Как приемате чуждиците?

  • 4 584
  • 96
  •   1
Отговори
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И дразни ли ви прекомерната им употреба. Не говоря за всички чуждици. Аз не съм привърженик на "драсни пални клечица", но ми са много неприятни думи и изрази директно побългарени от чуждите езици, например пействам, шервам, ъпдейтвам, джам, фешън, ОК и т.н.

# 1
  • Мнения: 1 052
Куул Mr. Green
Ми, ок съм  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
хайде бай за сега  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 2
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Зависи от контекста на употреба, особено компютърните термини -  наложили са се, понеже БГ еквивалентите ще звучат неясно.

# 3
  • Мнения: 1 629
Някои ме вадят от кожа, като '100 % калър' в рекламата на Гарние, хъх! Къв калър, бе, цвят, цвят!!! Всеки път му викам на телевизора, но той не отговаря.

# 4
  • Мнения: 2 577
изобщо не ги приемам, макар че съм завършила езикова гимназия.
наистина много ме дразни, но за съжаление освен на улицата вече най-редовно ги чуваме/четем по медиите, излизат от устите дори на министри, президенти и т.н.  в официални изказвания.
Нима броя на използваемите чуждици стана измерител за коефициента на интелигентност на употребяващия ги?
Ужас, а какво стана с нашата "реч омайна сладка".
Представям си след как ще говорят след време и децата ми, като за съжаление и учебниците са така написани........ Sad 
 

Последна редакция: пн, 07 авг 2006, 11:29 от Amelia

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Нормално.
Когато се прекалява, разбира се, звучи смешно, но не си го слагам на сърце.

# 6
  • Мнения: 3 153
Неизбежна е употребата им, особено ако искаш да се разбереш с някой! Ако кажеш някои от думите на бг, може и да не те разберат! А и в работата си много ползвам чуждици! Нямам против ползването им Peace

# 7
  • Мнения: 7 186
Аз ползвам чуждици, не ме притесняват. А без компютърните не мога. Много по- лесно ми е да обясня нещо или да го разбера чрез тях. Примерно пейст как мога да го обясня на български с една дума? newsm78

# 8
  • Мнения: 1 107
Работя с ИТ фирми (засега) и ги приемам, абсолютно неизбежно е  Grinning
Българският език е много по-беден от английския, така че...

# 9
  • Мнения: 8 769
Не ми харесва, ама никой не ме пита. Моят шеф си въобразява,че говори много добре английски, и ми дава съвети как да копирам и "пейстна" разни файлове: "Даваш му коп-пасте, коп-пасте(ударението е на "е") и готово!",  както и с кой софтуер да прехвърля едни снимки: "С имаж трансфер ги свали!" (за разяснение, става дума за "image transfer") Sick
За компютърните термини как да е, но за думи в нормалната реч, направо ми се повдига!

# 10
  • Мнения: 2 019
нормално

# 11
  • Мнения: 2 825
В нормален разговор между хората, не ме дразнят. И компютърните термини, не ме дразнят, наистина е доста по-лесно и по-бързо да обясниш някои работи чрез тях. Но доста често вече ми се случва да ги чувам и по телевизията, което за мен не е нормално.  Tired

# 12
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз ползвам чуждици, не ме притесняват. А без компютърните не мога. Много по- лесно ми е да обясня нещо или да го разбера чрез тях. Примерно пейст как мога да го обясня на български с една дума? newsm78

Аз го обяснявам като поставяне.
Точно за компютърните термини се замислих аз. Във всички учебници по Информатика и Информационни технологии и в някои други книги с компютърна литература все още тези термини(по скоро команди) са обяснени на чист български, но учениците и не само те предпочитат да използват побългарените английски думи, които споменах в началото.
Преди време звучеше много оригинално и използващите ги се правеха на много разбиращи, постепенно обаче тези чуждици навлязоха в разговорната ни реч и на мен лично някои ми звучат смешно, особено цитираните от Аурелия.

# 13
  • Мнения: 1 533
Компютърните ги приемам вече - искам, не искам. Някои просто няма с какво по-добро на бг да бъдат заменени, като copy/paste. Но да се изговарят както трябва, а не копи/паста или подобни смехории като цитираната от Аурелия Laughing Refresh също го приемам, по-смешно ще е ако си 'освежаваш' страницата...
Други чуждици има, които просто се използват с цел да се направиш на интересен, а интересен не ставаш - само смешен. Например - в кондиция съм/не съм в кондиция  hahaha

# 14
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Приемам единствено тези които са свързани с компютрите.Иначе тук в Англия много често се втрисам от говоренето на българите.Във всяко изречение слагат поне по две английски думи и се чудя и мая за какво го правят."Отивам да си чейчна била.Бина ми е за изхвърляне" #Cussing outДано не стана като тях!

Общи условия

Активация на акаунт