шоколад) или Corn Flakes, последните две ги заливам още с неговото адаптирано мляко.
На обяд яде от кухнята супичката с половин филийка (средата) хляб (не иска със сухар) и част или цялото второ, в зависимост дали му харесва  Wink . Много обича супи, всякакви ги папка.
След обед му давам кремчето от кухнята смесено с малко варени овесени ядки (нали ми е все със зъпек  Sad )
Вечер, до скоро бяхме на адаптирано мляко, като последния месец увеличих дозата от 180мл на 210мл. Сега започвам да му давам зеленчукова супичка на вечеря с малко хляб, но честно казано по-малко го засища от млякото. Сутрин след супата е много гладен  Rolling Eyes  и се чудя какво да му давам, хем да го засити, хем да не е тежко  Thinking ...
За другите неща -  не ходи - болна тема, нали едва преди месец почна сам да се изправя  Sad , но в скреватчето като се изправи и си набележи някаква цел, държейки се за решетката прави стъпчици... Ала като гледам няма скоро да се отпусне. За масажите, опитвам се да правя, както и упражнения, за да го стимулирам за прохождането, но е истински ужас, защото той въобще не застава на едно място, върти се и се бори с мен  #Shocked , а пък е и силен и понякога ме "преборва"  Laughing , но аз не се отказвам, може и да не е редовно, но когато успея и колкото успея, масажче, някое и друго упражнение  Simple Smile . Любимото му сега е да се изправи държейки се за нещо и да почне да подскача, или пък ако е в креватчето да дърпа решетката, толко  силен, че целият креват клати  Shocked , или в проходилката да обикаля хола и да събаря всичко по земята - аз му нареждам играчки на  "по-труднодостъпни" места, той хуква към тях, докопва ги и ги мята на земята, в редки случаи ги взима да си играе  Laughing . Никакви кули не строи, кубчетата са любимо нещо за мятане, както и другите "логически". Обича музикални, да натиска копченца и да му свирят, обича да рита топка (с краче докато седи), обича коли, преди си играеше като въртеше колелата им, сега вече ги бута по масата  Wink , с плюшените играчки вече по-рядко се заиграва, но обожава книжки, да ги разглежда, да му чета - много обича. Последната играчка му е един барабан, който много умело се научи "да използва" и аз  Crazy  и не само върху него тропа, ами де що докопа да е кухо и да дрънчи, почва да барабани върху него... Не говори, само разни неразбираеми гугукания. Тия дни се научи да показва колко голям ще стане и да целува. Той преди целуваше с отворена уста и си я допира до теб, сега се научи да прави "мляс". Всеки ден сме на вън, понякога му потича нослето от студа, но наливам физиологичен разтвор и се оправя. Минимум сме по един час на вън (до кухнята и обратно, че ни е далечко) на обяд, а ако не е много студено, ветровито или мъгливо го извеждам и след следобедната закуска.
Леле цял ферман изписах  Embarassed ... Целувки на всички бебоци и чакам снимки от рождените дни  Grinning .

# 4
  • Мнения: 3 042
Здравейте пак, сега и аз да поотговоря на моите си въпроси Blush
водата още я преварям, за минерална съм чувала, че Девин била подходяща за малки деца, вие имате ли някакви сведения? Забравих да питам за това педиатърката на последната консултация ooooh!
иначе не сме някакви рекордьори по пиене на течности, добре че яде супа и разни каши и попари сутрин, та от там да набавя нужното количество( поне така се надявам)
храната - майка ми е мед.сестра в ясла и постоянно ме врънка за някакъв плод, който се давал на закуска след кашите и попарите. Съни не винаги иска да яде и плод на закуска.
На обяд малко съм ги занемарила салатите Blush , май ще трябва да се поправя! яде супа, основно ястие ( пиле, риба, пуйка, телешко, агнешко, говеждо от Хипп пюретата, вегетарианските аз му ги готвя, както и рибата) за десерт - плод по малко
следобед - пасирани плодове, в доста големи количества напоследък, ще трябва да му давам и други работи явно Thinking
за вечеря - напоследък доста обикаля масата докато се храним и си иска, та му слагам на него супа
заспиваме на цицата
сутрин пак като се събудим си я търсим
Има ли и други майки, които още кърмят, по колко пъти на ден ги кърмите?
сега един параграф и за песни,танци-манци
много обича всякакви песнички, като му ги пея редя съответните животинки на масата и вече прави връзка - сам ми ги носи като чуе началните думи на песента.
Книжките - много ги обича, обаче предимно да ги яде! Прави и опити да ги разглежда, прелиства, прелиства и по някое време захапва лакомо страницата
Обича да танцува, тръска дупе на ББрадър, Адреналинките и разни реклами
Масажи и гимнастики - вече не го свърта на едно място да ги правим, но понеже ходи и доста се движи сам - не се притеснявам, сам си наваксва движението и натоварването

разходките - извеждаме се често, поне по 1 час дневно, ама тия дни е нещо сополанко,слагам Низита, от вчера и Виброцил, та ще пазим стаята, дано да е от зъби Praynig , макар че предният път с 2-та зъба се поозорих - 3 седмици с хрема и нощен рев Tired  ooooh!  Crazy
има 7 зъба, много хапе Crossing Arms най- вече в изблик на любов Heart Eyes
за смислени думи -  #Silly нещо ни ме вярва да казва още, повтаря си мама, тата, баба(най-любимото) ама не ми се вярва да влага някакъв смисъл и да ги свързва с конкретен човек
Като види чинията си обаче прави ам-ам с уста Mr. Green гладник!

# 5
  • Мнения: 3 042
забравих да пиша, че снимките от рождения ден и разни други весели поводи са качени  Arrow
тук

# 6
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Здравейте и от нас с Деничка! 55
Дени вече е от едногодишните декемврийчета!  party041
И аз се замислям колко бързо измина тази година! Как от малки бебчета станаха малки човечета нашите дечица!  ylinfant  newsm30   party041
 На консултация ще ходим тези дни ама още незнам точно кога! Thinking
Дени ходи самичка и ми е много смешна като набере инерция и обикаля целия апартамент и се смее доволна от себе си!  newsm44

А сега на въпросите!
 водата - давам трапезна на Предела. Ако нямам ми се е случвало да давам и от чешмата а понякога като ми се стори  мръсна и преварявам чешмяната /но много рядко/. Спрях да преварявам от около 10-тина дни.  Доколкото знам обаче не е хубаво да им се дава минерална вода - бъбречетата им немогат да се справят с минералите и се натоварват. Затова се препоръчва трапезна вода. На трапезната вода която давам аз Предела си пише, че е подходяща за бебета и кърмачета и може да се прави адаптираното мляко с нея! Иначе Деничка си е жаба пие по 2-3 шишета /от 250мл./ на денонощие! ukliam1  ukliam1



храната - Сутрин  й давам попарка с два сухара, сиренце и масълце или кус кус с масълце и сиренце! Мнооого си ги обича и ако й дам нещо друго се мръщи! На обед хапва второто от кухнята с един сухар, следобед си хапва десертчето от кухнята а вечер пие още адаптирано мляко в което слагам 2 лъжици каша. Плод й давам когато се събуди следобед около половин час преди следобедната закуска. Само в Бг. я има тази практика плодовете да се дават за десерт. По принцип трябва да се ядат преди основното хранене. Обяснението е, че те се преработват по-бързо в стомаха. Ако се изядат след основното ядене остават в стомаха докато се преработи другата храна и понеже това изисква повечко време почват да загниват от там се получават редица неприятни усещания. Затова и аз никога не давам плодове за десерт а винаги 20-30 мин. преди яденето.
А Дени си хапва всичко с апетит! eat

интелектуално развитие - има си 3 книжки с картонени дебели корици и мнооого обича да си ги разглежда и понеже я уча да казва как правят животните тя си ръмжи като мечка докато ги разглежда! Laughing Не че знае кое е мечката де! Вече показва на колко е годинки и вдига едното пръстче!  Hands Clap Показва колко голяма ще стане, как правят индианците, мечката ,кончето,патето! Като вземе телефона се прави че говори по него, показва с ръчички че няма нещо, когато се крие казва Та Та и други подобни! Мнооого обича да танцува особено на балерините на Слави и адреналинките! newsm44  newsm44  Обича всички песнички които й пея, но любими са й -хей ръчички /на която пляска  Hands Clap / и коте бяло / на която припява с мен/! Simple Smile

Масажи и упражнения отдавна не правя, тъй като тя не се задържа дълго легнала а и достатъчно се движи. Само след къпане я мажа с бебешко мляко.

Излизаме всеки ден поне за половин един час навън. За закаляването освен че не я обличам много и гледам в къщи да не е много топло друго не правя! Confused  Зъбчета за сега си имаме само 1, но май скоро ще избият и другите - доста са набъбнали!
Но въпреки това не й пасирам нищо. само намачквам ако има нужда а тя дъвче с голям ентусиазъм! Laughing

Май стана мноооого дълго, така че спирам дотук!

Поздрави на всички порастнали бебоци! Simple Smile

# 7
  • Мнения: 3 042
да допълня към въпросчетата - как почисвате зъбите? Имате ли си вече четка за зъби?
Учите ли ги (по-скоро оставяте ли ги да се цапотят Mr. Green ) да се хранят сами?

# 8
  • Мнения: 7 821
Цитат на: Павлина
да допълня към въпросчетата - как почисвате зъбите? Имате ли си вече четка за зъби?
Учите ли ги (по-скоро оставяте ли ги да се цапотят Mr. Green ) да се хранят сами?


Дядо Коледа ще донесе първата четка за зъби на Дани  Wink  и мислим да включим миенето на зъбите във вечерния тоалет.
С лъжица не го оставям да яде сам, но давам много от нещата на хапки да си ги взима сам с ръка - банан, ябълка, хляб, бисквита, варен картоф и т.н.

# 9
  • Мнения: 3 042
Ellypr, вие сте лесни! Нали си имате батко за подражание, предполагам че малкият всичко копира от него. Това за четката и Коледа Close-mas:  ми хареса, ще взема и аз така да направя! Mr. Green
засега с нищо не ги почиствам, пък си мисля че е време Thinking
то трябва и някои паста без флуор да се избере, нали отначало само ще я гълта Shocked

# 10
  • Мнения: 1 080
Zdraveite, i na nas malko ni ostava da stanem na godinka. Veseli praznici Vi jelaya na vsichki !!!

# 11
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Скромните ни два зъба засега не почистваме с нищо  Grinning . Забравих вчера да спомена за плодовете, Яни си хапва плод или плодово пюренце (аз му го правя) към 10.30 - 11 часа, между закуската и обяда. Но дъвченето ни е проблем  Sad , ако е на по-едри парченца ми се дави и не иска да яде, е, дано скоро се научи  Rolling Eyes ...

# 12
  • Мнения: 3 042
Цитат на: MadMamA
Zdraveite, i na nas malko ni ostava da stanem na godinka. Veseli praznici Vi jelaya na vsichki !!!


добре дошла, напиши името и датата на скорошния рожденик(рожденичка) да те включа в списъка!

# 13
  • Мнения: 3 926
Мамета, аз само да кажа нещо за водата Embarassed  Не че имам личен опит, но синът на приятелката ми е на 1 год. и 4 мес. и тя му е купила кана Брита и си пречистват чешмяната вода, като имате предвид, че те си живеят в Бургас и там водата не е много читава! Ама той техния бонбон пие до 1.5 л течности на ден. Обича и сокчета - явно си е до детето Grinning  Дано съм помогнала Grinning

# 14
  • Мнения: 3 042
Цитат на: Assinka
Мамета, аз само да кажа нещо за водата Embarassed  Не че имам личен опит, но синът на приятелката ми е на 1 год. и 4 мес. и тя му е купила кана Брита и си пречистват чешмяната вода, като имате предвид, че те си живеят в Бургас и там водата не е много читава! Ама той техния бонбон пие до 1.5 л течности на ден. Обича и сокчета - явно си е до детето Grinning  Дано съм помогнала Grinning


точно поради тази причина бях хукнала да си купувам и аз Брита, ама на упътването пише нещо в дух на " пречистването на водата в каната Брита не заменя преваряването на водата като за бебета" цитирам по памет Embarassed , та затова се отказах от тях. Не са подходящи и за хора с бъбречни болежки и проблеми, то там никой не е сигурен и това натежа в полза да не купувам.
Мерси Асинка! Засега преварявам в търсене на трапезна вода.

Общи условия

Активация на акаунт