"Пътят на душите"

  • 18 643
  • 199
  •   1
Отговори
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Темата е продължение на тази тема- http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121644.0
и е провокирана от книгата на Майкъл Нютън- http://zashto-kak-podkrepata.hit.bg/knigi.htm

Аз я чета и за момента мога да кажа само, че описаните случаи са много сходни с други, за които съм чела- попадане в тунел, светлина, среща с разни същества... (което не доказва наличие или липса на задгробен живот). Според мен авторът изразява своите настроения и гледна точка по въпроса, което ме кара да гледам скептично на тази книга. Смущават ме и фантастичните същества и съобщества от разказите- Духовни водачи, съд на Старейшините, душите, живеещи на "гроздове"... Друго, което не ми допада в тази и други книги като тази е, че светът се върти около човекът- най-висшето същество на Земята, но съвсем не единственото... Всъщност още не мога да коментирам в детайли, защото съм прочела само 1/3 от книгата.
Нека продължат тези, които имат по-пълна представа от книгата (или от други книги на същата тематика, които си заслужава да бъдат прочетени)...
 

# 1
  • Мнения: 648
   Тази книга промени мисленето  ми, промени възгледите ми и ми даде известна мъдрост за сета, но мисля, че бях готова да я прочета...........

  Моя позната ми казва, че всички имаме библиотечен ангел, който ни води в избора на книги, ако не ти е разбираема и не ти е близка книгата, защо я четеш, аз не бих newsm78

# 2
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Какво има да се продължава тук? И в "Пътят на душите" и в "Следите на душите" пише достатъчно по въпроса...
Изобщо, аз съм голямо ку-ку по тези теми и след един куп книги съм си изградила/сглобила/ някаква представа какво има в духовния свят, който за мен несъмнено съществува. Освен това смятам, че този тип литература не се възприема еднозначно/майка ми и сестра ми например се отказват още на първите страници/докато аз съзнателно я търсих, защото имах въпроси, на които сама не можех да намеря отговорите. И наистина вярвам, че душите живеят в етера по начин максимално близък от описания от Нютън. Между другото Майкал Нютън е лекар и е събрал случеи на хипноза с негови пациенти и съвсем не изразявя някакви "свои настроения", а просто е обобщил случеите и информацията, която е получил при тях. Simple Smile

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Чета я заради многото препоръки във форума. Освен това чета и книги, които не ми допадат (когато не става въпрос за художествена литература)- така мога да направя сравнение. За тази книга още не давам крайни оценки- не съм стигнала и средата й. Само споделям кое ме смущава (по принцип не обичам фантастика).

# 4
  • Мнения: 648
Чета я заради многото препоръки във форума. Освен това чета и книги, които не ми допадат (когато не става въпрос за художествена литература)- така мога да направя сравнение. За тази книга още не давам крайни оценки- не съм стигнала и средата й. Само споделям кое ме смущава (по принцип не обичам фантастика).

Немислимо е да чета книга, която не ми харесва и ме товари, и още повече не разбирам Crazy

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Между другото Майкал Нютън е лекар и е събрал случеи на хипноза с негови пациенти и съвсем не изразявя някакви "свои настроения", а просто е обобщил случеите и информацията, която е получил при тях. Simple Smile
Подбрал е случаите, които той е сметнал за необходимо... Анализира ги и пречува казаното през своята призма... Сглобява един модел на духовният свят, както той го вижда... Аз поне това долавям.

# 6
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Чета я заради многото препоръки във форума. Освен това чета и книги, които не ми допадат (когато не става въпрос за художествена литература)- така мога да направя сравнение. За тази книга още не давам крайни оценки- не съм стигнала и средата й. Само споделям кое ме смущава (по принцип не обичам фантастика).

Немислимо е да чета книга, която не ми харесва и ме товари, и още повече не разбирам Crazy
Съвсем не казвам, че ме товари и не я разбирам (друго написах в предната тема).

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060
Има ли електронно издание на книгата?

# 8
  • Варна
  • Мнения: 2 171
...(по принцип не обичам фантастика).

Книгата е доооста далеч от стилът"фантастика", това е езотерична литература/Езотеричен(гр."вътрешен")Таен,скрит,предназначен само за посветените;прот.екзотеричен/!

Цитат
Подбрал е случаите, които той е сметнал за необходимо... Анализира ги и пречува казаното през своята призма... Сглобява един модел на духовният свят, както той го вижда... Аз поне това долавям.
Разглеждаш информацията в книгата предубедено! Там си пише, че нарочно е подбрал 29 случея с подобни или еднакви преживявания и как е стигнал до идеята за книгата.

# 9
  • Linz
  • Мнения: 11 619

Цитат
Подбрал е случаите, които той е сметнал за необходимо... Анализира ги и пречува казаното през своята призма... Сглобява един модел на духовният свят, както той го вижда... Аз поне това долавям.
Разглеждаш информацията в книгата предубедено! Там си пише, че нарочно е подбрал 29 случея с подобни или еднакви преживявания и как е стигнал до идеята за книгата.
И не споменавя нищо за случаите, в които преживяванията са различни или липсват такива...
С впечатление съм, че хората вярват в това, в което искат да повярват. Би ли имала такава популярност книга на лекар, който дава доказателства, че няма нищо след смъртта?

Има ли електронно издание на книгата?
Има, да. Виж началото на темата (от там я дръпнах вчера).

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Ех, Рени спорът в този му вид е напълно безмислен Hug!
Ако не вярваш и не носиш усещане към този тип литература защо четеш? Никъде и никой не е представил неопровержими доказателства, че има живот след смъртта. Мен ме интересуваше още от дете защо "познавам" хора, които никога преди не съм виждала;защо сънувам места на които не съм била, но съществуват; защо изпадам в разни абсурдни ситуации и какво научавам или давам в тях и в тази литература намирам отговорите, които са ми близки и ме удовлетворяват.

# 11
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Катюша, аз не споря. Просто искам да представя различна гледна точка от твоята. Аз търся отговори, а не вярвам насляпо на всичко, което чуя или прочета. За да повярвам в едно или друго, аз трябва да стъпя на нещо. Не критикувам книгата. Идеята е да обсъдим силните и слабите места на тази книга, понеже е много препоръчвана тук.
Сега отивам да се занимава със земните си дела, след обяд съм тук и ще продължа да чета и ако някой иска да коментираме- ок.
Хубав ден  bouquet

# 12
  • Мнения: 27 524
И аз съм я чела. Не мога да кажа вярвам или не. Иска ми се, но съмнението винаги има.  Sad

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060

Има ли електронно издание на книгата?
Има, да. Виж началото на темата (от там я дръпнах вчера).



Съжалявам, не съм видяла  Embarassed И благодаря   bouquet

# 14
  • Мнения: 2 863
РЕНИ,  аз бих ти препоръчала горещо "Лечители през времето"и  "Вестители от отвъдното " на Брайън Уейс, ако сега започваш да четеш подобни книги.
За мен  поне това бяха книгите, след които започнах да се интересувам от подобна литература... за Майкъл Нютон имам резерви, може би защото вече бях чела въпросните две книжки.
Те са по 100-тина страници, нямат претенция да са нещо забележително, автора е дипломиран психотерапевт, учил е в Харвард и е бил най-консервативно настроеният човек по този въпрос, докато не попада на пациентка, която не се поддава на нито едно от приложените от него лечения.  След като за първи пъд по време на хипноза тя се връща назад в предишен живот, той решава,че жената има разтройство на личността, или по точно множествена личност, което е рядко, но все пак срещан феномен. Но после, по време на следващи сенаси, когато посмява да й каже да  се върне още по назад, тя започва да му разказва за свои животи,  той започва да ров и в библиотеките предполагайки,че жената е прочела някъде  тези неща и че няма начин това да е вярно, когато обаче тя започва рязко да се подобрява след всеки следващ сеанс, той се принуждава да търси обяснение различно от " това не може да бъде"......
Така в процеса на работа с нея, той започва да осъзнава, че се  е сблъскал с нещо, което собственото му консервативно образование отрича напълно. Публикува книгата си 4 години след този случай поемайки риска кариерата му да бъде напълно разбита... той е един от основоположниците на регресивната терапия в Щатите. Може би му повярвах именно понеже с книжле от 100 стр. не се става милионер, а и психиатрите по принцип са си богати, поне в Щатите:)))

Последна редакция: пн, 21 авг 2006, 12:28 от Jaly

Общи условия

Активация на акаунт