Още "смилам" една случка от вчера

  • 954
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 714
Здравейте, чужбински мами,

Не мога да разбера как писах, писах и после си виждам постинга отрязан наполовина ..... налага се да преразказвам това, което вече бях написала.

Моля изведете ме от едно голямо неведение, особено мамите от Острова ... newsm78 ако са ви известни подобни факти, моля ви, обяснете .... дали е просто една изключителна, дълбока и добре отглеждана неграмотност в Европа или се касае за някакво заболяване, може би дори наследствено?

Аз работя на едно от миланските летища и имах много странна случка. При мен дойдоха двама ирландци, баща и син, молейки ме да им направя следната услуга (работя с интернет, резервации и т.н.), тъй като не могат да ползват интернет, ако мога да им резервирам онлайн кола под наем в Дъблин. За мен не е проблем, в ценоразписа ми е включена подобна услуга.

Започнах да им показвам списък с оферти, като дори извъртях монитора към тях, за да им показвам на екрана снимките на класовете коли и цените им. Бях учудена, че показвайки им модела кола, снимки и т.н. те не разбираха нищо .... Сочеха снимката на колата, с цената отдолу и ме питаха колко струва ...
С две думи за около половин час избор на коли ми стана ясно, че нещо не е наред.
Оказа се, че не могат да четат ...., което го потвърди и сина.
Бащата ми даде мобилния си телефон с молба да намеря в рубриката името на някоя си Шантал.
После ме помолиха да им набера един номер, защото те не можели, което ми изясни, че и цифрите не познават.....
Пояснявам, хората бяха възпитани, добре облечени и пълни с пари.

Мами, моля Ви, коментирайте!
Ако е неграмотност, то тя е наистина потресаваща! Ако е заболяване, хм, от вчера ме налегнаха мисли как би протекъл един мой ден без да мога да чета????? Какво е ежедневието на човек, който не може да чете, пише и смята?


Последна редакция: пт, 18 авг 2006, 14:21 от donna al volante

# 1
  • Мнения: 1 363
http://www.bdadyslexia.org.uk/extra329.html

Ето малко инфо по въпроса

# 2
  • Мнения: 3 880
Тук често дават документални филмчета за аналфабетите (така казват тук на неможещите да четат и пишат). Ами справят се хората някак, даже показваха триковете си- много са изобретателни, а и като се има предвид, че за най-дребната дреболия трябва да се пише нещо или пък получаваш нещо написано си е наистина изкуство да се оправиш newsm78.
Това не е точно болест, а някаква грешка в мозъка (най-общо и просто казано), иначе всички са посещавали училище (все пак е задължително) и пак не са се научили, но пък има специални курсове за такива....
Ето и тези двамката са проявили изобретателност и са хванали теб да им свършиш работата Wink Едно ми е чудно само- какъв трик можеш да приложиш за да вземеш книжка и да караш кола без да можеш да четеш newsm78

А да, и не е само в Ирландия, в Германия имало 4 милиона такива (поне според рекламата)

# 3
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
И тук има много дислексик, не е доказано точно каква е причината за това, много артисти и печци са дислексик, вчера чух и една смешка, един комедиант разказваше че майка му била дислексик и като малък получавал доста подаръци от Сатан ( вместо от Санта  Joy) ...

# 4
  • Мнения: 6 167
по мое скромно мнение не става в-с за дислексия.
при дислексията хората могат да познават букви, думи, цифри.
по-бавно, наобратно, но се учат да четат, пишат и тн.
Том Круз страда от дислексия , това не го прави неграмотен.
има методики и тн, хората се учат да четат и пишат

ако не става в-с за обикновена неграмотност, става в-с за
наследствено заболяване ( след като и бащата и сина са страдали изключвам и двамата да са прекарали мозъчен удар), но не знам какво е.

от друга страна това, че карат кола, имат лиценз и тн, изключва твърдението им, че не могат да четат. ( как са получили книжки).

по всяка вероятност са полуграмотни, непознаващи компютър и са искали просто да не се натоварват, и първосигнално са гледали снимките само...

# 5
  • Мнения: 818
За ирландците не се съмнявам въобще,толкова са странни.До сега само чуднотии съм чувала за тях...

# 6
  • Мнения: 2 032
А така, обобщихме ги ирландците к'ви са. Добре че погледнах една класация сега, и видях, че са на 10-то място в света, да не ги мисля.  Laughing Та ако си попаднала на неграмотни, си имала рядък шанс, спокойно. (Ама България е на 9-то, тра-ла!).

# 7
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Имам приятел дислексик. И той често търси помощ от непознати в подобни ситуации. От страни, като не знаеш проблема, наистина изглежда странно. Има и шофьорска книжка  Flutter А като малък също са го набеждавали, че е глупав и мързелив, докато не открили отклонението.
На Острова хората са много толерантни в това отношение. Има специални програми, по които ги обучават. Степените на дислексия са различни. При по-тежките, даже и след специалното обучение, остават много от проблемите. Дислексията е наследствена. Ако бащата я има, вероятността и синът му да е такъв е много висока.

Последна редакция: нд, 20 авг 2006, 00:26 от м_е_р_и

# 8
  • Мнения: 818
дислексик?За първи път чувам,каква точно болест е това?

# 9
  • Мнения: 579
дислексик?За първи път чувам,каква точно болест е това?

Дислексията представлява частично нарушение на процеса на четене, проявяващо се в грешки при четене, обусловени от несформираност или нарушение на висшите психични функции, участващи в процеса на четене – възприятие, представи, внимание, памет, мислене.
Дислексията се проявява в забавен процес в овладяването на четенето, а така също в забавяне на темпа, скоростта на четене /брадилексия/.
Дислексията може да доведе след себе си и много други проблеми, като неувереност, тревожност, мнителност, негативизъм и др.


Настина тук в Англия хората с такова диагноза,хич на са малко и се толерират.

# 10
  • Мнения: 818
Не съм срещала такива,мерси Сис.

Общи условия

Активация на акаунт