Искам съвет.

  • 1 138
  • 11
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Историята е доста дълга, но ще се опитам накратко да ви обясна, а вие да ме посъветвате, защото за мен това е доста важно, но съм раздвоена.
Та значи жилището в което живеем е тип общежитие - две стаи, бокс и баня с тоалетна - 52кв. предлагат ни го за 25 000 евро, но първо трябва да платим капаро 20% и да сключим предварителен договор, след това искат да се изнесем за няколко месеца, за да направят ремонт и да ги обособят като апартаменти, за да могат да вземат акт 16, не съм много наясно с тези неща, а и да ни съдействат за отпускане на кредити, аз почти съм склонна да се съглася, но мъжа ми доста се съмнява, как да дадем 20% капаро като не знаем и не сме сигурни дали ще се върнем там, ами ако е някаква уловка?
Моля ви посъветвайте ме, ако някой е по - запознат с тези неща!

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
Това, което ми хрумва на прима-виста е: проверете фирмата - собственик; дали фирмата, която ви прави предложението е собственик или някакъв посредник; консултирайте се с адвокат как да се оформи документацията за капарото; направете договор, в който да е описано всичко подробно - кога излизате, до кога продължава ремонта, какво ще включва ремонта - подробно / смяна на ...., освежаване, боядисване, изолация .... /, кога ще се нанесете, колко ще плащате след ремонта за закупуване на жилището; в какъв срок трябва да го изплатите; уговорете неустойки, ако фирмата не ви предаде обекта в срок. Ако се сетяв още нещо - пак ще пиша. Иначе цената ми изглежда приемлива.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Благодаря много, точно това пропуснах, първо е било закупено от една фирма, след това минава в ръцете на друга фирма.

# 3
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Щом вие в момента живеете там, можете да си останете и за довършителните работи за получаване на т.нар. акт 16 (сега му е друго името, ама кой да помни). Акт 16 се отнася за довършителни работи и трябва да бъдат изпълнени определени изисквания, щом жилището е обживено, изискванията към жилището са много по-малки, а основната работа е по общите части, така че, реално можете да останете в жилището, но в състояние на ремонт. Вие дали сте там или не, не зависи дали те ще го продадат на някой друг, ако решат да правят някакви измами с документи  Peace
Консултирайте се с адвокат за оформяне на документите по капарото и проверете дали има ипотеки по жилището и на чие име се води, такива неща.

# 4
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
Благодаря много, точно това пропуснах, първо е било закупено от една фирма, след това минава в ръцете на друга фирма.

По принцип би трябвало да сключите договор с фирмата-собственик. В службата по вписванията към Съда има информация за собственика на всеки имот. Освен това вижте дали няма някакви тежести върху имота - ипотека. А друга фирма ли ще прави реконструкцията на жилището?

# 5
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
За всички промени в сграда се прави промяна и в плана й, което се съгласува с множество институции. Акт 16 - сега Разрешение за ползване - се издава за завършен имот, готов за експлоатация.

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Ще попитам днес кой ще прави ремонта и ще пиша.

# 7
  • Мнения: 537
Аз нещо неразбрах, вие живеете сега в жилището, а тепърва ще чакате за Акт 16?
Обикновено при покупката на недвижим имот е прието капарото да е 10%, а в предваритения договор се упоменава датата на цялото плащане, изповядването на сделката.
Проверява се за тежести в Службата по вписванията, но незнам дали това става от брокер или може и самия купувач да го направи.
Имота трябва да има и данъчна оценка, без нея не може да се извърши покупко- продажбата, а и въз основа на нея се плащат дължавни такси.
При теб трямва да остане (поне при мен е така) стария нотариален акт.
Успех!

# 8
  • Мнения: 46 488
Консултирай се с адвокат, защото случаят ви е по-особен.
Предварителният договор трябва да е перфектен, за да не се присетят след Акт 16 да искат още пари, да е описано това, което ще получите след обособяването на апартаментите, а не сегашното положение и с кредитен инспектор направете консултация, за да ви каже какви доходи трябва да докажете и да си направите сметката ...
За капарото- и друго жилище да харесате, пак ще минете през капаро, то се договаря,  най-често е 10%, но не е задължително, зависи от двете страни.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 363
Ей страшни сте, много ви благодаря  Simple Smile друго си е да знаеш какво да гледаш и какво да искаш.
Предполагам, че  ще имам възможност да погледна какво точно са упоменали в предсрочния договор, а и още нещо, доколкото знам е ипотекирано - това какво означава? Извинявам се за тъпите въпроси, ама като не съм наясно, а и май мъжа ми ще се окаже прав, че нещата не са съвсем както трябва.

# 10
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
Ей страшни сте, много ви благодаря  Simple Smile друго си е да знаеш какво да гледаш и какво да искаш.
Предполагам, че  ще имам възможност да погледна какво точно са упоменали в предсрочния договор, а и още нещо, доколкото знам е ипотекирано - това какво означава? Извинявам се за тъпите въпроси, ама като не съм наясно, а и май мъжа ми ще се окаже прав, че нещата не са съвсем както трябва.

Ипотеката върху недвижим имот означава, че срещу него най-вероятно собственикът е получил кредит. И ако в един момент не си го изплати заемодателят има право да ПРОДАДЕ ипотекираният имот, за да удовлетвори вземанията си.

# 11
  • у дома
  • Мнения: 965
Отиди в някоя нотариална кантора и поискай консултация. НО не отивайте с фирмата, а при избран и проверен от вас нотариус. И по добре сами.

Общи условия

Активация на акаунт