Обмисляме къща в село край София - дайте акъл

  • 9 104
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 988
С мъжа ми ще си сменяме жилището, а и родителите ми ще правят същото и вече успешно продадоха апртамента си. Ние ще продаваме нашия, който е в центъра но е малък, и сериозно обмисляме вариант вместо да се заглобваме със стойността на сегашния ни апартамент плюс заем за да имаме, цитирам мъжа ми, "друга, малко по-голяма кутийка" да се метнем в дълбокото и да си купим, сами или с нашите, къща в село около София. Всички сме много "за" такъв начин на живот.

Ако живеете на такова място или имате познати там, дайте акъл - къде как е, как са условията там (търсим село/градче с добра инфраструктура и добра транспортна връзка със София)

Вторият въпрос е, как се отоплявате и какви са ви разходите за това (кажете и площта която отоплявате)

Пък и друг съвет или инфо ако се сетите - акъл купувам всякакъв.  Hug

# 1
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 723
Зависи с какви пари разполагате!!!! Не се набутвайте в баровски квартали! Например Д.Богров и Г.Богров са на 15мин. от центъра на София  по Ботевградско и имат и вода и канал и детска градина и магазини/ за разлика от Панчарево и Горубляне, които нямат, а са скъпи квартали/!! newsm78

# 2
  • Bourgas, Burgas, Bulgaria
  • Мнения: 415
И ние обмисляме такъв вариант. Смятам го за по-добро от една голяма кутийка.
А какво мислите за с.Гурмазово и кв. Божурище?

# 3
  • Мнения: 988
Със сугирност няма да се бутнем в квартал, който държи скъпи цени заради близостта на планината примерно. Говорим за места да речем в северната и източната част на Софийското поле. По темата, интересува ме който вече живее на такова място да разкаже повече, за комуналните услуги, за транспорта към София - маршрутки, автобуси, с кола,  за разходите по самата къща... Откъде се снабдявате с интернет, кабелна? Има ли училище, а детска градина? Магазини, поликлиники или лекарски кабинети, клон на банки, абе всичко наред - за конкретното място.

Нарцис, Божурище не е лошо, наблизо са и Метро, Била, Хит и който се сетиш хипермаркет, по права линия се слиза до центъра, но много зависи къде точно работите, например нас повече ни устройва нещо на изток за да се слиза по Цариградско към центъра.

# 4
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
...за разлика от Панчарево и Горубляне, които нямат, а са скъпи квартали

В Горубляне има ДГ - гаранция Wink

Ами мама меца, какво да ти кажа?!  Thinking В края на месец май една приятелка си купи къща във Вакарел и отиде там да си живее с мъжа си и децата им (и 2-мата ученици). Щели да ползват маршрутка за придвижване до София..., е да де, ама то си е 30-40мин. поне до началото на Цариградското шосе. И си вързан и зависим от тях. Пък те са май само по 3-6 на ден...

Аз не бих го направила  Naughty. За нищо на света  Stop. Дори живеейки в София едвам смогвам да си водя и взимам децата от ДГ и у-ще и още един куп доп. занимавки, та камо ли да съм извън София  ooooh!

Успех в начинанието!  Peace

# 5
  • София-Лагера
  • Мнения: 2 661
Трудно.Задължително трябва да имате кола ако нещо се наложи.Разгледайте оферти първо в София и след това в околностите.На мен Горна баня ми харесва.Приятели имат къща ,но те имат и много пари и от тях знам ,4е поддържането е със много средства.Успех  bouquet

# 6
  • Мнения: 4 300
Със сигурност самата къща колкото и да е малка ще ви излезе повече от нормален апартамент ( под нормален разбирам с цена под 850 евро / м2 и нормално обзавеждане без някакви суперлуксозни придобивки). Най скъпото в един строеж са основите и покрива. Когато става дума за къща тези разноски се поемат само от вас, а не се делят между много и се утежнява цената. Толкова за парите.
Сега малко от личен опит за удобствата.
Живяла съм в апартамент в центъра, апартамент в квартал и къща в покрайнините на града. Удобствата на апартамента са централно и стабилно ел. и водо снабдяване и канализация ( нещо което е много важно), близост до магазини, поликлиника, денонощна аптека ако щеш, градски транспорт на разумна цена и алтернативен ( разбирай такси, собствена кола) също на разумна.
По отношение на живота в къща в покрайнините- имаме вила на Слънчев ден край Варна.
Плюсове- разкошна гледка, собствен двор, спокойствие.
Недостатъци:
1. наложи се да си построим трафопост защото при пуснати хладилник и печка сешоара не тръгваше заради ниско напрежение.
2. когато си поливаме градинката не може да се къпеш защото няма налягане. Когато е пусната пералнята пак не можеш да се къпеш поради същата причина.
3. Чести аварии с водоподаването
4. Когато бях на 18 и исках да отида на дискотека за да се прибера с такси цената беше почти непосилна за студентско-ученическия ми бюджет. Когато ми се обадят за среща в центъра с приятели трябваше да тръгвам час и полвина по рано. С две думи ако имате ученик или детскоградинец забрави.
5. Отоплението или трябва да е изцяло на ток, при което се сблъкваш с описаните в т.1 проблеми или ти трябва огняр с24 часов работен ден, който да поддържа някакво локално отопление.
6. пазаруването е проблем, и то голям. Или трябва да се ходи с кола веднъж дневно до някой голям градски магазин или да се примиряваш да пиеш кока кола срещу 2.30 лв бутилката ( вмсто 1.99) и беден асортимент.

Има разбира се и места , където ги няма тези проблеми, но опитът ми показва че на хубави места се строи с безобразни темпове и на инсталации с капацитет за 100 къщи има закачени 1100:( Това за съжаление важи иза някои квартали - например Манастирски ливади в София. Дано да намерите идеалното решение и да сте щастливи в новия си дом!

# 7
Мамо Мецо, какво значи с добра инфраструктура? Слагат  ти там един селски рейс и се оправяй. Сега в тия покрайнини се местят основно хора с доход на глава над 1000 лв. поне и С КОЛА! Щот малкото ти коте като почне да го водиш на детска и на училище ще ти се стори тесен света.... А като отрасне и трябва само да пътува? Нямаш представа колко тежко е, живеех в Обеля допреди да направят метрото. Водеше се краен квартал.... Ако исках да отида до съседния квартал трябваше да се дундуркам поне 15мин. с трамвай. До центъра ми костваше един час в едната посока. До университета пътувах по 2 часа в едната посока. Накрая, не се шегувам, получих фобия от градски транспорт, т.е. не се качвам щот припадам.

Е, това ли е инфраструктурата, която търсиш. Помислете и за детето. Освен това е факт, че една къща ще ти коства поне два пъти повече за поддръжка отколкото един апартамент.

Не, че искам да те откажа, вие си преценете, но ако изкарвате над 1000 лв. действайте, защото е много по-спокойно и приятно. Никой не ти се разхожда от горния етаж, винаги ще намериш как да си паркираш пред къщата, можеш да имаш и гараж.... Изобщо мечтиииииии! Дано можете да ги сбъднете! Стискам ви палци. smile3505 newsm17 newsm10 

# 8
  • sofia
  • Мнения: 8 925
......Най скъпото в един строеж са основите и покрива. Когато става дума за къща тези разноски се поемат само от вас, а не се делят между много и се утежнява цената.
Тук не съм напълно съгласна. Грубия строеж и покрива са едва 1/3, ако не и 1/4 от разходите за къщата. Инфраструкутрата и това да направиш грубия строеж годен за живеене е много по-скъпо.
Иначе за отбелязаните неудобства трябва да се гледа.
Аз живея в Герман. Има ДГ и основно училище (за качеството не говорим).
Проблема с водата лятно време е актуален във всички села. Ние нямаме, но приятелката ми, която е на по-високо и живее на третия етаж - има.
Нормална канализация няма в никое от околните села.
С мощността на тока нямаме проблем, но с честото спиране - да. Нета е добър.
Транспорта е шибан (автобус по разписание и маршрутка).
Иначе до Орлов мост стигам за 10-15 мин с кола и за 30-40 с автобус.

# 9
  • Мнения: 4 300
Веси,
Аз говоря като цяло за къщата, а не за груб или завършен строеж. Като минала по този път знам че улуците ( тази дума с "о" или с "у" се пише?Simple Smile, насмолената хартия,  подпокривните дъски и керемидите бяха на ужасяваща цена, само за керемидите ми се върти нещо като 30 лв/ кв.м.. Освен това трябва да направиш всичко накуп. И един ден да седиш без улуци ще съсипеш всички стени под тях. И ако стаите можеш да ги правиш една по една "годни за живеене" покрива не можеш на части.
А основите ....приятелка строи къща в Бистрица и отводняваха 8 !!! пъти докато направят основите. Това са все разходи, които се трупат неизбежно и при ограничен бюджет водят до отказване от нещо друго.

# 10
  • Мнения: 1 417
малко офф, ама да не пускам друга тема може ли мамите в Банкя и наоколо да кажат каква е реалната цена на построена /последните 3-5г/ 100м2 къща с двор? Върти ми се нещо в главата, ама не знам какви са реалните цени, щото в нета видях обява за една и съща къща с 10 000 лв разлика в цената Rolling Eyes

# 11
  • Мнения: 1 937
Поздравявам ви за идеята!

Подобен начин на живот, е въпрос на лукс, който ако сте в състояние да си позволите, просто не се замисляйте!

Акъл няма да давам, но от личен опит ще споделя, че ако закупите готова къща, ще ви коства повече средства, усилия и нерви, за да я превърнете в мечтания дом.

Идеален вариант е да се строи на чист терен. Отдавна разумните хора не правят мазета, не закопават пари в бетон...Строежът е относително малка част от инвестицията.

София ще се разраства посока Калотина, да, както спомена Нарцис! Между Божурище и Сливица са останали разни местена, но тази посока, разбрах, че не ви устройва.
Предимство е международният път (който по презумпция трябва да е поддържан!?!).

Последната ми "среща" със София от миналата седмица, за пореден път ме накара да се чувствам доволна, че се измъкнах от там!

Желая ви успех.



Общи условия

Активация на акаунт