за яслата

  • 1 133
  • 17
  •   1
Отговори
  • BG
  • Мнения: 1 900
на каква възраст е най-добре да се детето на ясла?

# 1
  • Мнения: 135
Не смятам, че трябва друг да го реши вместо теб Naughty....
Аз лично ще го пусна живот и здраве на 2 години, но нямам стимул да се завърна на сегашната си работа и затова...Ако имах хубава и платена работа, може би по-раничко, но не прекалено..

# 2
Наскоро подавах молба за ясла за малкия син. Поговорихме си с директорката и тя изказа мнението, че най-подходящо било децата да отиват там на около 2 години - получили са любовта и сигурността на семейството, разбират достатъчно, за да им бъде обяснено къде и защо ги водят, основните навици са изградени от родителите по начин, по който те желаят. Разбира се, приемат и много по-малки деца, нямат проблеми с тях, обаче те чувстват липсата на мама много по-силно и за тях това е травмиращо. Поне така сподели тази директорка. А моето лично мнение е, че който може да избегне яслите, е добре да го направи - детската градина е много по-добър вариант Wink Аз записах детето на ясли, но съм с тайната надежда да ми разрешат да ползвам натрупания си платен годишен отпуск и да прескочим яслите Praynig

# 3
  • Мнения: 1 035
нашата мома ще тръгне от септември и е на 1,6г ..... 
мисля,че ще и хареса...все иска да си играе с мн деца,не с 1,2 дечица. Simple Smile
а и аз имам изпити за вземане и трябва да си търся работа,докато съм все още в майчинство,че да не я окъсаме съвсем с финансите...
разбира се,ако детето ми не се чувства комфортно там,ако плаче и не се храни,ще си я прибера вкъщи,това е само пробно...  Praynig

# 4
  • Мнения: 8 505
И по-ранното,и по-късното пускане на ясла си имат своите плюсове и минуси.Ти сама решаваш кога.Аз нямах избор,иначе бих я пуснала по-късно (а тръгна на година и 5м).

# 5
  • Мнения: 1 278
на каква възраст е най-добре да се детето на ясла?

Не разбирам въпроса. Имаш ли избор да не го дадеш?

# 6
  • Мнения: 3 271
За мен лично минимума е 2 год. Само при много екстрени ситуации по-рано.

# 7
  • Мнения: 491
Аз дадох синът си на 1 год. 3 мес. Беше му много хубаво от самото начало, изобщо не е плакал и досега - вече близо година ходи с голямо желание. Със сигурност всичко е до детето. И до твоята увереност - ако не си сигурна, че искаш да го даваш и че там ще е щастлив - по-добре не го давай. Децата ги усещат тези работи.

# 8
  • Мнения: 1 278
Със сигурност всичко е до детето. И до твоята увереност - ако не си сигурна, че искаш да го даваш и че там ще е щастлив - по-добре не го давай. Децата ги усещат тези работи.

Това твърдение звучи много вярно на пръв поглед... ако не става въпрос за отделянето в ранните детски години.

Казусът с яслите звучи малко по-различно от гледна точка на психолозите. Професионалистите в областта твърдят, че физическото присъствие на майката целодневно в ранното детство на човека - до тригодишната му възраст, е изключително важно за неговата емоционална увереност в бъдеще. За съжаление обратното крие висок риск да доведе до емоционален дефицит от ранното детство.

Като казвам това, съвсем не целя да накарам някого да се почувства неприятно, че детето му ходи на ясла! Казвам го, за да обърна внимание на един важен факт и той е, че:
От гледна точка на емоционалното здраве на детето, отглеждането му от обществена институция през ранните години от неговото детство, е по-скоро нездравословно. Практически масово това е принудителен избор за майката и за детето и, че всичко всичко опира до "нейната увереност" и "до детето" са неточни. Реално нито един от двамата не може да бъде уверен в това вътрешно.

Да, наистина има деца, които не дават почти никакъв израз на чувствата, които съпътстват отделянето в толкова ранна възраст и всичко си изглежда съвсем нормално, но това е свързано с темперамента на детето, а не с това, което изпитва в действителност. Същото важи и за майката.

Просто споделям факти, защото винаги е по-добре за детето да си наясно какво се случва, независимо от принудителната обстановка.

# 9
  • Мнения: 712
По ред причини реших Боян да тръгне на ясла на 1,5 г. Разбрах, че в яслата искат поне да ходи самостоятелно детето. Тогава майка ми, баба ми и педиатърката ме овикаха, че не трябва да го пускам, но аз не се съобразих. Вярно, че много боледува, но тази година няма да е така.

# 10
  • на кого му пука
  • Мнения: 923
Моят син тръгна на 1г и 6 м.и смятам че това е много подходяща възраст защото от там нататък детето има нужда от игра и контакти с други деца.
Лично аз съм много доволна от яслата.Там много бързо проговори,прояде доста и само след месец и половина махнахме памперса.
Незнам на какво точно се дължи може би на това че гледа другите деца какво правят и прави същото.
Колкото до боледуването бяхме го водили на море и цяла зима най-много някой сополче да пусне.Едва сега лятото изкара шарка но почти без да я усетим.

Моето мнение е че колкото са по-малки по-бързо свикват.

# 11
  • Мнения: 491
Много ти благодаря Demetra и за другата гледна точка. Дано не се заблуждавам с "безпроблемното ясланенстване"  Толкова много решения вземаме всекидневно за децата си , че направо настръхвам като си помисля, че някой ден може да се окаже, че съм сгрешила безвъзвратно  Sad За съжаление, няма поправителен  Cry И това като започнеш от храненето и стигнеш до мечтите. За да не се побъркам, се осланям на това, че като правиш всичко с много любов, търпение и вяра, си по-близо до истината. Ако изобщо има една истина.

# 12
  • Мнения: 289
Около 1и 8-9 месеца , а най-добре на 2. Зависи кога е родено детето, защото най-доброто време за ясла и градина е наесен. Моята щерчица е септември и си тръгна на ясла точно на 2. Супер доволна и щастлива съм от твърдото си решение да тръгне на ясла, ЗАЩОТО детето беше доволно и щастливо на ясла.
Не съм съгласна, че е по-добре да се прескочи яслата, напротив - там на децата се обръща по-голямо внимание - помагат им в храненето, обличане, тоалетна, гледат ги по като бебета и това им помага да свикнат с отсъствието на родителя. После в яслата вече трябва да са самостоятелни - игрите и заниманията са по-изискващи и така липсата на мама става по-осезаема.
Не съм съгласна и че до 3год. детето нетрябва да се отделя от майка си - нали всяка вечер и почивните дни си с него, но това, което му дава яслата като социализиране и умение за "общуване" /колкото и смешно да звучи на тяхната възраст/ неможе да го даде никой родител. По-скоро е по-голям проблем да има друго бебе в семейството преди по-голямото да е навършило 3год. Peace

# 13
  • Мнения: 1 278
Много ти благодаря Demetra и за другата гледна точка. Дано не се заблуждавам с "безпроблемното ясланенстване"  Толкова много решения вземаме всекидневно за децата си , че направо настръхвам като си помисля, че някой ден може да се окаже, че съм сгрешила безвъзвратно  Sad За съжаление, няма поправителен  Cry И това като започнеш от храненето и стигнеш до мечтите. За да не се побъркам, се осланям на това, че като правиш всичко с много любов, търпение и вяра, си по-близо до истината. Ако изобщо има една истина.

Направих горната публикация, за да насоча вниманието към "невидимата" страна на нещата. Съвсем не става въпрос за това да се търси под вола теле  Simple Smile, а по-скоро да се опитаме да си наострим сетивата към деликатната тема за емоционалния свят. Но трябва да правим така, че знанията да ни помагат, а не да ни пречат. Ако си позволим да ги инвестираме в собствените си страхове и притеснения, няма да сме полезни нито на себе си, нито на децата си. Искрено се надявам, че написаното ще донесе информираност, а не притеснения и самообвинения Simple Smile

smiling, струва ми се, че отглеждането на деца е по-скоро учение за нас, родителите, а не изпит. Тоест по време на целия процес ние трупаме знания, а не ги доказваме. Аз просто вярвам, че този процес е толкова по-успешен, колкото повече се учим от самите деца, вместо да се заблуждаваме, че ние ги учим тях   Simple Smile
А колкото до многото решения, едва ли има изцяло правилни и изцяло грешни по принцип. Достатъчно е най-важните от решенията да бъдат информирани решения.    bouquet

# 14
  • Мнения: 1 278
Не съм съгласна, че е по-добре да се прескочи яслата, напротив - там на децата се обръща по-голямо внимание - помагат им в храненето, обличане, тоалетна, гледат ги по като бебета и това им помага да свикнат с отсъствието на родителя. После в яслата вече трябва да са самостоятелни - игрите и заниманията са по-изискващи и така липсата на мама става по-осезаема.

Казваш, че им помагат за храненето, обличането и тоалета, тоест наблягаш на триединството "спи-яде-ака". Това е чудесно. В публикацията ми обаче става въпрос за едно друго нещо, което представлява емоционалният свят от най-ранното детство на човека. За стабилността му, според психолозите, физическото присъствие на майката през деня е изключително важно.
Ако не се лъжа, ти твърдиш, че липсата на мама се замества от игри и занимания.
Значи ли това, че според теб игрите и заниманията създават емоционалната стабилност вместо майката?


но това, което му дава яслата като социализиране и умение за "общуване" /колкото и смешно да звучи на тяхната възраст/ неможе да го даде никой родител.

В смисъл, че яслата е задължително условие за добрите комуникативни умения на човека в бъдеще?

Или в смисъл, че правиш някаква съпоставка между това, което може да даде яслата и това, което може да даде родителят, в която съпоставка оценяваш, че яслата се явява по-полезна от родителя в тази възраст?


По-скоро е по-голям проблем да има друго бебе в семейството преди по-голямото да е навършило 3год. Peace

Това може да бъде голям проблем наистина.

А защо може да бъде голям проблем, Цвети?

Общи условия

Активация на акаунт