Език

  • 23 136
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 504
Драги мами, хапва ми се език, но никога не съм готвила...
Искам да е крехък, но нямам идея първо какъв да взема - в магазина има свински и телешки. Смятам, че трябва да е второто, но вие как мислите?
Имате ли идеи как да го приготвя?

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 21 602
Ами аз тъкмо днес гледах рецепта в бон апетито...изглежда апетитно, но понеже е предстояща има само списъка с продуктите, но не и приготвянето Tired...
Иначе много отдавна не съм купувала, та сега ако тръгна да купувам и аз бих се чудила свински ли или телешки newsm78 ... ама съм го готвила на каша ... като фрикасето де Grinning
Сори, че не  помогнах Confused.

# 2
  • Мнения: 237
Аз купувам свински език . Обикновенно го правя или с масло или го панирам . И в двата случая най-напред го сварявам до пълна готовност и след това продължавам да го приготвям според рецептата .

# 3
  • Мнения: 1 101
Ммм, обичам език BlushБаща ми го приготвя, мисля че свински купува. Но не мога да се включа с рецепта, защото той не прави нищо особено. Сварява го хубаво и после го пече във фурната. Ще следя с интерес тази тема да видя как мога да си ги приготвям и аз Simple Smile

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 513
Аз купувам свински език . Обикновенно го правя или с масло или го панирам . И в двата случая най-напред го сварявам до пълна готовност и след това продължавам да го приготвям според рецептата .

Taka процедирам и аз. Много го уважаваме в къщи.
Телешки не съм купувала, видят ми се много големи.  Laughing

# 5
  • Мнения: 7 091
Драги мами, хапва ми се език, но никога не съм готвила...
Искам да е крехък, но нямам идея първо какъв да взема - в магазина има свински и телешки. Смятам, че трябва да е второто, но вие как мислите?
Имате ли идеи как да го приготвя?

Аз съм готвила и двата вида, ама не съм го яла  Laughing имам някакви скрупули по въпроса Simple Smile. Всички, които са го хапвали са ми казвали, че става страхотен- аз не мога да потвърдя за съжаление.
Правя паниран ( сварява се предварително, изчиствам му кожата и след това го панирам с панировка с бира), в гювече - пак сварен и почистен предварително нарязан на парченца се слага в гювечето заедно с пипер, домати, малки лукчета( цели), може сланина или бекон ако обичате и гъби, после се задушава в гювечето и след като се запече поръсвам с кашкавал отгоре( моите не го обичат с яйце). Може и на салата- пак сварен и почистен, нарязан на ситно, зелен лук( или праз), лимонов сок, червен и черен пипер, сол и зехтин.

# 6
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Аз взимам телешки - варя го с лук, моркови, черен пипер и сол, заливам със студена вода за да го обеля, после режа на тънки колелца, ако са ми големи колелцата ги режа на половина и ги панирам.

# 7
  • Мнения: 9 899
взимаме свински езици. Мъжът ми ги вари с дафинов лист, черен пипер, бахар. После ги обелва, една част панирам, друга част - на яхния с лук, моркови, винце, домати. Вкусно е.

# 8
  • Мнения: 244
l:
Успех !
Драги мами, хапва ми се език, но никога не съм готвила...
Искам да е крехък, но нямам идея първо какъв да взема - в магазина има свински и телешки. Смятам, че трябва да е второто, но вие как мислите?
Имате ли идеи как да го приготвя?

Мога да ти предложа следната идея - с готов изпечен език.
Ако си от София - такъв можеш да намериш на щандовете за горещи печива в Халите.
Купувам 3 броя език (свински е). У дома го нарязвам на филийки. Правя доматен сос от смлени домати (зимата от консерва млени домати). Запържвам 2 глави ситно нарязан лук и 4-5 скилидки чесън (филирани). Като се запържат до златисто (тогава по желание, може да се прибави малко вино - около половин чашка и да се изчака да се поизпари малко с пържнето), слагам млените домати (6-8, но може и повече броя в зависимост от големината им). Слагам 10-15 бр. чер пипер, 5-6 броя бахарчета и 1 дафинов лист. Оставям да покъкри, да се поизпари водичката и соса да се посгъсти.
По желание може да се прибавят филирани мариновани гъби (само печурки или печурки и китайски). При необходимост се добавя Вегета. Когато соса е готов - слагам вътре и нарязания език и оставям яденето само да "клокне" за 10-15 мин.
Бързо, лесно и вкусно.
Друг вариант е да се варят сурови езици (по мое мнение по-крехък е свинския) с подправки - сол, Вегета, чер пипер (може и комбинация от чер, зелен и бял пипер), бахар, дафинов лист.
Още топли (но не горещи, че ще се изпариш, а по-добре това да свърши мъжлето) езиците се обелват. Могат да се съхраняват вече изстинали дълго време във фризера и когато потрябват да се консумират. Превъзходно мезе-предястие е нарязан на филийки студен варен език със сос тартар.
 Ето ти още две рецепти, които не помня откъде съм копнала:
ТЕЛЕШКИ ЕЗИК С ХРЯН
Около 800 грама език се почиства и сварява както за бульон с 50 г лук, 50г моркови, керевиз и дафинов лист и се посолява на вкус.
Ври, докато омекне добре.
Сосът се приготвя,като се запържи 30 г брашно с масло, залива се с бульона от езика, разбърква се, прибавя се сокът от 1/2 лимон или малко оцет, след което се прецежда.
Полученият сос не трябва да бъде много гъст.
Към него се прибавя настъргания на ренде хрян.
За гарнитура може да се добавят моркови, сварени в бульона от езика, картофи, обелени и сварени в подсолена вода и зелен фасул, сварен в подсолена вода също. Гарнитурите се подреждат около езика, който пък се полива със готовия сос.
(Бележка - според мен може да се използва готовата паста-хрян, вместо да плачеш над рендето)
и
ЗАДУШЕН ЕЗИК
Като количество е използван около 800 грама език, който се почиства и се запържва леко от всички страни в горещо масло или олио-100-тина грама, след което се изважда и в същото масло се прибавят 1-2 моркова, керевиз и около 100 грама лук, нарязани на ситно  и се изпържват. Прибавя се 2 с.л. брашно. След запържването му се слага около 100 грама доматен сок и се залива с 30 грама оцет. Прибавя се езика, залива се с бульон или топла вода и се осолява на вкус. Добавя се черен пипер и дафинов лист. Слага се да ври на тих огън, докато омекне езикът, след това се изважда, а сосът се прецежда през сито, за да няма парчета от зеленчука. Сосът трябва да е гладък и немного гъст.Подправя се с масло.Задушения език се нарязва на филийки и се подрежда в чинията, като се гарнира с пюре от зеленчук по желание-от картофи ,спанак или други.
Ето и една разновидност на тази рецепта-всичко се прави по същия начин, но вместо вода заливката на соса се прави от бяло вино 100-тина грама и се гарнира със зеленчук задушен в масло-картофи, моркови, зелен фасул, грах и други. В соса се прибавят и дребно нарязани кисели краставички. Готовия език се нарязва пак на филийки а гарнитурата се поставя около него на букети и отгоре се полива със соса.

Достатъчни ли са ти тези рецепти за вдъхновение ?  Laughing Laughing :lo

# 9
  • Мнения: 413
Разбира се телешки! Peace
И дума не може да става за сравнение~!
Готвя ги и двата вида, но телешкият е абсолютен деликатес!
Сварявам го в тенджера под налягане с дафинов чист, зрънца черен пипер и квито подправки обичаш!
После обелваш, режеш на едебли колелца и полагаш в глинено гърненце с всички любими зеленчуци, масълце, винце, доматен сос с малко брашънце, маслинки, гъбки, топено сиренце!
Задушаваш и леко запичаш, докато ароматът стане неустоим!
Става разкош!

# 10
Телешкият език е далеч по-вкусен. Аз го сварявам с няколко зърна чер пипер, дафинов лист, сол. Заливам го със студена вода, обелвам го и го режа на филийки. В 2-3 с. л. смес от олио и краве масло запържвам скилидки чесън, нарязани наполовина. Добавям същото количество /като на мазнината/ брашно докато добие златист цвят. После - 1 с. л. червен пипер. Разреждам с бульона до желаната гъстота, добавям червено вино и езика. Нужно му е да поври 10 - 15 минути, за да поеме аромата на соса. Сервира се непременно с картофено пюре. Да ви е сладко!

Последна редакция: чт, 17 авг 2006, 10:24 от koko6ka

# 11
  • Мнения: 452
Ммммм, много обичам език! Майка ми готви телешки и свински, телешкия наистина е по-вкусен. Сварява се добре и после го слага в йенска тенджера с топено сирене, сметана, гъби и подправки разни и става страхотно. Прави се с повече сосче. cook

# 12
  • Мнения: 22 867
Ето и днешната рецепта от Бон апети на Иван Звездев.
Свински езичета със соев сос и ориз
Рецепта от филипинската кухня, интересно съчетание на испанските и азиатските кулинарни традиции
17/8/2006

Списък на необходимите продукти:
500 г свински езици
2 дафинови листа
6 с. л. соев сос
2 с. л захар
1 ч. л. сол
за пържения ориз:
250 г зелен фасул
250 г ориз
4 скилидки чесън
2 моркова
1 глава лук
1 стрък целина
1 щипка натриев глутамат
3–4 с. л. олио
сол на вкус
пера пресен лук за декорация
за омлета:
2 яйца
1 ч. л. соев сос
1 ч. л. олио
 
Начин на приготвяне:
 1. Свинските езици се покриват със студена вода, налива се соев сос и се поръсва със захар и сол. Добавят се два дафинови листa и езиците се варят 40 минути в тенджера под налягане. Бульонът се запазва, а езиците се обелват и се нарязват на тънки филийки.
  2. Фасулът се реже на парчета под наклон и се сварява в подсолена кипяща вода за около 15 минути. Отцежда се и се залива с хладка вода, за да се спре варенето.
  3. Оризът се измива обилно с вода и се вари в 750 мл от прецедения бульон от езиците, докато поеме течността.
 4. Яйцата се разбиват със соевия сос и в уок с предварително загрятото олио се пържи тънък омлет. Навива се на руло и се нарязва на тънки ивици.
 5. Наситнените лук и чесън се запържват също в уок около 1 минута. Добавят се нарязаните на пръчици моркови и свареният зелен фасул и се пържи 2–3 минути, като се разбърква периодично. Посолява се и се поръсва с натриевия глутамат.
 6. Прибавят се филийките език и наситнената целина и се изсипва измитият с обилно количество студена вода сварен ориз. Разбърква се, прибавя се нарязаният на ивици омлет и се сервира с наситнени пера пресен лук.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 21 602
Ами аз тъкмо днес гледах рецепта в бон апетито...изглежда апетитно, но понеже е предстояща има само списъка с продуктите, но не и приготвянето Tired...
  Simple Smile labrex  тъкмо за нея споменавах онзи ден, сега и аз ще си я копна, само съжалявам,че не гледах изпълнението, че в Сф имат профилактика днес БТВто Tired

# 14
  • Мнения: 337
Наистина телешкия е по-вкусен  Laughing
Всички рецепти са супер  Grinning аз ще се включа с една супер лесна и много вкусна салатка от език. Сварения и обелен език се нарязва на филиики и се залива със счукан чесън със сол и оцет Rolling Eyes става направо върховно мезе  Mr. Green само че е по пдходящо за зимни питиета  Heart Eyes

Последна редакция: чт, 17 авг 2006, 12:22 от vesi_n

Общи условия

Активация на акаунт