Какво става с 50-те% от майчинството след връщане на работа?

  • 1 083
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 472
Върнах се на работа, когато бебето беше на 5 месеца. От тогава получавам 50% от полагаемото ми се майчинство, сиреч 80 лв. След като влезе новият закон в сила, какво ще се случи с тези пари, при положение, че не съм си взела бавачка и държавата няма да ми дава 170 лв за нея newsm78

# 1
  • Мнения: 416
Ще взимаш 85 лв, ако не наемеш детегледачка.

Но доколкото разбрах можеш да наемеш и човек от семейството при определени условия и държавата ще му плаща 170 лв, а освен това и ще го осигурява.

# 2
  • Мнения: 2 821
Малко недоразбрала, а ме интересува....ако решиш след тези девет месеца да си гледаш детето, а не да наемаш гледач плащат ли се 170лв?

# 3
  • Мнения: 416
Да, на майката се плащат 170 лв.

# 4
  • Мнения: 2 070
Доколкото знам ще продължи да е както досега . А ти защо не си прехвърлила тези 160лв на някой близък? така ще ги взимаш всичките, а не полвината!баба, леля, някой който да взима пълното майчинство? Хора, моля ви задавайте си въпросите в темата за протеста!!! Там с месеци обсъждаме нещата и протестите ни доведоха до тази положителна промяна, има и счетоводителки, които могат да ви отговорят на конкретни казуси. Така се разпокъсва темата. Надяваме се на вашата подкрепа за бъдещите ни инициативи!!! Деси

# 5
  • Мнения: 6 472
deshtovidi, аз пусках питания и по другите теми, където се обсъжда майчинството, но никой не ми отговори Embarassed
Благодаря ви за отгворите тук.   bouquet Майчинството няма на кой да го прехвърля. Всички около мен са или пенсионери или на трудов договор Sad

# 6
  • Мнения: 67
Аз неразбрах ако се върнеш на работа преди да изтекат тези 315дни какви пари ти дават? Защо 50% от 170лв? Нали 170 лв се изплащат само след като изтекат 315дни. А дотогава ако се върнеш на работа изплащат 1 мин раб заплата до изтичане на 315дни. Вярно ли е това? Май така чух. Вече съвсем се обърках.

# 7
  • Мнения: 1 671
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=120073.0

Тази тема е за правата на майките и за новото майчинство - въпроси и отговори

# 8
  • Мнения: 1 000
Върнах се на работа, когато бебето беше на 5 месеца. От тогава получавам 50% от полагаемото ми се майчинство, сиреч 80 лв. След като влезе новият закон в сила, какво ще се случи с тези пари, при положение, че не съм си взела бавачка и държавата няма да ми дава 170 лв за нея newsm78

Продължаваш да получаваш 50% към заплатата

Малко недоразбрала, а ме интересува....ако решиш след тези девет месеца да си гледаш детето, а не да наемаш гледач плащат ли се 170лв?

Оставаш си със тези 170 лева
Аз неразбрах ако се върнеш на работа преди да изтекат тези 315дни какви пари ти дават? Защо 50% от 170лв? Нали 170 лв се изплащат само след като изтекат 315дни. А дотогава ако се върнеш на работа изплащат 1 мин раб заплата до изтичане на 315дни. Вярно ли е това? Май така чух. Вече съвсем се обърках.

Тези 315 дни са ти дадени да си гледаш детето и за тях ще взимаш 90% от заплатата .... и ако си осигурена на добра заплата няма да има нужда да се връщаш на работа..поне не финансова... понеже това си е една заплата/90% от нея необложени с данъци/.

След тези 315 дни оставаш на 170 лева....ако не си вземеш гледачка от бюрото по труда и се върнеш ЛЕГАЛНО на работа,ще ти се превеждат от НОИ 50% от 170 лева които са ти добавка към заплатата.

Повече инфо :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=120073.0

Тази тема е за правата на майките и за новото майчинство - въпроси и отговори

# 9
  • Мнения: 67
Извинявам се, но пак не стоплих...мен ме осигуряват на малко повече от 160лв и мисля, че тези пари няма да ми стигат. И ако се наложи да се върна на работа преди да е изтекъл този период през който имам право на 90% от мизерната ми осигурителна заплата, ще получавам ли нещо към редовната си заплата? След като изтекат тези 315дни разбрах, че ще получавам 50% от 170лв, но какво ще получавам преди да изтекат? Благодаря ви за търпението и отговорите!

# 10
  • Мнения: 8 917
Доколкото знам ще продължи да е както досега . А ти защо не си прехвърлила тези 160лв на някой близък? така ще ги взимаш всичките, а не полвината!баба, леля, някой който да взима пълното майчинство? Хора, моля ви задавайте си въпросите в темата за протеста!!! Там с месеци обсъждаме нещата и протестите ни доведоха до тази положителна промяна, има и счетоводителки, които могат да ви отговорят на конкретни казуси. Така се разпокъсва темата. Надяваме се на вашата подкрепа за бъдещите ни инициативи!!! Деси

Досега можеха само родителите или техните родители да ползват майчинството, ако са на трудов договор /не и лели  и т.н./  Peace

# 11
  • Мнения: 8 917
Извинявам се, но пак не стоплих...мен ме осигуряват на малко повече от 160лв и мисля, че тези пари няма да ми стигат. И ако се наложи да се върна на работа преди да е изтекъл този период през който имам право на 90% от мизерната ми осигурителна заплата, ще получавам ли нещо към редовната си заплата? След като изтекат тези 315дни разбрах, че ще получавам 50% от 170лв, но какво ще получавам преди да изтекат? Благодаря ви за търпението и отговорите!

Преди да изтекат ще получаваш 90% от дохода си за предходните 6 месеца, но не по-малко от МРЗ, която е 160 лв за 2006 година. Т.е. ще получаваш като обезщетение 160 лв. Поне досега беше така - занапред - нека прочетем ДВ Peace

Общи условия

Активация на акаунт