Дали ще ми смее един ден детето ми? /за късното захранване/

  • 495
  • 13
  •   1
Отговори
  • София, ж.к. Стрелбище
  • Мнения: 163
След като си бъбрихме вчера са майка ми, много започна да ме мъчи следната мисъл – дали няма след 20-30 години децата ни (да са ни живи и здрави) да ни се смеят за начина, по който сме ги гледали и да се чудят на нашата неинформираност относно хранене, режими и т.н. Историята, която ми разказа майка ми и ме подтикна към това разсъждение, е следната.
След моето раждане (1977 год.) майка ми е била много зле, възстановявала се е трудно и прабаба ми е дошла да живее при нея, за да и помага. Баба ми много се е възмущавала, че майка ми използва разни мазила, а не “преварен зейтин” (преварен зехтин). След това се шокирала, когато започнали да ми дават рано-рано сокче, според нея плод се дава на дете, когато “има зъб”. Майка ми и нейните приятелки много се хилили и подигравали (не е имало Интернет, иначе си представям колко теми щеше да има), че детето не трябва да бъде захранвано рано и да се маже със зехтин – наричали това бабешки работи, а те били млади, интелигентни жени, които четат литература.
А сега какво се получава? Повечето майки са за късно захранване, мажат със зехтин и т.н.
Аз също смята да захраня късно, но все по-често ме гложди въпроса, дали след известно време детето ми няма да ме обвини, че е болнаво/ има алергия/ лоши зъби или нещо подобно, заради това, че не съм му давала от 2 месечна възраст сок. И дали няма да ми каже, че според новите изследвания на американската / китайската / японската / шведската и т.н. асоциация ранното захранване е супер.
Е, аз нищо не мога да направя, не знам кое е правилно и ще се водя от модната тенденция да захраня късно.
Пък след това, живот и здраве,  ще видим дали ще ме обсъждат децата ми в някой форум (ако не е измислено нещо друго, разбира се).

# 1
  • Мнения: 2 047
   Да, мисля че науката няма да спре до тук. Все за нещо ще ни се смеят  Laughing

# 2
  • Мнения: 2 309

Е, аз нищо не мога да направя, не знам кое е правилно и ще се водя от модната тенденция да захраня късно.


Ако ще захранваш късно, само защото е модна тенденция по-добре се откажи.

Що се отнася до мен, ще захраня късно и не давам води, биберони и други простотии, защото се придържам към естественото развитие на бебето.

# 3
  • Мнения: 1 947
   Ако завръщането на човека към природата и естествените му потребности е "модна тенденция", то аз съм с две ръце за "модата"!
Пък ако искат да ми се сърдят децата. Simple Smile Всеки прави това, което смята за правилно. Wink
   И аз имам примера с баба - майка ми повярва, че бебе без вода може да живее, когато пита баба ми и тя каза, че майка ми не е кусвала вода като бебе. Simple Smile

# 4
  • София, ж.к. Стрелбище
  • Мнения: 163
Под мода нямам предвид нещо, което правиш, за да си интересен и за да не се отличаваш от другите.
Може би не съм използвала правилно думата МОДА. Исках с този израз да опиша начина, най-разпространен в момента, начина, който е описан като правилен в книгите (респективно Интернет) - по наше време е късното захранване, по времето на майка ми - ранното, по времето на прабаба ми - късното захранване.

# 5
  • Мнения: 47 901
бе я да ги изгледам до възраст да имат деца,пък да си ги гледат както нямерят за добре Wink
единия ми е рано захранен,другия късно,така че и двамата могат да ми се сърдят,ама карай...и да ме пишат из форумите-много важно,а си мисля,че ще се съобразят с тогавашната практика и наука,а не с моите съвети newsm78

# 6
  • София, ж.к. Стрелбище
  • Мнения: 163
бе я да ги изгледам до възраст да имат деца,пък да си ги гледат както нямерят за добре Wink
единия ми е рано захранен,другия късно,така че и двамата могат да ми се сърдят,ама карай...и да ме пишат из форумите-много важно,а си мисля,че ще се съобразят с тогавашната практика и наука,а не с моите съвети newsm78

Ти все ще си виновна - каквито и да са теченията след 20 години, все едното ще е неправилно  Laughing - Това в кръга на шегата, разбира се.

Просто ми стана интересно колко се менят нещата и че винаги предишното поколение е грешно.

# 7
  • Мнения: 169
Естествено, че ще ни се смеят  Mr. Green  Все ще има за какво! И дай Боже да има... измислено нещо по-ново и мъдро! Мен пък днес ме размисли педиатърът, след като каза, че според него жените сме хардуерно, не софтуерно програмирани... Убедена съм, че е така... че всяка майка сама с времето все повече и повече усеща и чувства детето си  Heart Eyes  Нека ни се смеят! Нали ще знаят, че сме ги обичали...
 Hug

# 8
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
I az izbrah kasnoto zahranvane za deteto mi i izobshto ne sajaliavam. Jivot i zdrave i vtoroto shte go gledam po absoljutno sashtiia nachin Grinning
Izbrah tozi nachin, zashtoto mi se struva, che tova bih napravila, ako biah na samoten ostrov, bez nikakva info i bez nikakvi drugi hora okolo men da mi davat saveti. Peace

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 912
...по наше време е късното захранване, по времето на майка ми - ранното, по времето на прабаба ми - късното захранване.
И много преди бабите ни пак е било късното или по-скоро това захранване при което детето яде храна различна от кърма, тогава, когато то е готово.
Всъщност експериментът "Ранно захранване" датира някъде от средата на миналия век, че дори и по-късно.

Та в този ред на мисли, що се отнася до захранването децата ни би трябвало да са доволни Wink
Обаче за смях винаги ще се намери нещо, сигурна съм  Laughing

# 10
  • София
  • Мнения: 3 390
При всички положения не можеш да знаеш какво ще мисли след толкова време. Слушай сърцето си и това е!

# 11
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Много е просто. Прабабата е захранвала късно, което е природно и естествено.
През миналия век се е явила модата за ранно захранване, мода, диктувана от производителите на детски храни, и от работодателите, а в соцлагера - бебета да са най-бързо развиващите се.
Сега тия моди се отричат, защото черният дроб и стомашните сокове на бебетата (пък и на възрастните) не се променят според темповете на индустриалното развитие. С други думи, колкото и да давате пюре от морков на три месеца, то няма да се асимилира в пълния смисъл на понятието. (или, некрасиво казано - яло морков, изакало морков)
Това по въпроса за яденето.
А иначе всяко ново поколение за нещо се смее на предното, но това си е нормално, иначе света няма да се развива... Wink

# 12
  • Мнения: 1 878
Еволюция  Wink

# 13
  • Мнения: 3 457
аз мислех да го захранвам рано,но благодарение на мамите от форума  bouquet се отказах и ето сега сме на 3месеца и половина и си се кърмим на 100% ,е не мога да си изкривя душата ,че му давам и чай,но по-добре ай отколкото вече да яде зеленчукови пюрета Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт