Важно питане за ясла...

  • 1 056
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 221
Моят син в момента е на 1,3 г. и мисля от септември да го дам на ясла. Проблемът е, че той е много привързан към мен, защото до сега не сме се делили и по принцип никой не ми е помагал в отглеждането му досега (т.е не е свикнал с ддруги хора). Много се притеснявам, защото не зная как ще приеме яслата. С мъжа ми дълго обсъждахме този въпрос и решихме, че е най-добре да опитаме в частна ясла, където децата са по малко и условията по-добри (предполагам). Страхувам се, че една временна раздяла с мен (дори от няколко часа) ще бъде шок за него. Не знам как е правилно да постъпя : да оставам ли по няколко часа с него в яслата докато свикне или е по-добре да знае, че няма да съм там и ще дойда да го взема? Вие как сте постъпвали? Той е прекалено малък за да разбере, когато му обяснявам, че там има много играчки и дечица, с които много ще се забавлява, но когато стигна до момента, че мама го оставя там и ще го прибере вечерта виждам притеснение в очите му Sad

# 1
  • Мнения: 712
Защо реши, че частната ясла е по-добра за проба?
Дай детето в държавна. Поне в нашата много добре ги гледат. Първоначално ще го вземат само до обяд и като се нахрани, ще си го взимаш. Около 7-10 дни са достатъчни. Боян беше на 1г.5м. като тръгна. Важно е да няма дълги раздели на вратата. Оставяш, забаламосват го и ти си тръгваш. Без сълзи и сцени. Важно е да си тръгваш с усмивка и да обещаеш, че скоро ще се върнеш. Боян плака едва на втората седмица и то, защото се забавих и той ме видя.

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Ако вече сте намерили частна ясла и оттам не са ви посъветвали да давате детето първоначално само до обяд - значи са идиоти и аз не бих им поверила бебето си NaughtyНики ходеше почти две седмици само до обяд, а първоначално само по 2 часа.Другото ми се вижда ненормален стрес за малко дете.Чак когато сестрите прецениха, че е готов, го оставих да спи.Оказаха се прави - спал като къпан Grinning

# 3
  • Мнения: 2 978
Държавна, частна или дори детегледачка, щом детето е свикнало с мама, за него винаги ще е шок.

Има деца, които свикват много трудно, други лесно, а трети не.

Моята, а както и повечето мъничета трудно се раздели с мама. Sad
На мен ми беше много мъчно...задавах си хиляди въпроси, обвинявах се, че я давам някъде....после всичко си стана постепенно.

Всичко е до детето и най - вече мама. Wink
Ако ти се държиш спокойно пред детето и то ще е. Да, трудно е, но щом няма начин, ще трябва да свикнеш.
Свикнеш ли ти, ще свикне и то.

И говори..не е вярно, че не разбират.
Казвай му, че го обичаш и че мама винаги ще се връща при него да си го вземе. Казвай, че там ще си играе с други деца и т.н. и т.н. Знам, че сигурно няма да ми повярваш, но това ми го даде като съвет една мама и мога да ти гарантирам, че така и стана.

Успех и дано бързо свикне!  bouquet

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Ако вече сте намерили частна ясла и оттам не са ви посъветвали да давате детето първоначално само до обяд - значи са идиоти и аз не бих им поверила бебето си NaughtyНики ходеше почти две седмици само до обяд, а първоначално само по 2 часа.Другото ми се вижда ненормален стрес за малко дете.Чак когато сестрите прецениха, че е готов, го оставих да спи.Оказаха се прави - спал като къпан Grinning
Моето дете още първия ден го оставих за цял ден - както ме посъветваха от частната ясла - и всичко си изяла на обяд и следобяд, също спала от 12 до 4. Когато я взимах, се смееше на лелята. Сутринта я посрещнаха много мило, обясняваха й, че е само малко на гости и такива баламосваници...
Тя не е чак толкова привързана към мен сякаш,  но и за баща си не плака, което вкъщи редовно се случва сутрин, когато той тръгне за работа.

# 5
  • Мнения: 221
От вас разбрах, че е важно да няма дълги раздели. Това означава ли, че не трябва да оставам заедно с него в детската? Още не съм говорила с 'леличките' как да постъпя, но мисля другата седмица да опитаме.
На въпроса защо избрахме частна градина ще отговоря. В тази градина ходи детето на една приятелка и така Алекс няма да е съвсем сред непознати. Приятелката ми е много доволна от яслата и казва, че дъщеря и ходи с радост всеки ден. Ние с мъжа ми решихме, че е по-добре детето да расте сред деца, отколкото да го затворим вкъщи с детегледачка (все пак зимата няма много да ходят по разходки). Предвиждаме по-късно като свикне, да го преместим в държавна градина.

# 6
  • Мнения: 8 505
И моята дъщеря не се беше делила никога от нас,никой не ни е помагал.Много мi беше спечено първия ден-казаха ми да си я взема на обед-да отида по-рано,преди да са започнали обяда-щели да я пробват да хапва там,но ако все пак не иска,да и взема храната и да я храня вкъщи.Преобличане,целувка и чао-съвсем набързо,но все пак се размрънка (не успя да се разплаче).Мислех си,че ще реве докато не отида да си я взема.Изчаках я да се нахрани,предложиха ми да спи там-отказах.Тя пък се разрева,че не иска да си ходи.Е,на другият ден вече спа там на обед.
Така че това дали се е отделяло от теб детето или не-за мен не е показател за свикването с яслата.Най-голямо значение според мен има персоналът-как ще подходят към детето като им го оставиш (особено в първите дни).В държавна ясла е Simple Smile

# 7
  • Мнения: 202
Изборът държавна или частна детска ясла не бих искала да коментирам, но моят съвет е ако преценяваш, че детето е твърде привързано към теб, първите два-три дни да оставаш с него в яслата. Аз постъпих точно така- първият ден само го заведох до яслата и останахме там около 30 мин. Детето не се отдели от мен, въпреки че дечицата си играеха и от време на време проявяваха интерес към него. След това си тръгнахме заедно. На следващия ден останах 15 мин. и той определено се поотпусна, заглеждаше се в играта на децата и се опитваше да се включи. Докато се беше загледал, го оставих и след 30 мин. отидох и си го взех. Не беше много разстроен, само като ме видя се опита да ревне, но като разбра, че си тръгваме пусна една усмивка и каза чао на сестрите. На третият ден останах само първите 5-10 мин. и се изнизах без да ме забележи Embarassed , отидох да го взема чак на обяд. Така го водех първата седмица и от следващата оставаше по цял ден.  Според мен е важно детето да изгради доверие към мястото, където мама го води, т.е. да види, че мама го одобрява и че там е хубаво да си играе. Твърде малък е, за да разбере че ще отидеш да го вземеш, докато това не стане с повторение във времето- водене -взимане. Така преходът е по-плавен и стресът от раздялата с мама е по-малък, което е от съществено значение. Друг е въпросът дали ще ти разрешат да оставаш с детето, защото  на повечето места това е направо невъзможно, но пък за мен това беше и критерий относно избора на ясла.  Naughty

# 8
  • София
  • Мнения: 18 679
Разнопосочните мнения и опит идват да покажата едно - всичко си е до дете и трябва да се вслушваме най-вече в това какво ни говорят детските очички, а не какво са казали съ-форумките Mr. GreenАз лично никога не бих си оставила детето, което досега не се е делило от мен, за цял ден с непознати хора.Щеше да се удави в рев  #Puppy dogЗнам си го просто...Но ето че има други дечица, дори по-малки, за които раздялата не представлява проблем.Така че - слушайте децата!!!

# 9
  • Мнения: 1 800
Да, така е, при всяко дете е различна адаптацията, а някои изобщо не могат да се адаптират. Ще вземеш своето решение според поведението на детето ти. Персонала от яслата също ще те насочва по колко да го оставяш като престоя се увеличава постепенно, така е най-добре мисля. А ако не се получава може да се наложи да смениш яслата, както стана при нас - сега в новата се чувства много добре. Детето само ще ти покаже кое е правилното решение.

# 10
  • Мнения: 131
Според мен е по-добре да го дадеш сега на ясла, именно защото е по-малък. Рев естествено ще има, но си мисля че ще свикне по-бързо, отколкото ако го дадеш на 3 например направо на градина. Аз дадох дъщеря ми на 3 и сто пъти съжалих, че не съм я дала по-рано. Свикна за около месец ама през това време бях на косъм да я отпиша - в началото плачеше мноооого / и аз с нея / newsm45 , държеше ме за косата и риташе, а после като я вземех почти не говореше, не искаше да си играе, а само стоеше до мен и беше толкова тъжна, че ми късаше сърцето  smile3518. В крайна сметка свикна, ама с голям зор.

# 11
  • Мнения: 303
Изборът държавна или частна детска ясла не бих искала да коментирам, но моят съвет е ако преценяваш, че детето е твърде привързано към теб, първите два-три дни да оставаш с него в яслата. Аз постъпих точно така- първият ден само го заведох до яслата и останахме там около 30 мин. Детето не се отдели от мен, въпреки че дечицата си играеха и от време на време проявяваха интерес към него. След това си тръгнахме заедно. На следващия ден останах 15 мин. и той определено се поотпусна, заглеждаше се в играта на децата и се опитваше да се включи. Докато се беше загледал, го оставих и след 30 мин. отидох и си го взех. Не беше много разстроен, само като ме видя се опита да ревне, но като разбра, че си тръгваме пусна една усмивка и каза чао на сестрите. На третият ден останах само първите 5-10 мин. и се изнизах без да ме забележи Embarassed , отидох да го взема чак на обяд. Така го водех първата седмица и от следващата оставаше по цял ден.  Според мен е важно детето да изгради доверие към мястото, където мама го води, т.е. да види, че мама го одобрява и че там е хубаво да си играе. Твърде малък е, за да разбере че ще отидеш да го вземеш, докато това не стане с повторение във времето- водене -взимане. Така преходът е по-плавен и стресът от раздялата с мама е по-малък, което е от съществено значение. Друг е въпросът дали ще ти разрешат да оставаш с детето, защото  на повечето места това е направо невъзможно, но пък за мен това беше и критерий относно избора на ясла.  Naughty
Гиги, за частна ясла ли става въпрос? Не вярвам да са ти разрешили да влизаш в държавната ясла newsm78 На мен ми казаха, че другите деца така се дразнели, като виждали, че на някой майката може да е в яслата, на други не. Иначе ми се ще да мога да направя като теб.

# 12
  • Мнения: 303
starfish, казваш, че после мислиш да смените частната ясла с държавна. имай предид, че детенцето вече ще е свикнало с частната ясла, ще има приятелчета, ще познава госпожите и ще се наложи да изживее наново стреса на новобранеца на новото място. дори деца на по 5-6год им е криво да са в сборните групи през лятото, защото не са техните другарчета там и не са техните госпожи

# 13
  • Мнения: 844
И аз писах в другата тема, че това ми е болен въпрос. Смятам да му занеса както ме посъветваха другите мами някоя любима играчка, макар че се чудя коя да е- та той най обича на баба си дървените черпаци или празни бутилки, да слага разни боклучета вътре и да гледа как се движат, съответно да ги изважда и пак да ги вкарва. Решила съм и да го водя следобед в двора на яслата, когато всички деца са си тръгнали и така с мен да свиква. Макар, че ще видим дали още като доближим и няма да се разреве. О, много ми е терсене....

# 14
  • Мнения: 2 978
Аз пък не виждам никакъв плюс да седя вътре и да дразня хем моето , хем на другите родители децата newsm78

Колкото по- бързо свикне, че ще е без мама там и че мама ще си го вземе все пак Wink, по- добре Peace

Знаете ли какво е като ходя да си я взимам вечер?...
Всичките дребосъчета наредени и с жадни очички гледат дали това не е тяхната майка. Като разберат, че не е и почват да мрънкат, да питат : А моята къде е? Кога ще дойде?..някои и плачат Confused
 
Само си представете, сутрин какво ще е, като ги чака цял ден без мама. Не си мъчете децата така..не мъчете и себе си.  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт