Да попитам за криминалистиката

  • 27 859
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 288
Някой знае ли с какви изпити се влиза да се учи криминалистика?
Ето, че наскоро разбрах какво искам да уча, а пропуснах толкова години за това...
Освен криминалистика искам и реклама, и нещо като цяло свързано с изкуство.
А за рекламата по какво са изпитите? Както и кои са профилите, свързани с изкуство?

# 1
# 2
  • Мнения: 288
Мерси много!!! Този, първия линк ми е по-полезен.
Но не разбрах едно...
Трябва да си избираш изпит по 1 от 3, които са дали ли? Т.е. История на България, есе или Български език ... ?
Понеже аз по история хич ме няма. Не е това предмета за мен! Но на есетата съм 6!

# 3
  • София
  • Мнения: 1 105
Ами там най-отдолу има телефон, ако искаш звънни и питай! Успех! Grinning

Прати после едно ЛС да ми обясниш сбито какво точно се изисква, мерси!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Не съм учила точно Криминалистика,но нещо подобно.Явявала съм се на История на България,Български език и психо.

# 5
  • Мнения: 288
Да, ще пратя ЛС, ако се реша да звънна, но най-вероятно.


Е, то ако е задължително История на България направо отсега се отказвам!

# 6
Хайде, сега като човек дето се есблъскла  с тези неща да те светна!
Такова конкретно понятие като по филмите , което сте гледали няма.Криминалистите, които вие сте гледали по филмите като "Местопрестъплението" в България са експерти-има ги във всяко районно управление и правят снимки на задържани лица, взимат им дактилоскопни отпечатъци, ходят и цапат с четчиците за отпечатъци, снимат по разбитите апартаменти на хорицата.За тази цел не знам точно какво образование трябва да имаш-ма като гледам всякакво става, но задължително ходиш на курс във Академията на МВР след като те назначат и там си държиш изпити.Науката криминалистика във вида в който аз съм я учила включва науките за следите-най-общо, как се взимат следи от дадено място, какви биват, от каква повърхност може да се вземе и т.н.Във филма има малко фантасмагории.Хората, които изготвят по-специфични експертизи- като балестични, ДНК/мн.рядко/ и т.н., най-добрите са в Националния институт по криминалистика и криминологиятам са хора биолози, химици, физици ит.н.
Все пак ако намериш университет дето да учи на това свиркай, щото аз не знам.
Ако си мислите, че това което сте гледали във филма е и в България, мога ди ви уверя , че се случва рядко по този начин.

# 7
Да допълня, че това от филма, нашето законодатлество не го е уредило в такъв вид.Там експертите скубят косите и бъркат на хората в устата, когато си пожелаят, че даже ги и разпитват.Е, такова чудо в България нема.Да не говорим да кажеш на някой "Свали си дрехите" и да го държиш в ареста , за да си свършат експертите работа и да го разпитват когато и колкото си искат"
Е, дано нещата се променят и поне малко нещата се доближат до тези от филма.......Мечти, мечти.....

# 8
  • София
  • Мнения: 1 444
tarlej4e е права. Работя 12 години с експерти от всякакви институти и области. Действително най-сериозните експертизи се правят в НИКК-МВР /институт по криминология и криминалистика/. Това са експертизи като физико-химични на видовете наркотици, биологични на ДНК профили, обтривки от барутен нагар по ръце и предмети, балистични на огнестрелно оръжие, дали е годно да произведе изстрел и дадените за сравнение проектили от него ли са и куп въпроси други изяснява въпростана експертиза. Много е обемна темата и не бих могла да опиша подробно всичко, което обхваща.Има и съдебно-медицински експертизи и т.н. Тези специализирани експерти просто работят или в МВР или просто са вписани в списъците и обслужват срещу хонорар съдебната система, но те не са криминалисти, това са химици, физици, биолози, лекари, фармаколози и т.н.С диплома от школата на МВР и допълнително завършени курсове и обучение по криминалистика и криминология са експертите по районните управления.Те ходят по огледи, снимат, снемат дактилоскопни следи от врати, предмети, вземат сравнителен материал от лица, регистрират ги /като им вземат дактилоскопия/ по новите изисквания е нужна и ДНК регистрация, но насила не можеш никого да накараш да даде слюнка, ако успееш да го прилъжеш-да, но иначе не става ако откаже, което е негово право. По РПУ-тата няма жени експерти.Освен това не зная да има ВУЗ, който да изучава само тази специалност и да ти дава тапия на криминалист.Такова нещо има в Русия, където са завършили и повечето експерти в СДВР например.
Грешна ти е информацията, нещо не си доразбрала.И накрая-работата тук няма нищо общо със сериалите.Само ще поясня, че нещата с които там разполагат, нашите експерти не са ги и виждали.Те имат една проскубана четка, без косми вече, с която натриват графита върху следата, едно фолио /което си изрязват/ и го слагат отгоре да отпечата следатар картон на който да нанесат и една лупа, с която да определят дактилоскопията. Апаратите им са стари, ленти няма, има по един дигитален на районно, абе нищо общо с филмите......

# 9
  • Мнения: 5 622

 Мъжът ми учи криминалистика във ВФУ. За изпита се сещам, че имаше някакви теми по които се явяваше, но съм забравила подробностите  ooooh!


Успех с това начинание, да знаеш, че е тежка дисциплина  Wink  Peace

# 10
да допълня едно нещо и аз-понякога и фолио нямати ползват обикновенно тиксо-ха-ха-ха.
Те не само не виждали тези техники, ми не са ги и чували.а ако ги видят ще се чудят какво е това и каво д го правят.
Разбирам, че сме колеги Мери Попинс, но ти с далеч с по-голям опит!Само да ти кажа :Здравей колега! Hug

# 11
  • Мнения: 495
ами и аз да се включа
ИМА жени експерти по РПУ-та, няма проблем
не съм чувала за такава специалност отделна
това си е предмет, който се изучава по специалностите "Право", както и тези във ВИПОНД-МВР-София, може и в свободните университети по др. специалност да се учи, те сега какви ли не се нароиха
не е задължително да си завършил едното или другото, може някаква друга специалност, но е препоръчително да има нещо общо с химията например
кандидатстваш си в МВР и ако те назначат - караш специални курсове

# 12
  • Мнения: 288
Хех, хареса ми как се стече темата и че се намерихте колеги. Благодаря за разясненията!   bouquet
Точно това, за което говорите и обяснявахте на дълго и широко искам да работя (1 от нещата, които искам да работя). Но да, убедена съм, че в България са по-неглиже! Не се и съмнявам... Знам, че е тежка дисциплина, но за мен достатъчно интересна, че да ме задоволява интелектуално и като работа. Въпроса, обаче, е, че като гледам само в София може да се изучава или поне най-добре там, което за мен е непосилно. Това е едното, което разбрах от Вас, за което благодаря! А другото е, че има гаден изпит по История... хич не обичам този предмет! Май ще се насоча към друго...  Thinking Sad

# 13
  • Мнения: 495
хм, както са казали китайците: "Внимавай какво си пожелаваш"
криминалиста /експерта, както се води/ ходи по местопроизшествия, т.е. където има престъпление, той е там и е от първите - убийство, катастрофа, квито кървища се сетиш
и няма ден и нощ, нито делник и празник
тъй чееееее, наблегни на филмите и си избери нещо по-неангажиращо Wink

# 14
  • Мнения: 288
Хахахахаха хареса ми как го каза хехехе  Laughing Wink
Ето, открих и друга лоша страна, за която между другото се бях замислела - всеки ден да гледам трупове, счупени стъкла, катастрофи и т.н. - ще се побъркам... страх ме е да не ми се отрази на отношението ми към хората в отрицателния смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт