Камъни в жлъчката

  • 430 118
  • 1 134
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 1 152
Kalianna, бързо и успешно възстановяване ти желая  bouquet
Що се отнася до хранителния режим, ще ти кажа как беше при мен.
Първите 2-3 дни след операцията бях на айран и детски плодови пюрета. После основното ми ястие в продължение на около 10 дни беше пасирана картофена супа (без лук и мазнина и каквито и да е подправки) и картофено пюре или по-скоро намачкани сварени картофи (понякога с малко обезсолено сирене). Правех си и овесени ядки в кисело мляко.
Имай предвид обаче, че при мен имаше леки усложнения и се наложи да постоя малко повече в болницата в сравнение с безпроблемните лапароскопски. Затова спазвах доста строга диета.
След 10-12 дни започнах да хапвам и другите позволени неща- ориз, пилешка супа, яйчен белтък (варен или приготвен без мазнина в тефлонов тиган), краставици, домати, различни плодове. В началото, както вече бях писала имах почти постоянно киселини, но с времето преминаха. Имах и 3-4 нощи с нетърпими стомашни болки, но явно съм по-капризна и трябва да се пазя по-дълго време.
Една от сестрите в болницата, която също беше с отстранена жлъчка каза, че сега-4 години след операцията, си позволявала да яде дори люто ooooh!.
Има обаче и хора, които изобщо не пазят никаква диета (чичо ми е опериран февруари и пази диета само 2 седмици, а на втория ден след операцията пиеше кафе).
Общо взето сега се придържам към списъка с храни, който ще напиша по-долу (макар че някои неща от позволените все още не смея да ям, защото имам болки в зоната на отстранената жлъчка Sad). Списъкът имам от моя приятелка, чийто съпруг оперираха преди около 2 месеца и са му го дали в болницата. Има продукти, които са позволени, а ми се струва странно (зеле например), но някои казват, че така или иначе болният орган е отстранен и няма какво да бъде дразнено. Пък и целта на диетата е да не се стресира организма, докато се настрои на "нова вълна" Grinning

Позволени храни:
Млечни продукти- прясно и свежо кисело мляко, мляко с ориз, мляко с грис, прясно краве масло (до 50гр. дневно), прясно или изкиснато сирене, извара (до 300-400 гр. дневно).
Яйчени продукти- белтък от яйце във вид на омлет, крем карамел,реване, до половин жълтък дневно.
Месо- агнешко, пилешко,телешко-варено, запечено на скара, кюфтета на пара, прясна варена риба, агнешки или телешки дроб на скара.
Зеленчуци- салата, пюрета, крем супа; варени картофи, зелен фасул (крехък), моркови, домати, чушки, зеле, черна ряпа, краставици и др.
Плодове- всички видове сурови, на сок, сладко, компот, желе
Тестени произведения- хляб (пшеничен), сухари, бисквити, макарони, приготвени  с незапържено краве масло

Забранени храни
Силен чай, кафе, какао, алкохоЛ
Всички пържени ястия, силни бульони-месни,риби и зеленчук, пържено месо, кашкавали,сирене, пушено месо и рибни и месни консерви, свинско месо, тлъсти риби, субпродукти (позволява се само дроб)
Подправки- горчица,хрян, пипер, магданоз, целина
Зеленчуци- гъби, грах, леща, боб, бакла, спанак, патладжан, лук, чесън, праз
Тестени произведения с мая

Режимът е желателно да се спазва 2-5 месеца. След това се преминава постепенно към обикновено хранене, като дълго време време се ограничават до минимум силни напитки, газирано, бобови храни, спанак, консерви.
Да се приемат повече течности- вода, билкова отвара (шипки), пресни сокове.


Извинявам се за дългия пост. Дано да съм била полезна.
Успех!

# 586
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Забранени са яйцата, по-нататък може само белтъка. В сладкиш и застройки може.

Забранени са сините плодове и зеленчуци, както и маслините.

Всичко мазно, пържено, люто, кисело.

Плодове и зеленчуци може, но не на корем, а по една порция.

Следи си състоянието и сама ще разбереш какво ти понася и какво, не.

# 587
  • В центъра на мръсотията
  • Мнения: 605
След операция на жлъчка няма специална диета, която трябва да се спазва - спазва се това, което ти казват след всяка операция: да избягваш раздуващите храни - газирано, зеле, леща, боб и т.н. за около месец.
Оттам нататък сама пробваш какво ти понася и какво - не. Аз на третия ден пих кафе, на десетия - вино, а откъм храни изобщо не съм се ограничавала. Преди операцията бях с постоянни болки и няколко кризи, след това - нищо. Така че е строго индивидуално...

# 588
  • Мнения: 255
Благодаря Ви сърдечно за написаното. Днес със страх подхождам към храната като знам през какви кризи преминах след раждането, в продължение на 7 месеца. Не отричам, че съм лакомница, но преди операцията вече ме болеше почти от всичко. Само в момента ми е странно защо при движение - навеждане, обръщане от една страна на друга, при лягане и т.н. се усеща едно особено бълбукане и движение в стомаха, сякаш вътрешностите се движат от единия край на другия, много е неприятно. Моля ако някой го е изпитвал да сподели. А за болката - все едно жлъчката я има ... и аз го изпитах днес отново. Благодаря за постовете Hug

# 589
  • Мнения: 1 152
Спокойно, Калианна, "бълбукането" не е странно и страшно. Само неприятно Sad.  Преди да се вкарат инструментите (камерата, ел.кука и т.н.) се създава т.нар. пневмоперитонеум- вкарват газ (мисля, че ми казаха, че е въглероден двуокис), за да се отлепят органите и да е възможна безпрепятствената работа с инструментите и отстраняване на жлъчката. Накрая на операцията този въздух се изтегля, но понеже органите така или иначе са "разбутани" и малко газ все още е останал, се получава това "бълбукане" (аз имах чувството, че ми хлопат вътрешностите) при обръщане. Този въздух се абсорбира с времето и проблемът изчезва. При мен продължи около 10 дни. Неприятно е, но няма начин.
(разпитвах подробно моя позната, която беше и анестезиологична сестра на операцията ми и тя ми обясни всичко това по начин, по който да го разбера, та ако има нещо неясно или неточно се извинявам; а и в епикризата тези неща са описани, макар с доста непознати термини, но в общи линии може да се разбере за какво става въпрос)
Иначе що се отнася до болките- доки ми каза, че е нормално. Все пак е отстранен орган и иска време, за да "заздравее" мястото. Аз имах болки в зоната на дванайсетопръстника и на мястото на отстранената жлъчка и доки ми обясни, че  на едното място има отвор, а на другото е раната от жлъчката и  болките са нормални, но с времето ще отминат. Затова и ме беше страх да избързвам с някои храни и повече карах на супички. Все още от време на време имам болки на мястото на жлъчката (дори и сега, но днес си позволих да пия за пръв път кафе след операцията и може да има връзка с това newsm78). Като ме заболи взимам бусколизин или спазмалгон.
Трябва обаче и да се движим, за да не се получат някакви сраствания и да пием много течности, за да се предотврати повторно образуване на камъни в каналите.
Разбира се, при всеки е индивидуално и ако наистина те притеснява нещо- консултирай се с хирурга си.
Повече спокойствие и успех Hug

# 590
  • Казанлък
  • Мнения: 74
Здравейте, искам да помогна на свекърва си, която от доста време страда от камъни в жлъчката и силни кризи, но не смее да се оперира.Има 2 камъка с размер 1см и 2 см и множество малки около тях.Първоначално един от многото лекари, при които е ходила е отказал да я оперира "безкръвно" поради големият размер на камъните, но до колкото чета в темата по този метод се премахват и доста по-големи.  newsm78 Казали са й също и че са се появили 2 петна на черният дроб в близост до жлъчката  newsm78  Има проблеми и със сърцето, затова сега ще я подготвят с хапчета до есента, за да я стабилизират.Лекаря се притеснява от това, че може да не издържи опойката (а тя е една и съща за двата вида операции). Килограмите проблем ли са?
Моля, препоръчайте добра болница в Пловдив (там иска, макар че сме от Казанлък). Пишете инфо и за тарифите, че и това е малък проблем.Ще съм благодарна на всякаква информация.

# 591
  • Мнения: 6
ПРЕГЪНАТА ЖЛЪЧКА  -  РЕЦЕПТИ

1./В 500мл вряла вода  се прави извлек от смес от билките крен ревен,синя жлъчка  и стръкове от кашмик по 100гр.,стръкове от пелин и ленено семе по 40гр., и тази смес от нея се поставят 2 супени лъжици.След изтиване на сместа  и нейното прецеждане се пие пи 100мл 4 пъти дневно преди ядене 30 минути.
2./В един литър зехтин се поставят два лимона средна големина и се добавя половин кг мед.От тази приготвена смес се приема по 2 супени лъжици след ядене 3 пъти на ден.Останалото се съхранява в хладилник.

# 592
  • Мнения: 16
Здравейте,днес сутринта пак получих жлъчна криза вече 5 часа се тъпча с лекарства и болката продължава,преди малко дойде и бърза помощ та ми биха инжекция и сега съм малко по-добре.Те ми казаха че операция се прави само когато имаш камъни а не както е в моят случай песъчинки,вярно ли е?Но там е работата че откакто съм родила жлъчните кризи много зачестиха през 2-3 дни,какво да правя хапчетата не ми помагат,възможно ли е цигарите да я възпаляват?

# 593
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Здравейте,днес сутринта пак получих жлъчна криза вече 5 часа се тъпча с лекарства и болката продължава,преди малко дойде и бърза помощ та ми биха инжекция и сега съм малко по-добре.Те ми казаха че операция се прави само когато имаш камъни а не както е в моят случай песъчинки,вярно ли е?Но там е работата че откакто съм родила жлъчните кризи много зачестиха през 2-3 дни,какво да правя хапчетата не ми помагат,възможно ли е цигарите да я възпаляват?
Заради тези чести кризи трябва да обърнеш повече внимание на хранителния си режим сега. Предполагам, че си посетила и гастроентеролог, ако не си, е задължително. При жлъчни кризи, неовладяни и чести, може да започне да страда панкреаса и тогава става много лошо.
Да не правиш някоя диета?
Аз навремето си докарах жлъчна болест заради честото правене на диета само с плодове и чай. По време на такива диети се повишава много холестерола, поради което се образуват песъчинки и камъни в жлъчката.   
Изобщо не отлагай вземането на спешни мерки, след като толкова често имаш кризи. Опасно е!

# 594
  • Мнения: 16
Песъчинките се появиха по време на бременноста ми защото бебчо стоя само от дясно и е притискал жлъчката.Колкото до диетата Embarassedбях започнала плодолечението по д-р.Лидия Ковачева но само защото толкова много храни са ми забранени че смятах че това е момента да се отърва от кг и то по здравословен начин чреэ пречистване на организма от токсините.Но явно по-този начин ще си докарам по-голяма беля.А ти anuschka как се отърва от проблемите с жлъчката

# 595
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
А ти anuschka как се отърва от проблемите с жлъчката
Радикално- чрез операция (лапароскопска). От 4 години вече съм без жлъчен мехур.

Относно диетата.. ти си реши, но аз съм патила точно от тази диета. Ако можех да върна времето назад, никога не бих се подложила на този режим. Peace

# 596
  • На земята, която е всъщност звезда.
  • Мнения: 2 540
Здравейте,днес сутринта пак получих жлъчна криза вече 5 часа се тъпча с лекарства и болката продължава,преди малко дойде и бърза помощ та ми биха инжекция и сега съм малко по-добре.Те ми казаха че операция се прави само когато имаш камъни а не както е в моят случай песъчинки,вярно ли е?Но там е работата че откакто съм родила жлъчните кризи много зачестиха през 2-3 дни,какво да правя хапчетата не ми помагат,възможно ли е цигарите да я възпаляват?

Според мен отивай на добър гастроентеролог да ти направи ехография и да решите ще се опирираш ли не. А до тогава много течности, билкови чайове и диета като за камено- жлъчна болест! Също можеш да пиеш Цинарикс, той е от артишок и е точно за жлъчни проблеми.

Последна редакция: ср, 29 юли 2009, 15:39 от вселена

# 597
  • Пловдив
  • Мнения: 14 061
Песъчинките се появиха по време на бременноста ми защото бебчо стоя само от дясно и е притискал жлъчката.Колкото до диетата Embarassedбях започнала плодолечението по д-р.Лидия Ковачева но само защото толкова много храни са ми забранени че смятах че това е момента да се отърва от кг и то по здравословен начин чреэ пречистване на организма от токсините.Но явно по-този начин ще си докарам по-голяма беля.А ти anuschka как се отърва от проблемите с жлъчката

Аз писах и по-напред в темата, че режимът на Дюкан е съвместим с проблемите ми с жлъчката, естествено има и изключения, но нямам никакви проблеми като си го спазвам. И есетествено се оттървам от излишните килограми Simple Smile

# 598
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Сам по себе си хранителният режим за жлъчка си е достатъчно диетичен. Никакво пържено, мазно (дори и мазна риба и меса), тестяно и суха храна, алкохол, яйца (белтък може), шоколад и пълномаслени продукти, кашкавал, майонеза... Ще си отслабнеш така или иначе, но все пак се храни балансирано, по-честичко и по малко.

# 599
  • Мнения: 1 152
Абсолютно съм съгласна с Лого5ка  Peace
Аз свалям бавно килограми след операцията и то избягвайки тези забранени храни. Иначе, сега като се замисля, и при мен проблемите май се обостриха след драстична диета (за 5 месеца свалих 18-19кг). После си качих около 10 от тях, но ... проблемът беше вече факт.
Относно това дали операция се прави само ако има камъни- може и така да е според медицинската литература, но чичо ми имаше само пясък, когато го оперираха. Жлъчката му беше прегъната, прави два пъти панкреатитни кризи и го резнаха.
А след мен оперираха един мъж, който имаше кал (не знам какъв е мед. термин, но той така ми каза като го попитах какви камъни са му извадили).
Успех ти желая!

Общи условия

Активация на акаунт