кърмене на седмаче

  • 813
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте момичета,
Моето Ани Калпазани се роди в 34 седмица на 29 май 2006. До днес се храним смесено като имаме общо 6 хранения - 5 кърма, от които 3 чрез изцеждани и едно с адаптирано мляко. До сега предлагам в шише по 125-130мл. /сега Ани е 10 седмица и е 4600кг./ и мисля че бебка е гладна. Моля посъветвайте ме с количеството на еднократната доза и броя на храненията. Педиатъра съветва да не увеличавам дозата тъй като Ани наддава добре - роди се 2,080кг. Ани обаче плаче след храна и започна да се изаква през 3 дни. до 8 седмица се изакваше на всяко хранене. Очаквам вашите съвети!

# 1
  • София
  • Мнения: 630
Здравей и честито бебче!
Това, че  кърмиш бебето е страхотно. Тук обаче може да прочетеш за Кърмене на поискване и ползите от този начин на хранене. Съвсем спокойно можеш да махнеш АМ и само да кърмиш без да се съобразяваш с мерене на корличеството кърма. Ето няколко статии от Библиотеката като начало.Успех  bouquet
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73982.0
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=439
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14649
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21073
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65156.0
(линковете са свързани с въпросите от постинга ти)

# 2
  • Мнения: 3 591
A бебка как суче на гърдата?
Може ли да суче въобще?
6 хранения са повече от недостатъчни според мен. 10 хранения звучат добре на вашата възраст и килограми  Peace
Даваш ли вода?
А биберон залъгалка?

Според мен проблема ще се реши от самосебе си с по-често хранене с по-малко мл. В идеалния случай кърмене, без да даваш шише с изцедена кърма и АМ.

Плача може да е и от колики - добро и лесно успокояване е да слагаш бебчето голо на гърдата като плаче - дори и в нея привидно "да няма нищо" - да те ползва за биберон. Това ще стимулира производството на мляко.

# 3
  • Мнения: 13
Ани се справя сравнително добре със сукането в смисъл че изсуква достатъчно ако гърдите са пълни - разбирайте сутрин 6-7 часа, 9-10 часа и на обяд 12-13 часа. След това кърмата е доста по-малко и е по-трудно. Трябва да изсучи идеално и двете гърди и пак няма да и достигне да се засити и аз изцеждам кърмата в 16 и 19 часа и общо събирам 130 мл. Поради това имам нужда от хранене с АМ. В 22 часа също сукане и има кърма.

За интервалите между храненията - тя си спи спокойно по 3 часа и дори се налага да я будя да си хапне.
Вода не пие, предлагала съм 5-6 пъти и тя плюе, залъгалка не ползва. Ни мисля че е нужно.

А това за възможността да си суче - винаги я оставям да суче, дори и когато съм се изцедила и предстои хранене с АМ.

Сега отново не е акала от неделя а днес е четвъртък. Пръцка и рита с крачета, а стомахчето е мекичко. Мисля че отново ще се обаждам на личния лекар, но сигурно пак ще чуя масаж, термометър, сапунче, вси изпробвани неща които при нея не помагат. Може и да е нормално за нея да ака веднъж на 4-5 дни, но като че ли не мога да го приема. Това е за трети пореден път.

# 4
  • Мнения: 495
ами да, кърми я по-често
малко са храненията според мен
за водата - пробвай подсладена да й дадеш, на 100 мл една равна чаена лъжичка захар

# 5
  • Мнения: 2 614
Спроред мен е добре да се опиташ да премахнеш добавката и да слагаш бебето на гърдата, колкото се може по-често, с други думи винаги, когато е будно!
А и тези хранения са крайно недосттатъчни като бройка, може би трябва да ги увеличиш до около 7-8, че и 10.
За клизмите със сапунче, термометър и т.н. по-добре не и прави, така рискуваш червата да станат лениви и да очакват винаги стимулация, за да се изпразнят. И в тази връзка най-добре смени педиатъра, защото предполагам, че освен "умните" съвети за клизми, които ти дава, оттам идва и препоръката да храниш бебето 6 пъти. Най-вероятно и те е посъветвала да махнеш и нощното хранене. През нощта хормона пролактин, който е отговорен за производството на кърма е най-висок, и само с кърмене можеш да постигнеш увеличаване на количеството кърма!
За подсладената вода - в никакъв случай, това е абсолютно излишно запълване на коремчето на новороденото с абсолютно безполезна течност, че и подсладена #Crazy Ако даваш подсладена вода, детето ще се засища и това ще става за сметка на кърмата.
Не я буди, дори когато с това нарушаваш режима на хранене (който те съветвам да изоставиш, поне докато се регулира кърмата според нуждите на бебето).
А за увеличаване на кърмата, освен кърмене на поискване можеш да се стараеш да пиеш повече течности - вода, чай, прясно изцедени сокове и лактогонен чай (на Хипп или български). В българския има копър и анасон, които пък са профилактика срещу колики.
Успех и пиши как върви кърменето!  bouquet

# 6
  • Мнения: 3 591
бебето ти се запича най-вероятно от АМ.

След като можеш да и осигуриш млякото 3 пъти на ден значи можеш да го правиш и 24 часа в денонощие! Само повярвай в това!

И какви са тея интервали... кърмените бебета смилат храната за около 90 минути. Кърмата пък се произвежда по време на сукане(т.е. ако цедиш няма как да изцедиш толкова колкото бебето ще изсуче)

Можеш да минеш изцяло на кърма от раз - просто след 12 наобяд кърми не на всеки 3 часа, а на всеки 1 час. На следващия ден - на всеки 1.5 час и после остави бебето само да си направи интервалите.
Ще трябва да въведеш и поне едно нощтно хранене между 3 и 7 сутринта и до седмица всичко ще си отиде на мястото.
Всеки път когато бебето ти даде сигнал за глад- търси, кисело е , уморено и т.н. - кърмиш. не изчаквай да заплаче.
Не давай вода и биберон.

примерно режима в денонощието ще ви е такъв :
6 - 9 - 12 -14 -16- 18- 20- 22 - 24 - 3

# 7
  • Мнения: 3 595
Като изключа водата със захар  #Crazy са ти казали вече всичко. И ние имахме такъв проблем, ако може да се нарече проблем. Изведнъж кърмата почна да не и достига, кърмехме се доста често. Понякога и 12 пъти, но най-често 8-10. Не съм и давала вода (пробвах 1-2 пъти и тя не искаше). Ние не сме имали проблем с акането никога, но моя позната има бебе, което нормално си ака веднъж на 5 дни. Децата са различни и храносмилателните им системи също. При нас нещата се регулираха и следваща подобна криза имахме около 4-тия месец. Тогава беше по-тежко от първия път и аз направих грешката да дам АМ. За целта и навлякох лактозна непоносимост  ooooh! И минаха 3 месеца, докато се възстанови напълно. Просто спрях АМ кърмех през 30 минути и поне получаваше достатъчно мляко. Тогава не можеше да пие никакво АМ (лактозно), а безлактозните не ги пиеше. Друга грешка, която направих беше много бързото захранване като стана на 6 месеца. Толкова се бях уморила от кърменето през изминалия месец, че исках да има поне 2 други хранения. Кърмата ми рязко намаля и за малко да я отбия. Но се намериха хора, които ми дадоха точните съвети, в точното време и се кърмим успешно вече 11 месеца. Отивам да видя какво става, че пак прави беля  Joy

# 8
  • Мнения: 13
Здравейте момичета,

Благодаря за съветите!

Ани-калпазани вече е изцяло на кърма и то само мсукане!  Heart Eyes Тя е юначе. Снощи е сукала от 22 до до 22.40 и е спала пак цяла нощ. Събуди се в 5,35 с усмивка.  Пия чай на Хип и мисля че има ефект.

Но проблема с изакването е актуален - още не е акала /от неделя/. Ако не успеем да се справим до 8 часа отиваме при педито. Пожелайте ни успех.
 

Общи условия

Активация на акаунт