От кога се хранят самички?

  • 462
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 476
Синът ми е на 16 месеца и напоследък проявява желание да се храни сам. Чела съм, че не трябва да го спирам, за да не му убия желанието, но пък си мисля дали не е много малък все още. Страшна бъркотия е след всяко хранене, а и не успява да си изяде яденето.
От друга страна племеницата ми е на 4 години и все още я хранят, може би защото така и не и позволиха да се храни сама, когато тя искаше и на нея и мина желанието.
Да го насърчавам ли или да изчакам още? При вас как беше?

# 1
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Когато Рони започна да се опитва да се храни сама, аз просто взимах още една лъжичка и докато тя се опитваше да си уцели устата аз и пъхах храната  Wink....лека-полека тя успяваше да вкара все по-голямо количество...мама дохранваше все по-малко....и така - сега вече яде абсолютно самостоятелно.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Нормално е на тази възраст да иска да се храни само. Пределно ми е ясно за какво говорим в началото. Малката скоро ще стане на 3 години - отдавна яде сама, но това не означава, че сега не е малка кочинка около нея след като приключи с яденето.
Аз мисля, че не трябва да спираш детенце да се храни само. Просто трябва да намериш подходящия начин да му помагаш в началото. Аз й хващах ръчичката, с която държеше лъжичката и така по-плавно я "носехме" до устата. Мазало е от всякъде, но няма как. Така растат малките. Laughing

# 3
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 370
Не го спирай щом има желание. Омазването е неизбежно. Mr. Green Моят син също похапва някои неща сам, а за други му помагам. Но участието му е задължително. Peace

# 4
  • Мнения: 8 505
Не го дпирай!
Ето какво правех аз,за да е все пак нахранена-лъжица за нея,лъжица за мен.Тя се хранеше с лъжицата в нейната ръка-страшно бавно и несръчно в началото.Аз я хранех с другата лъжица.

# 5
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Аз разрешавам...Simple Smile
Е....все още (4 г.) се случват омазваници, но сега поне си почиства сама:)))))))

Така сме се разбрали...не е лошо да се цапа...лошо е да не се чисти:)
Като малка минаваше с една мокра кърпичка през мазалото...аз след нея..и така.

# 6
  • София
  • Мнения: 6 999
Както са ти казали и другите - има ли желание - давай му да яде сам.

Аз вече дори не помагам на Дариа - колкото изяде толкова. В градината явно също я стимулират да се храни сама, защото тя категорично отказва всякаква помощ от моя страна. Вече яде много умело с вилица и лъжица, използва си и салфетката Simple Smile

Аз се чудя кога се въвежда и ножа?

# 7
  • Мнения: 1 800
И ние сме по същия начин. Една лъжица на него, една на мен и започваме голямото мацане. Или пък му давам салатата и една виличка и той си боцка краставички примерно, пък аз давам манджата с лъжичка. Така се получава по-чисто хранене. Задължителен съпровод - реклами или анимационно филмче, за да се заглежда и моята лъжица да е "по-оборотна" Joy

# 8
  • Мнения: 495
насърчавай го и се радвай на откривателския дух на детето Hug
ееех, аз какво ли не съм пробвала - синът ми първо хвърляше всичко от табличката на столчето, след това, като закрепихме трайно чинийката - изобщо дори не се пресяга към нея
просто отказва дори да опита каквото съм му сложила
а за мазалото - чувала съм от други майки, че слагат примерно мушама или нещо подобно под столчето, едно голямо парче, което да "обхваща" и площта около стола

Общи условия

Активация на акаунт