от 14 до 16ч

  • 2 679
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 672
дали още важи този час, в който да не пречиш на другите или поне да сведеш шума до минимум?
има ли го в някакъв закон, някъде написано?
или е отпаднало?

# 1
  • Мнения: 819
Не зная дали го има регламентирано, но е въпрос на елементарна култура и възпитание! А е факт, че много хора изобщо не са и чували за такова нещо, искрено се учудват, като им се каже да не звънят по това време, както и късно вечер/ не говоря, когато е нещо важно, което не търпи отлагане/.

# 2
  • Мнения: 71
Има го и все още важи NaughtyНе мога точно да цитирам закона,но ако съседите са неразбрани,викаш полиция и тя се отзовава,при това със същия закон в ръка LaughingПри нас се получи точно същата ситуация,но за съжаление полицаят не ми помогна,тъй като съседите вдигаха страшен джангър/по-точно дънеха гадна чалга/ в 9ч. сутринта.Тогава полицаят ми каза,че щом не е м/у 14 и 16ч. имат право Crazy

# 3
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 172
Ето Наредбата (за София е):
http://www.sofiacouncil.bg/index.php?page=ordinance&id=10:
...Осигуряване и опазване на обществения ред
 Чл. 2.  (1) Забранява се викането, пеенето и шумния говор и използването на озвучителни системи на обществени места.
 (2) Забраната по предходната алинея не се прилага при обществени прояви, разрешени по реда на глава пета.
 (3) (Нова - Решение № 4 по Протокол № 39 от 22.12.1993 г.) Забранява се хвърлянето и възпламеняването на бомбички и други запалителни и избухливи предмети и смеси на всички места за обществено ползване.
 (4) (Предишна ал. 3 - Решение № 4 по Протокол № 39 от 22.12.1993 г.) Не се допуска продължителното загряване и форсирането на място на автомобилните двигатели в жилищните квартали.
 Чл. 3.  (1) Освен забраните по предходния член, в жилищните сгради се забраняват шумни увеселения, извършването на производствени дейности и ремонтни работи, които нарушават спокойствието на останалите обитатели.
 (2) За задоволяване на битови потребности, дейностите по предходната алинея могат да се извършват само от 8 до 14 часа и от 16 до 20 часа в дните, обявени за работни, а със съгласието на засегнатите обитатели и в почивни дни.
 (3) Промишлена, складова и шумна търговска дейност в жилищните сгради и комплекси се разрешава само след писмено съгласие на обитателите. Разрешението се издава от техническите служби при райони по установения ред.
 (4) В случаите, когато не могат да се осигурят ефикасни обезшумителни мерки, за спазване на изискванията на съответните хигиенни норми, ползуването на озвучителни уредби и на шумни апарати и машини (зъболекарски, прахосмукачки, циклещи и др.) може да става само от 09.00 до 14.00 и от 16.00 до 21.00 часа.
 (5) Свиренето на музикални инструменти и пеенето за обучение, репетиране, преподаване и музициране може да става само от 08.00 - 14.00 и от 16.00 - 22.00 часа.
...

# 4
  • София
  • Мнения: 2 967
Аз не знам дали е регламентирано със закон, но е препоръчително, защото е супер гадно, особено на днешно време с тези строежи.....

# 5
  • Мнения: 8 917
Въпрос на култура и уважение е, според мен. ВИНАГИ го спазвам и държа и на мен да го спазват Peace Добре е, че в това отношение нямаме проблеми Peace

# 6
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Веднъж пуснах прахосмукачката в 15 ч.- щяхме да се избием с бабесата под нас. Ама щото не й стиска да се развика на идиотите до нас и до нея самата, които къртят и режат почти денонощно  #Cussing out Добре, че на мен устата ми не е малка и през 2-3 дни си "говоря" с майсторите  Mr. Green

# 7
  • София
  • Мнения: 1 511
Въпрос на култура и уважение е, според мен. ВИНАГИ го спазвам и държа и на мен да го спазват Peace

Точно така!  Grinning
Не се притеснявам да се обадя в Полицията за нарушаване на обществения ред!
Наскоро синът ми се събуди с рев в 14.30 часа след като съседите решиха да правят меко казано дискотека.
Качих се горе,отвори малката(на 11 г.) и обясних,че е 14.00 часа и детето не може да спи.Показа се майка й и отговори,че малката има рожден ден и ще си пускат музиката калкото си искат  Shocked
Рожден ден от 14.30.... Rolling Eyes

Обадих се в Полицията и момчетата веднага дойдоха. Рожденният ден се премести в 16.00 часа.

Не бих направила парти на детето си в 14.30 часа,в най-голямата жега...

# 8
  • Мнения: 2 672
Много благодаря на всички за отговорите! Hug
особено на Ели Т за това

звънях до нашето РПУ , незнам Простакът случайно ли спря или му казаха newsm78
ама кел файда като събуди детето #Cussing out това преля чашата!!!
Чука- лупа нещо от сутринта, после започна да заварява.... трая си, не ме бърка.
Стана 14ч , оня не спира, викнах му отгоре / той на улицата/  да спре щото ще викна полиция. Гаменът започна по-силно да блъска!!!! #Cussing out
Мисля си -"събуди детето и ще ти е... майката...", еми събуди го!!!
Милото ми спа само час / въпреки джънгъра/, разрева се и тогава ми кипна, набрах районното.....
Та така исках да знам да им цитирам , ако почнат да се ......заяждат.

# 9
  • Мнения: 3 970
Въпрос на култура и уважение

 Peace

# 10
  • Мнения: 5 622
Да. Има го и слава Богу  Peace

# 11
  • Мнения: 200
Има го, но не всички го спазват, особено през лятото, когато всеки се е захванал с някакъв ремонт pironi.

# 12
  • Мнения: 2 220
Мисля, че е задължително да го има. В момента много не ме бърка, защото не мога да си дресирам  Mr. Greenдетето да спи от 2 до 4, когато някой съсед реши да спазва правилата и престане с шума. Но все си мисля къде ли отиде елементарната съобразителност, когато работата не е спешна, а знаеш, че в непосредствена близост спи дете...

# 13
  • Мнения: 1 004
Ако искаш да живееш сред хора, според мен си длъжен да го спазваш. Ако има нещо извънредно и се налага да вдигаш шум, може културно да предупредиш хората поне.

# 14
  • Мнения: 2 821
И аз съвсем скоро се сблъсках с този проблем два дена последователно Twisted Evil..мисля си, че вече никой не спазва изискването за тишина от 14 до 16. Сменят си дограма някакви съседи и точно в 14.30 се започна едно думкане..събарят старата...с чук яко #2gunfire А ден преди това други си правят външна изолация, пак по същото време..Детето и двата пъти се събуди с рев естествено. Ако още някой селчо реши в това време да думти...телефона и в полицията...да ги видим пък те какво точно ще направят newsm78
А да не говорим за телефонно обаждане пак по това време #Cussing out
Работата е там, че който няма дете не се сеща за това....лични наблюдения.

Общи условия

Активация на акаунт