Клостилбегит и фоликулометрия

  • 11 088
  • 20
  •   1
Отговори
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Моят доктор спря да ме праща на фоликулометрия, когато установихме, че хапчетата, които пия, както и тяхната доза ми влият по предназначение и се получава овулация.

# 1
  • Мнения: 4 399
Цитат на: wassilena
Моят доктор спря да ме праща на фоликулометрия, когато установихме, че хапчетата, които пия, както и тяхната доза ми влият по предназначение и се получава овулация.


За кои хапЧета става въпрос? Ти нали пиеш Кломифен цитрат? Защото ако е така, тоЧно тогава трябва да ходиш на фоликуметрия и всиЧко да се следи много внимателно.

# 2
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Цитат на: Vjara
Цитат на: wassilena
Моят доктор спря да ме праща на фоликулометрия, когато установихме, че хапчетата, които пия, както и тяхната доза ми влият по предназначение и се получава овулация.


За кои хапЧета става въпрос? Ти нали пиеш Кломифен цитрат? Защото ако е така, тоЧно тогава трябва да ходиш на фоликуметрия и всиЧко да се следи много внимателно.

Пия Клостилбегит

# 3
  • Мнения: 4 399
Е, тоЧно де. Активната съставка е Кломифен цитрат, но  се продава под разлиЧни търговски наименования (Кломифен, Кломид и сигурно има още). При това положение всеки месец трябва да ходиш на фоликуметрия и не трябва да запоЧваш нов курс с лекарството без да са те видели на узи между 1-3 ден на новия цикъл за да се потвърди Че не си образувала кисти. Не е достатъЧно веднъж да се потвърди овуто, фоликуметрия се прави всеки месец докато го пиеш.

# 4
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Ами доктора реши, че няма нужда повече

# 5
  • Мнения: 4 399
Цитат на: wassilena
Ами доктора реши, че няма нужда повече


Това хиЧ не е темата където трябва да дискутираме тези неща, ама като сме поЧнали, карай... Много доктори преценяват така. А много преценяват Че мониторинг не се налага изобщо. Не знам защо така решават. Някои може би подценяват риска, на други не им се занимава. Но така или инаЧе препоръката на фармацефтиЧната компания е да се наблюдава всяка стимулация много внимателно. Не го ли пише на листовката към твоето лекарство? В слуЧая аз бих се доверила на преценката на производителя, тя не е направена току така за да ти създава неприятности на тебе или на лекарят ти. Във всеки стимулиран цикъл съществува риск от образуване на цисти. И другото е Че дори и да си овулирала веднъж, това не знаЧи Че от там нататък овуто е сигурно завинаги. Всеки цикъл е сам за себе си и не могат да се правят изводи на базата на предните месеци. Аз като пациент бих настоявала за фоликуметрия защото ако не дай Боже възникнат някакви проблеми, аз ще си го отнеса, не лекарят ми, нали.

# 6
  • Враца
  • Мнения: 5 185
Готово, вече е темата, така че няма проблеми да дискутирате темата.
За съжаление в градовете, където няма вагинален ехограф или има по един( аз живея в такъв град) и хората нямат финансови възможности им се налага да поемат риск да пият нещо за стимулация без наблюдение, но какво да се прави, живеем в България все пак

# 7
  • Мнения: 4 399
Добра идея да разделиш темите, Ва_ва! Да, този проблем ми е известен и за съжаление си права. Но най-малкото е наложително да се ходи на узи поне в наЧалото на цикъла преди да се запоЧне нов курс на леЧение за да се потвърди Че няма цисти. Кломифена може да прЧини образуването на цисти, а ако има цисти пък не трябва да се пие защото може да направи големи поразии. Тъй Че дали си в малък или в голям град поне 1 път месеЧно трябва да си подсигуриш наблюдение ако пиеш това лекарство.
А в слуЧая с Василена, тя е написала Пловдив като местожителство и затова реших Че там едва ли стои такъв проблем.

# 8
  • Мнения: 637
Василена, при стимулацията с кломифен цитрат (независимо от търговското наименование на препарата) следенето на УЗ е както по отношение на фоликулите, техния брой, големина, положение, развитие, задръжка и т.н., така и за да се проследи ендометриума като дебелина и форма. Едновременно с това се следят нивата на естрадиола, тъй като е възможно да се образуват "некачествени" фоликули, с ниско ниво на естроген, а кломифенът е антиестроген.

Възможно е твоят лекар по финансови причини да е преценил, че не е нужно да те гледа пак на УЗ.

# 9
  • Мнения: 697
Аз пия Клостилбегит вече 5ти месец и сега за първи път ще хода на фоликулометрия. В града има възможност само на едно място и то е частен кабинет и си го плащаш сам.

# 10
  • Мнения: 4 399
А, за плащането и аз си го плащах. Здравната каса ми поемаше лекарството, което сигурно струва жълти стотинки, но не мониторинга, който е скъпото нещо в цялата работа. ОбаЧе реших Че щом се налага, ще си плащам за мониторинг.

# 11
  • Мнения: 637
Вяра, тук в Бг пък е обратното - лекарството си го плащаш, а фоликулометрията ти е през касата. Лекарският труд е нископлатен. Но явно в малките градове жените нямат възможност да се възползват от тази услуга. Макар че Велико Търново не е малък град, нали, Мими?

# 12
  • Мнения: 4 399
Цитат на: Meli
Вяра, тук в Бг пък е обратното - лекарството си го плащаш, а фоликулометрията ти е през касата. Лекарският труд е нископлатен. Но явно в малките градове жените нямат възможност да се възползват от тази услуга. Макар че Велико Търново не е малък град, нали, Мими?


A toва не го знаех. Една моя приятелка ми се жалваше колко малко прегледи с узи се плащали при бременост и аз реших Че и мониторинга си е платен. Но това определено е по-добрия вариант за пациента и в такъв слуЧай е добре всеки да знае Че му се полага фоликуметрия и поне там където е възможно да се възползва от нея. И да си я изиска и да настоява за нея. Защото ми прави впеЧатление Че повеЧето от момиЧетата тук които правят стимулация не ходят на мониторинг и след като касата го плаща за мен става още по-необяснимо това.

# 13
  • Мнения: 63
Цитат на: wa_wa
За съжаление в градовете, където няма вагинален ехограф или има по един( аз живея в такъв град) и хората нямат финансови възможности им се налага да поемат риск да пият нещо за стимулация без наблюдение, но какво да се прави, живеем в България все пак


Как да разбирам това? Че фоликулометрия може да се прави само с вагинален ехограф ли? С обикновен не може ли?

# 14
  • Пловдив Белащица
  • Мнения: 1 447
Ами, ако ми дойде в петък, за другия месец май ще трябва да си поговоря с доктора. Иначе аз си го плащах, незнаех че касата ти го поема. Всяко изследване 14 лв., а къде отиват незнам. Защото влизах в кабинета във ВМИ, пишеха ме в една тетрадка, давах им парите, а документ - никакъв. И защото така и не видях друга жена, която да не си плаща /освен лежащите в болницата/ си мислих, че касата не отпуска за такова нещо.

Общи условия

Активация на акаунт