Въпрос за здравните осигуровки?

  • 2 974
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 479
Здрасти!

Отскоро май попадам в категорията на самоосигуряващите се по отношение на здравните осигуровки. Срокът на редовната ми докторантура изтече и сега трябва сама да внасям здрявните си осигуровки. Но не знам точно в коя подкатегория на самоосигуряващите се лица попадам. Дано не звучи много глупаво, но дали някой от вас не би могъл да ми помогне с повече информация какво се прави в такива случай. Благодаря предварително! 

# 1
  • Мнения: 190
Най-точно ще ти отговорят ако се обадиш в НОЙ или НАП във вашата община. Пробвай. Другият вариант е да пуснеш в гугъла и да видиш там какво ще излезе.

# 2
  • Мнения: 479
rogeste, мерси за отговора!

Да сигурно в НОИ ще знаят, но се опасявам, че ще отнеме доста време докато намеря на кое гише какво да правя. Затова и ми се искаше да съм предваритлно информирана. Аз вече намерих в интернет разни нормативни актове и закони, според които обаче самоосигуряващите се лица са няколко категории. Аз мисля, че успях да се самоопределя, така се каже, но пък не намерих кода за здравната вноска...

# 3
  • Мнения: 126
И според мен е най-добре да питаш в НАП!Аз не работя,сама се осигурявам и направо ходех до скоро в Си Банк да си плащам.От там ми дават формуляр,на който ми казаха да пиша код 560405 за главница  и 562806 за лихви (ако имаш).Аз плащам по 6.60лв.
Но все пак след докторантура не знам точна как стоят нещата,може да  те подведа!?!?!
Най-добре питай в НАП!
УСПЕХ Heart Eyes

# 4
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
http://www.noi.bg/content/finances/paragrafi_NAP_2006.html

Виж това дали ти върши работа.

# 5
  • Мнения: 479

Да, чудесно! Мерси!

maria1998, и според моите изчисления аз трябва да плащам по около 6 лв. Вероятно сме в една категория  Laughing
А НАП къде се намира? В общината ли?
Не ми се ходи в НОИ, където преди години имах много неприятности с разни неграмотни служителки.

# 6
  • Мнения: 126
Вече всичко е в НАП!!!!Там трябва да отидеш!
Не зная в кой район си и къде е това при теб,но при мен в Подуене е близо до общината!

# 7
  • Мнения: 479
Живеем в Сухата река. Това  май е община Подуене, ако това имаш предвид. Извинявай за смехотворните и леко дебилни въпроси  Embarassed . Като отида в местното НАП, което се намира близо до общината, какво трябва да кажа? Че съм съмоосигуряваща се и искам да си платя здравна осигуровка?
Благодаря ти много за отговорите!

# 8
  • Мнения: 126
Ами значи си при нас! Grinning
Отиваш в НАП,който се намира наблизо до пожарната на Герена,ако се сещаш.Мисля на 3 етаж беше.Като се качиш,свиваш  веднага в ляво,минаваш до едно гише на пазач ли е,информация...не съм сигурна.Точно до това гише има врата.Стая номер 4 или 5 мисля че се води.Сега през лятото няма хора.Следобед от 3 до 3.30 имат почивка.Иначе са до 5ч.В тази стая има едно момиче,което ще ти обясни всичко,което те интересува.Обясни й,че сега си завършила и т.н.
Дано да съм ти помогнала!
 Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

# 9
  • Мнения: 479
maria, много си мила! Благодаря ти!
Последно питане само: там в НАП (сещам се къде е, синът ми ходеше в отсрещната детска градина - 74 ОДЗ- преди малко повече от година) може ли да се извърши плащането, или там само получаваш бланка, а паричният превод се извършва по банков път?

Още веднъж мерси!  Hug

Последна редакция: нд, 13 авг 2006, 17:12 от Тодоран

# 10
  • Мнения: 126
В НАП не се плаща,но очакваха там да открият всеки момент клон на СиБанк - тази към която трябва да се преведат парите!
Аз ходих до там преди месец,така че дано имаш късмет и да са открили офиса!
Иначе можеш да платиш от всяка друга банка или поща,но трябва да имаш точните цифри,кодове....Абе много пипкава работа!
Този месец аз пращах по пощата,но ако нещо не са попълнили правилно ще изгоря!
Тъпото е,че ако отидеш в офис на СиБанк и от там превеждаш осигуровките към самите тях ти взимат такса още 2лв.А ако отидеш в друга банка ти взимат 1лв.По пощата ти взимат 70ст.
Това се нарича наглост!!!Не стига че отиваш в офис на самата банка на крака,ами и плащаш повече!Но поне първия път те съветвам да го направиш,за да имаш точните номера директно от "извора" както се казва!!!
 Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 479
А всъщност в НАП или в СиБанк ще ми кажат съответните кодове. Аз питам и разпитвам, защото преди 2-3 години трябваше да си довнасям някякви осигуровки и благодарение на една служителка от НОИ бях внесла сумата, ама с грешни кодове. После от банката ми обясниха, че вече сумата е трансферирана и не могат да ми я върнат, нито да я пренясочат. Та се наложи да плащам пак.

# 12
  • Мнения: 126
Честно казано,мен направо в СиБанк ми казаха какво да пиша.Но нали при теб случая е ,че имаш докторантура! По-добре е да питаш в НАП,за да няма издънки.
Ако трябва на един лист си напиши всички въпроси,които те интересуват и като отидеш,питаш!

# 13
  • София
  • Мнения: 2 383
Здрасти, Тодоран.
По 6,60 плащат тези, които не работят. Иначе минималният осигурителен праг за самоосигуряващи се е 220 лв., но можеш да се осигуряваш на суми до 1400 лв., колкото е максималният праг. Здравните осигуровки са 6% от този осигурителния доход. Повечето хора си плащат на база 220 лв., т.е. 13,20 лв. на месец. Парите се внасят директно по банков път. В банките имат параграфите, по които трябва да си внасяш парите. Мисля, че с промените в Закона за здравното осигуряване не трябва да ходиш до НАП и да подаваш декларация, че си си внесъл осигуровките. Банките ще им дадат тази информация по служебен път. Дано да съм била от полза.

# 14
  • Мнения: 479
Здрасти, kia!

Много ти благодаря за инфото. Разбира се, че е от полза! Аз не работя засега, но трябва ли да съм регистрирана като безработна, за да плащам по 6.60?

Общи условия

Активация на акаунт