Как да разбера дали чува?

  • 14 129
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 241
Здравейте мамчета,
Как да разбера дали 3 месечно бебе чува?
Ту се радва на музикална играчка, ту не и обръща внимание. Ту се стряска от някакви шумове, а пък като плесна с ръце, не реагира. Като му говоря, не се обръща по посока на звука  newsm78

Изчетох много за глухотата, ама пак не мога да разбера дали чува? Дали се прави аудиограма на толкова малко бебе?
Днес отивам до педиатърката - да питам, но ако и вие дадете съвет ще съм много благодарна   bouquet Hug!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ти пък....защо реши че не чува детето,май си втълпяваш.Ами пробвай като изтървеш нещо покрай него или му плесни ама без да те вижда,да не очаква

# 2
  • Мнения: 241
Глухарче - дано да се "втелясвам"!!! ама ей на - майчини страхове...
ще пробвам непременно!!! 10x!

# 3
  • София
  • Мнения: 6 999
Явно имаш спокойно бебе и се чудиш с какво да си запълниш дните  Mr. Green Mr. Green

Шегата настрана - питай педиатъра. С няколко прости теста трябва да ти отговори има ли място за притеснение или не. Не се срамувай да питаш - на него/нея това им е работата. До съвсем скоро аз звънях на моята педиатърка с въпроса "Менингит ли е?" при всяко покачване на температурата на Дариа  Embarassed

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Според мен ако имаше проблем педиатъра отдавна да ви е казал.Моя още като навърши един месец ,педито започна да го проверява дали чува и дали вижда-щрака му с пръсти,движи си пръста пред очите му.Това са елементарни проверки всяко педи ги прави.Чакай като започнат да му растат зъбите и при всяка вдигната температура как ще бягаш до спешното или до педиатърката да го преслушват дали не е менингит или пневмония,както е казала Isa.Косата ми се е изправила вече smile3511

# 5
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Абе не е ясно това за педиатъра.Може просто наистина да е спокойно бебенце.Ние правихме такива прегледи, но не защото, не се обръщаше.
По скоро като плеснеш скъпа, то няма да се обърне, та то е още малко и не би могло да реагира както се очаква от по-големите, а по-скоро би премигнало.Прави се пробата с капачка или капак от тенджера на около 6/7 крачки или да, можеш и да пляскаш и съответно следиш за премигване или за леко потрепване.Те са свикнали на невероятен шум вътре в пупката на мама и съумяват да се дистанцират.Това си качество го могат до към 6 месец, после е както си го свикнеш.
Ако все пак се притесниш пиши ми на лични и ще ти дам нужните координатори, на най-добрите може би.Колкото по-рано толкова по-добре, но все пак не става въпрос за тримесечно.Просто ако има проблем е по-добре да се знае от сега и да се впише в регистрите за кохлеар ако ще се налага интервенция.Пак повтарям - не се притеснявай, моля те!
Поздрави и не се притеснявай излишно още един път повтарям, още е мъничко бебче Hug

# 6
  • Мнения: 241
Мили s_sunny, Глухарче и Isa
много ви благодаря за думите  Hug Hug
ето - какво направи педиатърката: плесна с ръце - и той въобще не реагира - нито премигване, нито трепване.  После реши да го сложи на една кушетка с чекмеджета отдолу и започна да блъска с чекмеджето (отвори го и силно го бутна да се затвори) и така той премигна ,нооооо и аз бих подскочила ако "леглото" на което лежа се тресе цялото!! И отсече - няма повод за притеснения - той реагира. Добре де ама аз продължих да питам - "ама как се установява?", "наистина ли чува" и т.н.,  а тя каза- "има специална клиника - в ИСУЛ където ще го прегледат ако трябва - но според мен  не трябва." И така - не съм доволна от прегледа и ще търся поне още едно мнение охххххххххх аман от лекари  #Crazy
А опасенията ми започнаха, когато като се разплаче, аз му говоря, без да ме вижда и той не се успокояваше. А в момента, в който ме види се успокоява. И после започнах да го пробвам - то пляскания, то музика, щракания и т.н. Той наитина е едно много спокойно и усмихнато бебе (за сега) , но това ме притесни....и така - това е историята - продължавам да търся компетентно мнение.
s_sunny - ще ти пиша на лични!
Отново благодаря за думите и вниманието!  bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 2 967
Пробвай с музикалната играчка, но без да я вижда. Малко от по-далече. Според мен ако търсиш лекарски съвет, то нека да е от специалист.

# 8
  • Мнения: 241
GERBER - ще пробвам , благодаря ти. Само се питам дали с тази която познава или с нова, чийто "звук му е непознат"  newsm78
ех - струва си и двата варианта да опитам! Praynig

# 9
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Скъпа, това е повод за притеснение, едно от нещата е, че такива дечица търсят контакт само с поглед т.е. успокояват се, или се размиват или търсят само когато си пред тях.А колкото до чекмеджетата, ми то нали има вибрации които се предават.Не искам да те плаша, просто отиди там където ти казах.А защо така ти говоря..........моите родители са глухи и знам за какво иде реч, и от към страхове и от към болка и от към притеснения т.н.
Просто не се на навивай напразно а отиди там където трябва.

# 10
  • Мнения: 7 474
Дано да не е вярно съмнението ти  Praynig Но щом толкова сериозно си се притеснила отиди при специалист - по-добре излишно да се разкараш, отколкото да се съмняваш  Peace

# 11
  • София
  • Мнения: 1 783
Ами ти си направила почти всичко, което може да се направи, за да се увериш, че бебчо те чува и не си се уверила. От това, което си написала, също мисля че е възможно да има проблем съсъ слуха.По-добре да отидеш излишно на лекар, отколкото да  "висиш във въздуха". Колкото по-рано знаеш има ли проблем или не, толкова по-навреме ще се вземат мерки, за да може дечко да се развива нормално и да проговори. В ИСУЛ са най-маститите детски ушни лекари, там се правят и първите стъпки в кохлеарната имплантация.
По въпроса за вманиачаването. Аз един месец наблюдавах моя син тази зима и бях сигурна, че му е намалял слуха, всички около мен ми казват - стига се вторачва, нищо му няма на детето, а той си усилва музиката, трябва да му викам докато ме чуе и все се обръща с едното ухо към мене. И аз за да не се вторачвам, не го водя на лекар. И една сутрин ми казва " защо не ми говориш, мами, не те чувам". Един месец се е лекувал с антибиотици за отит след това!!! Толкова за вглеждането и втилясването! Ти си майка, щом нещо те притеснява, действай!
Дано да сте здрави  Praynig Hug!

# 12
  • Мнения: 579
eunos03,дано притесненията ти се окажат напразни Praynig

Тук(UK) вече на всички бебета между два и три месеца правят тест,за да се установи дали чуват.Просто и лесно е става за секунди и бебето нищо не усеща,а след това поне родителите за това нямат съмнения,защото разбират резултатите веднага,на минутата.

Успех  Hug

# 13
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Im_im включвам се отново,защото гледам че си ме цитирала.Пределно е ясно,че като имаш съмнения най-добрия вариант е да отидеш на време на лекар.Идеята ми е да успокоя разтревоженото майче,като разбира се тя ще си реши да отиде ли на лекар или не.Детето е прекалено малко,за да разбереш толкова лесно дали чува или не.Не е задължително да се обърне при говор или при трясък,но това не означава че не чува.Не се заяждам.Поздрави  bouquet

# 14
  • Мнения: 241
Майчета, майчета, какво ли не ми минава през ума....
но одисеята продължава - днес бяхме на УНГ - специалист, който го прегледа и ни прати при Доцентката в ИСУЛ - и от там - новините не са нито хубави , нито лоши. Направиха му едно изследване с "емулсии" и казаха, че стойностите са гранични  Cry, след това друго изследване за средното ухо - те са ок. И накрая  препоръчаха - трето изследване, но за целта трябвало да ми приспят детето !!!! И двамата с таткото - подскочихме - как ще упоиш 3 месечно бебенце?!?
Докторката се оказа разбрана - и каза,че ще пробваме в спящо състояние, т.е. да го накърмя и да се опитам да заспи и тогава да му налепят датчиците по главичката. Охххх незнам как и дали въобще ще успея да го приспя, тъй като той винаги сам си е заспивал - а така си мени режима, че ми е трудно да кажа кога през деня спи... newsm78
знам само, че още мнения ще търся.....
поздрави и лек и усмихнат ден!  Hug Praynig Hug

Последна редакция: чт, 17 авг 2006, 12:09 от eunos03

Общи условия

Активация на акаунт