Смолян, Триград

  • 13 362
  • 19
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 304
Здравейте,

Планираме да се разходим из родопите за 4-5 дни в началото на септември, горе-долу по следния маршрут:

1. Смолян - Смолянски езера , планетариума.
  Намерих по интернет  ХОТЕЛ КРИСТАЛ 3* - СМОЛЯНСКИ ЕЗЕРА - някой знае ли нещо за него? Удобно ли е местоположението за разходка , къде да се разходим (ние сме малко кашкавал туристи). Сега работи ли лифт до Снежанка?
 Планетариума всеки ден ли работи, какво е интересно да се види?
2. Връх Рожен - обсерваторията - кога работи, пускат ли свободно да се влиза може ли някой да обяснява, през деня става ли за наблюдения? Как се стига до Рожен с кола от Смолян/Пампорово, добър ли е пътя?
3. село Широка Лъка, Гела - какво да се види?
4.Ягодинска пещера - прочетох, че температурата целогодишно е 6С вярно ли е? Трудна ли е обиколката вътре ?
5. пещера Дяволското гърло - по описание изглежда доста екстремно за посещение , така ли е ?
6. Триград - къде да се спи , какво да се види?
 Може ли да се спи в Смолян, а да се ходи с колата до Триград и пещерите за 1ден или трябва повече време и е по-добре да се спи там?

Много ще съм благодарна за всяка помощ и съвет

# 1
  • Мнения: 1 937
Разхвърляна информация, но пък може да ти е от полза.

Пътят Смолян-Рожен е добър, ако не броим многото завои, проверен от последната събота и неделя.  Grinning

В Ягодинската пещера, температурата наистина е постоянна и доскоро имаше новогодишна елха, на не знам си колко години, свежа с всичките си зелени дрешки.  Grinning

И двете пещери са благоустроени и никак не са сложни за разглеждане - всичко е до емоцията на човека - далеч от слънцето.

В Триград има къде да се отседне - бих предложила х. Силивряк и Коцето, който е и уредник на Дяволското гърло. Съмнявам се, обаче, че ще намерите места.

В Гела, ако само ще разглеждате, не си струва да губите време. Това е място, на което трябва да се остане поне два дни.

# 2
  • Мнения: 3 116
Значи, аз като Смолянска снаха да се изкажа Simple Smile

В Смолян има много малки и приятни семейни хотелчета. Аз съм спала в едно "Трите ели" май се казваше много близо до старият център. Препоръчвам го ако още е там, макар че последно спах там преди 3 години. За този хотел нищо не знам. В Триград положението е същото, има много уютни къщи където може да се спи.

Обсерваторията не знам дали работи да ти кажа. Можете да се разходите до село Смилян (много е красиво) и е на 30 минути път от Смолян и да видите швейцарската мандра, да пиете едно кафе там. На мандрата може да се спи, има хотелче, много уютно, но мисля че беше скъпичко 25-30 лева на легло на вечер. Широка лъка и Гела имат прекрасна архитектура. В Ягодинската не съм влизала, но знам че не е лек прехода, няколко часа. Дяволското гърло по-скоро е зала отколкото пещера, няма да имате проблеми с влизането. Само си вземете топли дрехи като влизате в пещерите Simple Smile Иначе Дяволкото гърло е на 2-3 км преди Триград. Пампорово е на 20-30 минути от Смолян, така че може да си правите преходи Simple Smile

Според мен ще ви е трудничко да пътувате Смолян - Триград - Смолян. Пътя е доста състезателен, което е характерно всъщност за всички пътища в областта, а доколкото си спомням е поне час-час и половина. До Рожен си има път през квартал Устово (не се минава през Пампорово).

Има лифт от Смолянските езера до Пампорово, но не знам дали работи през този сезон, иначе зимата работи. Можете да вземете разтоянието пеш, но не е много леко защото си е изкачване. Аз съм го слизала този път, 2 часа слизане си е Simple Smile

Това което може да направите е да се насладите на прекрасните гори и полянки в района и да се надишате на чистия въздух Simple Smile

# 3
  • Мнения: 41
В Широка лъка освен една две хубави кръчми друго няма какво да се види.
За пещерите: това са едни от най хубавите места не само в Родопите, но и в цяла България. Бих ти препоръчала хотел " Орфей" намира се преди Триград, до един язовир който е направен върху бившето село Тешел / не съм сигурна дали и язовира не се казваше така/. Та хотела е строен по някаква европейска програма и е супер. Има и ресторант. Отсядайки там можете да видите Ягодинската пещера, Дяволското гърло , Харамийската пещера /но тя е по екстремна/ и Триградските ждрела. Мисля си че от там по-добре е да отидете в Девин отколкото в Смолян, но това е въпрос на избор.

# 4
  • Мнения: 1 937
В х-л Орфей сме отсядали, не е лош вариант.

Ако тръгнете за Смилян не пропускайте да продължите и до изворите на р. Арда. До там може да се стигне и с коне, а има и приятно местенце за отмора - "Дядова ряка", където да си уловите риба и да ви бъде изпечена на плоча.

Архитектура в Широка лъка - да, но в Гела  newsm78

С лифта може да се качите до Снежанка. Работи.

# 5
  • Мнения: 3 116
Мисля си че от там по-добре е да отидете в Девин отколкото в Смолян, но това е въпрос на избор.

Или до Доспат, където има много приятни хотелчета и къщи и язовир, където може да хвърлите няколко въдици, само да няма забрана за риболов  smile3521

# 6
  • Мнения: 3 116
В х-л Орфей сме отсядали, не е лош вариант.

Ако тръгнете за Смилян не пропускайте да продължите и до изворите на р. Арда. До там може да се стигне и с коне, а има и приятно местенце за отмора - "Дядова ряка", където да си уловите риба и да ви бъде изпечена на плоча.

Архитектура в Широка лъка - да, но в Гела  newsm78

С лифта може да се качите до Снежанка. Работи.

Verdad, в Широка лъка съм ходила, за Гела само съм чувала, грешката сигурно е моя   bouquet

Последният път като ходихме до Дядова Ряка по Великден, бяха изпразнили рибарниците  Sad Заредили ли са ги пак  newsm78

# 7
  • Мнения: 14 654
в триград можеш да спиш където поискаш. повечето къщи дават стаи под наем ; там, където отсядаме ние, на първия етаж има механа, в която можете да храните сутрин, обед и вечер. има конна база, която не съм посещавала никога;
дяволско гърло е едната пещера, която можете да посетите. екскурзоводът провежда беседа и разказва любопитни факти и легенди. преходът не е тежък. другата пещера е харамийска пещера. в нея не съм влизала, защото трябва да се спускаш с колан и въжета. според посетилите я , изживяването не е страшно и в крайна сметка получаваш сертификат, че си преминал през пещерата Simple Smile на около 8 км от там се намира ягодинска пещера, която е много красива, преходът е 45 мин, Т е 6 градуса целогодишно и елхата си стои там (на всеки 2 години я подменят). преходът е лесен и не е изморителен.
в момента има доста туристи и се получават задръствания по тесните пътчета, които са еднолентови с насрещно движение ( не навсякъде, но между ягодина и триград е така)

Последна редакция: чт, 24 авг 2006, 15:25 от radeto

# 8
  • Мнения: 1 937
Посока Смилян е и Ухловицата. Мен ме впечатли повече от Дяволското гърло и Ягодинската.
А пък съм омъжена за спелеолог!  Sunglasses

ritka, в неделя имаше пъстървици...Ама ми беше жал и така и не ги опитах.

Не исках да те обидя за Гела. Просто си ми е слабост.

От Триград може да се язди до Водни пад, казват, че това е Швейцария-та в България.

# 9
  • София
  • Мнения: 84
Здравейте,

Само да допълня - Обсерваторията на Рожен работи всеки ден (ама не знам с какво работно време), има човек, който развежда и обяснява, входа е 2 лв. Но няма възможност за наблюдения. Само вечер, и само с предварителна заявка, срещу заплащане. Инфото - от преди 2 седмици.
Дяволското гърло и Ягодинска пещера са лесни, на мен лично Ягодинската ми харесва много повече. Ухловицата също е красива, не е екстремна - и в трите сме влизали с дъщеря ни(на 2.10г. ) До Ухловицата, обаче, води доста стръмна пътечка.
Аз също препоръчвам изворите на Арда, много красиво място, и не е с труден достъп.

Има много красиви местенца в региона. Пожелавам ви приятно изкарване  Simple Smile

# 10
  • Мнения: 3 116
Не исках да те обидя за Гела. Просто си ми е слабост.

Verdad, въобще не съм го приела като обида, напротив  bouquet

Последна редакция: чт, 24 авг 2006, 17:11 от ritka

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 508
1. Планетариума-много гот. Има лекция с обяснения как се е зародила Вселената и т.н. За този хотел незнам.
2. Обсерваторията на Рожен- работи, 2лв. вход за лекцията. Интересно е да се наблюдава през нощта (с уговорка), ама доста скъпичко- 20лв. на човек с голям телескоп, 5лв. с малък, ако има близки обекти. Стига се от Смолян за около 30 мин, пътят е идеален, но завоест Laughing
3. Широка Лъка и Гела- нищо за гледане, според мен.
4. Ягодинската пещера- вярно е за температурата. Много са се комерсиализирали и пускат групи от по 100 човека, така че нищо не чуваш от обясненията. Иначе е много красива и лесно се обикаля. Можете да спите в х-л Ягодина (или в една къща към него, която предлагат), за 12 лв. със закуска.
5. Дяволското гърло- екстремничко си е.
6. Триград- писали са ти за къщите. Там е и Харамийската пещера- пускат те с въже през една дупка май беше 35 метра- е това вече е яко! Laughing
Може да се обикалят и за 1 ден, защото са в радиус от около 60 км. всички тези неща, ама според мен ще ти писне за 1 ден.

# 12
  • Мнения: 5 370
Ах, триград, ГОСПОДИИИИИИИИИИИИИИИИИИИ.
Направо рай земен.
Аз няма да приказвам, ще си пусна снимките само.
Ако искаш инфо къде отсядаме-веднага давам, хората са разкошни, а хазайката готви страхотен пататник.! Heart Eyes

Триград

# 13
  • София
  • Мнения: 304
Много благодарности на всички!!

Хотел Орфей в Тешел изглежда добре, но за всеки случай ЧЕРВЕНАТА ДЕПEshark-чица!!! би ли дала телефон на жената в Триград.
Идеята за Смилян звучи добре, ще го посетим.

....'в момента има доста туристи и се получават задръствания по тесните пътчета, които са еднолентови с насрещно движение ( не навсякъде, но между ягодина и триград е така)'..... 
        -  това малко ме притесни, особено ако не могат да се разминат две коли. Тази година ходихме до Италия с кола и пътя до Ниш може би е нещо подобно. Беше в ремонт, с доста камиони - казано честно повече гледах движението , отколкото скалите наоколо (въпреки че не карах аз). Ждрелата само от колата ли се гледат - не може ли някъде да се слезе и да се разхождаш и гледаш на спокойствие? 


 

# 14
  • Мнения: 14 654
триградското ждрело може да се разгледа и без да си в колата Simple Smile можеш да се разходиш и пеша. дори има път за пешеходци от триград до ягодина, но е много изморително. върви се 3 часа. а за тесните пътчета: има малки отбивки от едната или другата страна, където може да се разминат 2 коли, едната лента спира , другата се изнизва и така. в ягодинска пещера влиза група на всеки кръгъл час, като между 12 и 1 на обяд се прави почивка

Общи условия

Активация на акаунт