Да попитам нещо за страха на децата

  • 443
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 600
Може темата да е дискутирана много пъти, но не ми остава време да търся и да откривам подобни случаи като нашия. Моля да ме извините за това. Дъщеря ми е на 7 месеца и малко отгоре и напоследък се страхува доста. Като се уплаши се вкопчва в мен с всичка сила, а ако я доближа до обекта, от който се страхува почва неистово да трепери и да пищи  Cry и ме сграбчва за където може и се тегли за мен. Такъв страх изпитва към непознати места, хора, ако решат да я вземат, не към всички, но все пак се случва доста често...
Най-пресния пример от преди малко - имаме една активна гимнастика, която тя отдавна не е виждала и представлява огромна калинка - исках да я ползвам - да слагам в нея дъщеря ми, защото подложката е мека и има отстрани повдигнат ъгъл, който ще я предпази до някъде от наранявания когато се килне (уточнявам, че отскоро стои седнала доста стабилно, но като се умори прилягва настрани). Та тя се уплаши от въпросната калинка и последва онова, което описах вече по-горе.
Въпроса ми е - това някакъв период ли е и колко горе-долу трае? Не съм се шашнала, но се чувствам много безпомощна пред тези страхове. Мога само да я гушна и да я отдалеча от обекта на страх, а така ми се иска да можех да й обесня, че страховете и тази ужасна паника са напразни. Чувствали ли сте се така и вие?

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Случвало ми се е. Дъщеря ми се страхува много от играчки, които издават звуци. Не знам защо. Избягвам да й ги показвам. През различните възрасти децата си имат различни страхове и мисля, че е нормално. Само не одобрявам допълнителните такива. Например да плашим децата с кучето, доктора, полицая, Баба Яга, Дядо Торбалан и т.н.

# 2
  • Мнения: 47 887
да,нормално е,и дъщеря ми е имала такива периоди
свързано е с осъзнаването на собственото им "аз",и с това че мама се грижи за тях,и с различаването на познато и непознато,въобще-този етап е нормален и полезен и ще отмине Wink

# 3
  • Мнения: 1 937
Щях да съм по-обстоятелствена, но сте още много мънички.

Начинът, по който ти реагираш в моментите на нейното безпокойство ще й помогнат да преодолява страховете си.

Най-важното в случая е тя да усеща, че ти си спокойна и уверена, което ще й даде сигурност...

# 4
  • София
  • Мнения: 38 199
На периоди е. Габи примерно много я беше страх и плачеше от всичко бръмчащо, а сега ходи да яха прахосмукачката и вика Брррррр.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 097
Децата се страхуват от различни неща. Калина, като беше горе-долу на същата възраст се страхуваше от вятъра. Като задуха силно, започваше да си поема въздух дълбоко, да пери ръчички и да се вкопчва в мен. Много се бях притеснила тогава, но даже не усетих кога премина този период. Сега, като задуха по-силно даже й е забавно и се смее.
Не се тревожи, ще отмине, но освен да й вдъхваш увереност като й говориш спокойно и даже весело и да я гушкаш, когато се страхува, друго мисля, че няма какво да се направи.

# 6
  • Мнения: 437
Вики е на 4 месеца и от една седмица реве и пищи като се качим в асансьор. Вдигам я от количката и я гушкам, а тя милата гледата толкова уплашено и се вкопчва за мен с всички сили. За съжаление на тази възраст няма как да й обесня, че не е страшно. Живеем на 6-я етаж, дано да й мине скоро този страх.

# 7
  • Мнения: 46 429
Моето дете не е имало такъв период, но колкото деца, толкова и характери, гушкай го и ще мине  Grinning

# 8
  • София
  • Мнения: 1 783
Случвало ми се е. Дъщеря ми се страхува много от играчки, които издават звуци. Не знам защо. Избягвам да й ги показвам. През различните възрасти децата си имат различни страхове и мисля, че е нормално. Само не одобрявам допълнителните такива. Например да плашим децата с кучето, доктора, полицая, Баба Яга, Дядо Торбалан и т.н.
Абсолютно съм съгласна! По мои наблюдения следващия период на по-интензивни страхове е малко над две годинки. Със синчето ги преминахме, наблюдавам я и малката сега- абсолютно немотивиран страх от най-различни неща, по- трудно заспива, започнахме да се приспиваме, при положение, че и като бебе не съм я приспивала. Даже иска да спи при мен, а никога не е спала, така че търпение, мами Peace

# 9
  • Мнения: 4 629
Много добре постъпваш като преместваш детето от страшния обект и го успокояваш. Лошо би се отразило на детето, ако се опитваш да му внушиш, че няма нищо страшно и го изправяш пред страшните за него обекти, за да му го докажеш. Сега ти остава само да чакаш детето ти да израсстне тези си страхове. Нямам представа колко време ще отнеме това. Не мисля, че има някакъв точен или дори приблизителен период

# 10
  • Мнения: 600
Момичета, благодаря за отговорите  Hug

Общи условия

Активация на акаунт