Български народни легенди

  • 2 224
  • 11
  •   1
Отговори
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Родопа била тракийска царица, прелъстила брат си Хемус. Грехът им бил наказан от боговете - те ги превърнали в планини – вечно да се гледат, а никога да не се докоснат. Ужасен от това, Хемус замерял сестра си с камъни – тепетата на Пловдив. А Родопа обърнала глава, за да не гледа страданията му и от очите и бликнала Арда.
 
******
Тази легенда винаги ме кара да изтръпвам, толкова е красива. Разкажете и вие за вашия край.
Българското народно творчество е създало не по-малко ценни и красиви разкази за миналото от древногръцките...

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 09:51 от ДЕ ВАня

# 1
  • Мнения: 3 447
Имаше и някакъв вариант за сина им Хеброс, който тече между тях, ама пусто като не го помня... Embarassed

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Символът на Хисар е статуя, за която има красива легенда. Турският господар на града харесал една българка и наредил да му я доведат. Дни наред се опитвали да я принудят да смени вярата си, но Сърмена отказвала. Тогава я съблекли гола и я накарали да поднесе тава с баклава на господаря. Тя отказала и той заповядал да бъде изгорена жива. Дума не се отронила от устата и, само сълзите  били свидетел на мъките и. Там, където капели сълзите и, бликнал извор, наречен „Момина сълза".

Последна редакция: пн, 14 авг 2006, 12:33 от ДЕ ВАня

# 3
  • Мнения: 14 483
на мен много ми харесва тази за падането на търново под турско робство: повечето от болярите ги изпращали на заточение в анадола, но патриарха турците решили да убият. човекът, който трябвало да го посече с брадва вдигнал ръка и ръката му се вцепенила. така и не успял да го убие и явно турците се изплашили доста, та се отказали да правят други опити  и също го изпратили на заточение.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 623
Ами тази, която аз знам звучи малко смешно, но ще я напиша Simple Smile
Всички сте чували за Крали Марко колко огромен и силен бил. Та когато си лягал мястото под интимните му работи започнали да наричат "Подуяне" и така се казва и до ден днешен един от кварталите на София. Това е по-скоро като градска легенда отколкото исторически факт, но знае ли човек  newsm78

# 5
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
jullianna,    bouquet  bouquet  bouquet
   Joy Joy Joy

# 6
  • Мнения: 17
Ами тази за Крали Марко я видях написана в менюто на едно заведение в "Подуяне" Simple Smile Наистина е много смешна Joy

# 7
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Чувала съм едно предание за възникването на Кътинските пирамиди, прастари скални образувания, сгушени в полите на Стара Планина, досущ като застинали от скръб овчари, наметнати с тъкани гугли...

...Легендата говори, че в същност са братята на отвлечена от турците невиждана хубавица, вперили скръбен поглед в безкрая, очакващи я да се завърне в бащината къща...

# 8
  • Мнения: 3 251
Едно предание от родното място на родителите ми :с.Русокастро, има местност -"Голям камък" и там има една пещера с изворче наречена "Рускената дупка"...
Руска била най-личната мома в селото, на Гергьовден /когато е празникът на селото/ се люлеело кръшно хоро, Руска го водела.Изведнъж се извила страшна буря и затъмнила всичко, Змеят който живеел в пещерата, дошъл и откраднал Руска. Затворил я в пещерата. От скалите блика много тънко ручейче, което е направило кладенче в камъка, легендата разказва, че още е там Руска и плаче, а това са сълзите й.

# 9
  • Мнения: 295
чувала съм легенда за това как е възникнал нашият аналог на "не" - (вертикално) кимане с глава: турци се опитвали да принудят една българска девойка да смени вярата си, но тя не искала; те опряли нож в гърлото; пак я попитали, тя казала "НЕ" и докато казвала не рязко кимнала...

# 10
  • Мнения: 636
В Рила, близо до Рилският манастир, до гроба на Иван Рилски има една пещера, наречена "Дупката". Входа й е широк и просторен, но навътре се стеснява, завива, изкачва и е тъмно като в рог. До изхода е доста страшничко поради следния факт: съществува поверие, че ако имаш грехове, пещерата ще те затисне. Няма да те пусне, докато не си кажеш всичко  Mr. Green
Когато бях малка често ходехме, но наскоро не съм минавала на проверка  Twisted Evil
Веднъж една жена изпищя и почна да си нарежда греховете за опрощение  hahaha  hahaha  hahaha

# 11
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Ооо, това звучи доста страховито...
Изпитах такъв страх в Дяволското гърло. Не знам защо, там е просторно, но ме хвана паниката,  когато влязох.

Общи условия

Активация на акаунт