Карамелова палачинкова торта като в "Двете фукли"

  • 7 712
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 19
Привет и молба за помощ: скоро съпругът ми има рожден ден и ми се иска да направя в домашни условия тази торта, която му е любимата от България.За палачинките е ясно, но имате ли представа как да направя лек карамелов крем и каква глазура ще се задържи върху тази торта, която има формата на купол?

# 1
  • Мнения: 22 867

Това май е тортата, успях да я открия в нета. Нямам рецепта за нея, но съм правила кремове с карамелов вкус и ще ти напиша рецептите. Ако не се намеси някой по-спец, дето знае точната рецепта на тортата, опитай да си направиш кремчетата и ще прецениш дали са като на тортата, която сте яли.

1 вариант:
 захар -3 суп.л.
желатин – 4гр.
сметана – 1 чаша
краве масло – 1 чаена лъжичка

Захарта се кармелизира до светло-кафяв цвят, леко се охлажда, долива се 1 ½ суп.л. вода и се кипва.
Желатинът се накисва в шестократно / 25мл/  количество студена вода да набухне.
В карамеловата смес се налива сметаната, добавя се желатинът и се загрява на водна баня.
Карамелено-сментановата смес се сипва в купичка и се охлажда.

2 вариант:
4 яйца
5 суп.л. захар
ванилова захар 2 ч. лъж.
2 ч.чаши мляко
краве масло – ½ ч.л.
желатин – ½ суп.л.

Желатинът се накисва в ½ чаша мляко около 40 мин.
Яйцата се разбиват със захарта. Добавя се постепенно топлото мляко, продължаваме да разбиваме, добавяйки и ваниловата захар.
Сместта се вари на водна баня до сгъстяване, като се бърка постоянно. Добавя се желатина и се бърка, докато се разтвори и смеси хубаво. Сваля се от огъня, оставя се малко да се охлади и се добавя кравето масло. Пак се разбърква хубаво. Сипва се в купички и се охлажда.

Отделно се карамелизира захар, добавя се малко гореща вода към нея и се сварява карамелен сироп.
Този сироп се добавя към крема и се получава карамеления вкус. 

3 вариант:
500 мл мляко
20 г брашно
120 г захар
120 г краве масло
ванилия по желание

Ванилията, брашното и захарта се смесват, заливат се с млякото и се варят на умерен огън, като се бърка непрекъснато, докато се сгъсти. Сваля се от огъня, остава се да изстине, като пак се разбърква отвреме навреме. В леко топлата смес се поставя маслото и се разбива до пълното изстиване на крема. Към този крем се добавя същия карамелен сироп от 2 вариант и пак става крем с карамелов вкус. Мисля, че ще стане за пълнеж на торта, но дали ще има вкуса на тортата на "Двете фукли"...............не знам.

Успех! Да направиш най-хубавата и вкусна торта за рождения ден! Grinning

# 2
  • Мнения: 19
Много благодаря!Точно тази е тортата и дано успея да я докарам на вид и вкус, че тук тортите са хубави на вид, но не са вкусни, а ми се иска да направя нещо по- изтънчено.
Обещавам и снимка!

Общи условия

Активация на акаунт