на ръба съм да се откажа...

  • 909
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте, имам проблем с кърменето на 5 месечното ми бебе...
Проблемът е в това, че последните 2 месеца е наддала малко (последния месец 250 гр., а миналия - 100 гр.)...Лошото е, че не иска и да суче - като я сложа, суче малко и после се дърпа и започва да се криви, да се оглежда, да се смее,  да прави какво ли не, но не и да се храни...просто като я доближа до гърдата и започва да плаче, дърпа се и се ядосва. Нали се сещате, че в такива моменти се чувствам като идиот...
Не давам вода, сок, не е захранена още...през нощта я кърмя 2 пъти...
Нощем и сутрин се храни горе-долу добре, но след обяд се почва с изпълненията Tired
Пробвах да изцедя малко и да й дам от шише (то не че на ръка изцедих много де...), но от шише също не иска, тя го има за играчка, понеже не е свикнала с него.
Иначе има достатъчно мокри памперси и е доста енергична, даже прекалено...но не наддава Sad
Педиатърката ни даде срок 10 - ина дена и пак да отидем да я теглим...ако пак не е наддала, вече не знам Rolling Eyes
Вече се чувствам на ръба...това страшно много ме изнервя и фрустрира. А толкова исках да кърмя дъщеря си поне докато стане на година...но явно тя не иска?

# 1
  • Мнения: 239
Не съм имала такъв проблем. Но първото, което ще ти препоръчам е търпение и спокойствие. Колкото изсуче - толкова. След малко пак. То щом не иска и от шише - значи че и АМ няма да иска, и тогава проблема си стои.
Не се отказвай!

# 2
  • Мнения: 1 896
Не бива да се отказваш! Бебето ти се държи по начин, който е абсолютно нормален за възрастта му и повечето майки тук сме минали през такива периоди.
Нарича се "кърмаческа стачка" - просто бебчето вече е попораснало и забелязва много неща около себе си, които го разсейват. Това, че именно следобед и вечер става по-неспокойно също е класика.
Кърмените бебета не наддават толкова много като изкуствено хранените и ми се струва, че излишно се тревожиш за теглото.
И все пак е добре да му предлагаш по-честичко да суче, особено когато заспива или когато се поразмърда насън. Изобщо трябва да се използва времето, когато е спокойно, и в настроение да се храни и тогава да му се предлага, за да има възможност евентуално да си навакса за времето в което е нервно или разсеяно. Периодът на кърмаческата стачка не е време за спазване на режим, дори ако бебето само вече си е установило някакъв. Просто използваш всяка възможност да го нахраниш.
Също така бъди спокойна и не се притеснявай ти самата, това е период, който ще отмине. Просто бебетата усещат и когато мама е притеснена и това може допълнително да ги стресира.
Погледни и тази тема в библиотеката:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1971
Желая ви успех и в никакъв случай не се отказвайте - няма причина.

Последна редакция: пт, 25 авг 2006, 15:58 от basilisk

# 3
  • Мнения: 272
Абсолютно да потвърда, че това е период, типичен за възрастта. Минахме през него за около месец. Кото дойде време за захранване, сучеше като новородено. Хич не уважаваше храната до към 8 месец. На девет и половина месеца бяхме на море и пак сучеше като бясна. Сега изобщо не ме иска през деня. Само сутрин, преди лягане и през нощта.
Това го пиша с цел да кажа, че се минават различни периоди и не трябва да се поддаваш и да допускаш грешки.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Нормално е да се чувстваш така, но както ти е казала joyka. Дори и да започнеш дохранване проблемът едва ли ще се разреши.
Прегледай статията, която ти е дала Базилиск, и за мен причината е стачка. Още повече, че бебето е захранено и не пие вода, няма логика да е друго.

За наддаването не се притеснявай, сама казваш, че е много активна. Това вероятно е причина за слабото наддаване.
Ето това е една графика от новите стандарти на СЗО за наддаване на кърмените бебета. Прегледай я, сигурно ще те успокои. Ако не можеш да се ориентираш с персентилите ще ти обясня.

# 5
  • Мнения: 507
Не се притеснявай моя син беше същия до преди 3 седмици. Сучеше хубаво само 2 пъти сутрин и вечер в полу заспало състояние, иначе си играеше. Два месеца подред беше наддал само по 200гр. Аз обаче тъпо и упоруто не му дадох със шише въпреки, че се цедя с помпа и зъмразявам кърмата, която ми е в излишик. Не му дадах, защото за един ден в който го бях оставила с кърма да го гледа баба беше разбрал, че е по-лесно и след това 3 дни ме побърка. Моято педи също ми придаваше фасони, но при условие, че тя е кърмила само 3 седмици, не мисля че може да каже каквото и да било. Просто му давах да суче през 1-2 часа на тихо място, без телевизор, без да има други хора в стоята, слагах го легнал и го галех по глава до като суче, за да се успокоява и да не се разсейва и нещата се оправиха.
Само не се ядосвай, защото това се отразява на кърмачето.

# 6
  • Мнения: 10
Благодаря ви за бързите отговори Hug...ще се опитам да не се притеснявам, макар че ми е малко трудно и сигурно на консултацията ще ме притиснат ако пак не е наддала:(
Jade, моето дете се роди 3.500, а сега е едва 5.900 (преди 2 дена)...според таблицата трябва да е около 7...или нещо съм объркала?
В отчетния като им гледам мерките и теглилките на другите и ми става притеснено...въпреки, че знам, че не бива да сравнявам с другите деца...
Учудващото за мен е също така, че въпреки всичко дъщеря ми е относително спокойна през деня и си играе и се смее...само като й се доспи започва да си смуче пръстите, защото откакто отказа биберона се приспива по този наичин

# 7
  • Мнения: 1 896
само като й се доспи започва да си смуче пръстите, защото откакто отказа биберона се приспива по този наичин

Точно това е моментът ти да се включиш на мястото на биберона  Laughing
Просто си лягаш при нея и й даваш гърдата. Според мен няма да откаже.

# 8
  • Мнения: 10
Basilisk, със заспиването пък е още по-сложно...защото като заспива, освен, че смуче пръстите, с другата ръка държи завивката си и си я замята през главата като се обръща към стената.
А пък ако много, ама много и се спи изобщо не иска да я държа в мен, започва да нервничи...иска да се мята в леглото със завивката и това е Confused

# 9
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444

Педиатърката ни даде срок 10 - ина дена и пак да отидем да я теглим...ако пак не е наддала, вече не знам Rolling Eyes
Вече се чувствам на ръба...това страшно много ме изнервя и фрустрира. А толкова исках да кърмя дъщеря си поне докато стане на година...но явно тя не иска?
а ако пак не е наддала какво? с какво некърменето ще помогне за наддаването, ако детето не иска да суче от биберон? да не би педиатърката да владее някакви чудеса за угояване на злояди деца?  я не се изнервяй, а опитай да живееш по-спокойно. ако детето е здраво и жизнено, то си знае кога е гладно и кога не.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
При растежа на бебета би трябвало рядко да се използва думата "трябва". Всяко дете е различно и на първо място трябва да гледаме общото му състояние, настроение, подвижност и т.н. после чак кантара и мерките.
Значи - родили сте се между 50-ти и 85-ти персентил. Да кажем 70-ти. Което значи, че 70% от децата при раждането си са под тази стойност, т.е. с по-малко родилно тегло от 3500 гр. Ако бебето ти на 5 месеца е 5900 гр. това значи, че сте малко над 3-ти персентил. Което по принцип е малко, но пък е в нормата. Щом бебето се развива добре и е активно, както казваш не виждам повод за притеснение.

Разбира се ти не спирай с опитите да я накараш да суче по-активно и да увечличите броя кърмения.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 056
Струва ми се ,че ти повече се притесняваш какво ще каже педиатърката,а не как изглежда и се чувства бебето ти.
Доста често срещам във форума мами, които направо ги е страх как щял да реагира педиатъра на това, как на онова....
Мен лично никога не ме е интересувало какво ми казва педиатърката ни.На всичките й препоръки за даването на сокчета на 1,5 мес ,за захранването на 4 мес , за махането на нощните кърмения съм отговаряла просто и ясно , че ще си кърмя до 6-ти месец изключително на кърма и тез съвети тогава да ми ги каже.
Има някои майки които кърмят на два часа, а лъжат педиатъра си че кърмят на три, само и само "да не им се карал"!!! ooooh! ooooh! ooooh!
Мили Боже!
Дано не си от тях, щото за да отглеждаш по най-добър начин в България детето си, на педиатри не бива да разчиташ (най-вече по въпросите за кърменето,не за болестите, де)
Бъди търпелива и се успокой, стачката ще отмине, а ти гледай детето ти щом е жизнено,щом си пълни памперсите и щом си имаш кърма значивсичко е наред.
Вмъквам едно съветче,което ми се струва че ще е подходящо за вас : нощем слагай бебата при теб да спи и й давай да посуква докато спи. Много ще й помогне да наддаде мисля!
Успех, с теб сме, няма страшно, много са минали по този път! thumbsup

# 12
  • Мнения: 4 181
Здравей, преди време имах същия проблем.
Затова държа да споделя с теб, не се притеснявай за кг на бебка.Кърмените бебета наддават на периоди. Алекс беше качил само 50 гр за 2 седмиции педито почна със съветите за изцеждане и т.н. И аз се бях притеснила, но след ценните съвети, които получих тук както винаги  bouquet се успокоих. Престанах да гледам кантара, той продължи да наддава съвсем по малко, след това 200 гр за една седмица (ходех често да го мерят заради педито, което е най-голямата глупост, в Германия например кърмачетата се мерят само на 3 и на 6 месеца, защото наддават скокообразно и нямало смисъл да се мери по-често), после пък за 2 седмици нито грам. Но следващия месец качи 500 гр и то в 6-ия, когато започват да качват много по-малко.
Така, че след като детенце изглежда добре, енергично е, пълни си памперсите, няма място за притеснение.
И ние сме от най-слабичките в отчетната тема, но това по никакъв начин не ме притеснява.
Ами при възрастните, колко хора си виждала, които са еднакви кг, но изглеждат съвсем различно, един има по-тежки кости, друг по-леки. Това също има значение. На моя син например непрекъснато му казват че изглежда много по-голям, а на кг е доста по-малко от връстниците си.
извинявай, че стана толкова дълго Embarassed

# 13
  • Мнения: 481
При нас кърменето през ноща е интензивно, а през деня е кратко и както при вас с кривене и оглеждане. И вече го кърмя в стая без хора, без телевизия или шумове. А като реши , че не иска спирам. След час може да се размрънка и аз пак му давам, а той си яде. Но според мен си трябва ТИШИНА И СПОКОЙСТВИЕ , защото те вече разбират и всичко наоколо им е интересно.
Успех!

# 14
  • Мнения: 21
Не се безпокой за килограмите, а кърми колкото можеш повече и по-често и не се отказвай. Моята дъщеря също е на 5 месеца, кърмя я на поискване, когато се събуди нощем също й давам, а тежи 6100г, което според някои таблици е в долната граница. Аз също се притеснявах  в началото, че не наддава по много, но после си казах  че щом детето е спокойно и има сили постоянно да се обръща по корем, да рита с крака, да маха с ръце и да си пее, значи е добре и храната му стига. Ние също имаме периоди, през които се държи сякаш й давам отрова, но всичко се преживява  и отминава. Важното е ти да си спокойна и уверена, че даваш най-доброто на детето си. Успех и от мен newsm10

Общи условия

Активация на акаунт