Библиотека

  • 1 113
  • 14
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Не зная дали е дискутирана темата, ако да - моля за извинение.
Въпроса ми е как почиствате книгите ?
Пробвала съм с влажен парцал, стават едни черни топчета отгоре, които не се махат. С прахосмукачката - пак не става добре - не може да обере хубаво и навсякъде прахта.
Завива ми се свят от мисълта да вадя всяка една книга една по една, защото библиотеката ни е голяма.
Сигурно има някакъв хитър начин, който да върши работа. Моля ви, споделете пракитката си, защото мразя книгите ми да са прашни и ми се иска да ги почиствам по-качествено.
Благодаря предварително  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 35 819
Имам приставка за прахусмокачката, която е точно за тази цел.
Много обичам да си "пренареждам "книгите и тогава ги бърша /почти всеки месец/ с леко влажен парцал/почти сух/.

# 2
  • Мнения: 1 629
И аз ги пренареждам и проветрявам на един-два месеца. Ежеседмично - с прахосмукачката.

# 3
  • Мнения: 242
С една тъничка приставка за прахосмукачката - става добре  Peace

# 4
  • Мнения: 811
Вадят се книгите на балкона и една по една се изтупват и разлистват. Правя го веднъж или два пъти годишно. А за ежеседмично почистване - прахосмукачка.

# 5
  • Мнения: 8 505
С приставката за паяжини на прахосмукачката.Най-тънката-тази за ъгли и зад дивани,няма влакна и не почиства книгите качествено.

# 6
  • Мнения: 899
С четката на Пронто, която е на рекламата с кученцето. Това на всеки 3 дни.
Иначе голямо почистване - с микрофибър.

# 7
  • на село
  • Мнения: 3 845
Това с книгите ми е болна тема, решила съм да си направя помещение само за книги, нещо като дрешниците и да ги поставя най -накрая зад витрини, за да не се прашат толкова.
Иначе и аз ги почиствам по- често с прахосмукачката, а основното чистене -
с микрофибърна кърпа.

# 8
  • Мнения: 1 517
И аз ги пренареждам и проветрявам на един-два месеца. Ежеседмично - с прахосмукачката.
И аз така.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 079
Пререждам и бърша една по една  с почти сух парцал, или по "мързеливата"  с пухкава четчица за прах ги минавам отгоре - отгоре... Embarassed

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Мале, всеки месец бършете книгите? Confused
Един път годишно (при пролетното почистване), ги изнасям на терасата разлиствам ги и ги изтупвам с ръка и накрая минавам с четката за прах.

# 11
  • Мнения: 4 300
Засега веднъж седмично със специална четка на прахосмукачката. Но както и колкото често да ги почистваш не е същото като да седят зад вратичка. Пожълтяват и това си е.
Затова в новата ни къща отсега съм "проектирала" голяма библиотека със стъклени вратички. Хем да се ги виждам и да се подсещам кое ми се чете, хем да се запазват книгите.

# 12
  • sofia
  • Мнения: 8 925
В момента са ми наблъскани на склад (някои даже са с поражения), но твърдо съм решила да са в затворен шкаф. При майка ми е ужас от книги и все на открити рафтове. Като живеех там основно с прахосмукачката ги почиствах (с приставката за ъгли и една кръгла четка също ползвах)

# 13
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Мале, всеки месец бършете книгите? Confused
Един път годишно (при пролетното почистване), ги изнасям на терасата разлиствам ги и ги изтупвам с ръка и накрая минавам с четката за прах.

И аз така  Grinning Иначе ежеседмичното им почистване е с рошавата четка за прах. А не е като да нямам книги... Зарината съм, библиотеката отдавна им отесня  ooooh!

# 14
  • Мнения: 631
В къщи са над 12 000 книги..... Наредени са легнали и така събират по - малко прах.
За протокола : един път в годината се изваждат и се почистват и разлистват ( отнема около 5 часа за двама души), иначе с ежедневното забърсване на прах, но отгоре - отгоре.

Общи условия

Активация на акаунт