А всъщност защо не се дава вода?

  • 1 977
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 877
спорехме с брат ми (чиято позната не давала на бебето си вода и според него е смахната).
Ясно, че в кърмата вода си има, но пречи ли нещо да се дава и отделно?
Аз защото съм давала  newsm78 и се размислих.
Против отбиване ли е, какво е?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 812
30 (или друго количество) мл вода = 30 мл по-малко кърма;
За новородени (особено под 4-5 седмици) даването на вода може да е рисково
 
*   На бебета под 2 месеца не трябва да се дава вода допълнително
*   Водните добавки се асоциират с повишени нива на билирубина при новородени с жълтеница
*   Прекалено много вода може да доведе до сериозно състояние, наречено орална водна интоксикация
*   Водните добавки "запълват" бебето без да добавят калории и могат да доведат до загуба на тегло (или незадоволително наддаване) при бебето.
*   Бебетата, които получават допълнително вода показват по-слаб интерес към кърмене. Ако бебето не се кърми достатъчно често, както би трябвало, идването на млякото при майката ще отнеме повече време и ще се затрудни или предотврати установяването на производството на оптимално количество мляко.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73979.0

# 2
  • Мнения: 5 877
Добре, едно лакомо и дебеличко четиримесечно бебе без признаци изобщо да има намерение някога да се отказва от кърмата не може ли да пие вода?
На мен ми беше удобно, честно казано. Все пак ако спирах да кърмя толкова често, колкото тя ожадняваше през лятото, никъде нямаше да можем да идем, а ние ошматкахме половин България  Rolling Eyes

# 3
  • София
  • Мнения: 1 252
Колкото повече вода пие бебчето, толкова по-малко ще сучи. Ще започне да качва все по-малко, което ще предизвиква или дохранване с АМ или захранване с твърда храна.
Детето се нуждае от кърма, за да расте, а не от вода.

# 4
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Ами това с отбиването май си е индивидуално. Моето бебе пиеше по 200 мл вода като новородено /тогава още не бях открила форума/, но все още се кърмим. На 9 месеца е, пие вече сокове, вода, но няма никакви признаци за отбиване. А и качва повече от нормалното. Сега е 9600.

# 5
  • София
  • Мнения: 6 794
А защо, ако водата на новородени води до по-висок билирубин, точно на бебетата с такъв се дава ДОПЪЛНИТЕЛНО подсладена вода?  newsm78 Я дайте научно обосноваване, че не ми е ясно...

# 6
  • Мнения: 481
Нашето бебче до сега не е близвало нищо различно от кърма. На езичето му обаче има лек белезникав налеп, като по вътрешната страна на бузките и небцето няма такъв. Възможно ли е да е млечница и трябва ли да и давам с лъжичка малко вода след кърмене за да изплакне устата, както настояват всички около мен?

# 7
  • Мнения: 91
И аз си признавам, че преди година бях "непросветена" и не бях чувала да не давам вода. Давах си вода и кърмих и първия месец качи 1.200, другите месеци по около кг. Аз лично това не мога да го проумея да не се дава вода особено в тези жеги.

# 8
  • Мнения: 5 877
И моят личен опит е с даване на вода; първия месец не (не ми беше идвало наум  newsm78), но после си давах. Не се отрази по никакъв начин на сученето (до 15 мес.), нали не засища водата?! Имах по-скоро пълничко, отколкото слабичко бебе.

Не виждам нищо лошо в недаването на вода, по-скоро се опитвам да си изясня дали съм направила нещо лошо, като съм й давала.

# 9
  • В офиса
  • Мнения: 4 008
Не трябва да се абсолютизира. Да, ОК, не трябва да се дава на новородено кърмаче, защото стомахчето му е малко, загубва интерес към кърмата, може да симулира лъжлива достатъчност на кърма, затормозява му бъбреците - с тези неща съм съгласна.
Но йок в никакъв случай да не даваме вода докато е на кърма, такова нещо няма. Изобщо в гледането на деца абсолютни директиви няма (Анде, това не го пиша за теб, а за младите надъхани майчета) Предлага се, наблюдава се, анализира се, решава се кое е най-доброто за твоето бебче.
Моето не беше от водопиещите. Но това не ме спираше периодично да предлагам.

Не приемам само 1 нещо - водата със захар. Клеми, кърмата е достатъчо средство за борба с жълтеницата. Механизмът е следният: Бебето се ражда с повишен брой червени кръвни клетки, те започват да се разпадат, отделя се билирубин, черният дроб е недоразвит и не може да го преработи, нивото на билирубина в кръвта се покачва - жълтеница. Трябва да се кърми често, за да може билирубинът от червата да не се остави да навлезе в кръвта, а да бъде изхвърлен навън с изпражненията. А подсладената вода е просто недобър заместител на този естествен процес. Май по едно време сред нашите педиатри е била много на мода, т.нар. Breastmilk Jaundice, за да решат, че водата със захар е по-доброто решение. Всъщност навсякъде другаде водата си се дава чиста.

# 10
  • Мнения: 8 917
Аз съм давала и не мисля, че съм сгрешила Crossing Arms Wink Peace

# 11
  • Мнения: 5 026
 Аз предлагах още в началото, но не искаше. Пък и аз не настоявах,защото колкото вода пие, толква по- малко мляко ще приеме.

# 12
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Мен пък ми е чудно какъв е този стремеж бебето да пие много мляко и да дебелее много.
Имам познати с хубави пухкави дечица, който все се притесняват, че било леко детето. Чудя се и се мая.....

Може да ми се е "паднало" такова детенце, но кърмих по часовник, вода давах и на около половин година бяхме да диета /от кърмата/ да не сме дебели. Вярно, че вода не обичаше човечето, но давах, а и часовника...
Мога да си предтавя какво дебеланче щях да имам при пиене единствено на кърма....

# 13
  • Мнения: 43
КОгато бях бременна една позната с близнаци които не са кърмени ми препоръчваше нейния педиатър който препоръчвал да се гледат децата без вода само на кърма поне до първите 6 месеца. Ако знаете как ми звучеше на мен и даже с мъжа ми го оббсъждахме че това просто е абсурдно.
Ами ето дойде време аз родих и какво дете мислите ми се падна - откзаваше всичко друго освен кърмата и така първите 6 месеца. Някъде във форума бях чела подобна тема и там се казваше че кърмата е напълно достатъчна и че тя е 80 процента вода. А ако и пишка и памперсите са пълни няма место да се притеснява майката и да тъпче детето в вода.
Така че зависиси от детето и мисля че докато е новородено - до към 5-6 ия месец кърмата си е напълно достатъчна кога иначе така ще може бебока да си суче наволя Simple Smile)))))

# 14
  • Мнения: 402
Подкрепям с две ръце недаването на вода на кърмаче, ако то не иска. На големия син упорито давах вода според указанията, че и глюкоза, в резултат - два месеца и половина жълтеница, ненаддаване и ранно отбиване.
Второто дете кърмих 6 месеца, не искаше вода. След захранването постепенно заобича водата и то в неподсладения й вариант!

Общи условия

Активация на акаунт