Полеzен ли е ултраzвука при бременни и деца

  • 1 086
  • 13
  •   1
Отговори
# 1
  • Мнения: 1 079
И  аз  се  се замислях  за  това  , като ходех  всики  месец  но лекарите казват  безвредно е  но  явно  не е . Peace

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Може ли на кратко и на разбираем и достъпен език- какви са рисковете?

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 526
Тъй като не съм чак толкова добре с английския не можах да прочета цялата статия. Ако може Christian да каже с две думи основното.  Praynig
Иначе аз мисля, че няма никакви рискове нито за бебето, нито за майката, все пак това за УЗВ вълни, все едно да кажем, че радиото е вредно. Това не е рентген, скенер, някакво облъчване, а действието е на съвсем друг принцип. Завършила съм електроника, специализацията ми е точно "Медицинско уредостроене", но по време на следването ми нито един от професорите или от това, което съм учила не са ме навели на мисълта, че УЗВ изследване крие рискове.
Все пак учените изследват, правят опити и могат да докажат нещо друго. Затова молбата ми е Christian да го напише с няколко изречения на български, както е помолила и Рени. Ще бъде от полза за повече хора. Благодаря.  bouquet

# 4
  • Мнения: 2 731
Може ли на кратко и на разбираем и достъпен език- какви са рисковете?
Praynig Peace

# 5
  • Мнения: 826
На някой направи ли му впе4атление,4е материала е от 1984г? Mr. Green
Кристияне,ако пускаш инфо гледай да е пресно,преди 22г.,някои от потребителките не са били планувани.............. Crazy

# 6
  • София
  • Мнения: 1 326
На някой направи ли му впе4атление,4е материала е от 1984г? Mr. Green
.........

 Shocked Shocked Shocked

# 7
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Материал за сонограмите излезе само преди седмица в пресата, мислех си да пусна тема, ама друго си е Кристиян да я пусне, чете се та пушек се вдига Crossing Arms. И така, да му довърша работата на човека, че е много зает.
http://www.medpagetoday.com/Radiology/GeneralRadiology/tb/3882
Статия за изследване на унивеситета Йейл, изследването е върху мишки, подложени да улртазвук за общо 420 минути за три дена. Наблюдават се микромехурчета в мозъка, образувани и местени от трептенията на звуковите вълни, наблюдават се промени в миграцията на невроните в мозъка, при мишките това става на 16 ден от зачеването.
Какъв е паралела с хората. Мозъците на човешките бебета са по-големи от мишите, подлагат се на ултразвук за много по-кратко време, което не е причина да не се вземе предвид че увреждане може да настъпи. Нервните клетки в човешкия мозък мигрират към позициите си в различни части на мозъка около 8-10 седмица от развитието. Ако ултазвука наистина образува микробабълс в мозъка, които пречат на и увреждат развиващия се мозък, не виждам защо да не се вземат някои мерки и да се спре това ходене на видеозон всеки месец като на кино Confused. Преди 13-тата седмица, когато се прави нукал транслусенси нама никаква нужда от улртазвук. Следващия път може да е в петия месец за морфология и това е. Може набързо да се види преди раждането и дали бебето е в добра позиция, но това доктора и с ръка трябва да може да го направи. Всичко друго е излишно. Може би и вредно  bowuu.
И още нещо, мишките бая ниски честоти са получили, но за бременност се препоръчва 4 мегахерца, което си е доста висока честота, ако обаче майчето е доста масивно ще се наложи да се мине към 3 или 3.5 мегахерца и силата на звука да се поувеличи, още една причина да се внимава с теглото преди и по време на бременност!

Последна редакция: вт, 29 авг 2006, 21:05 от eli_c

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Имах много рискови бременности, с проблеми още със зачеването. Уверявайки ме, че ултразвукът е абсолютно безвреден, лекарите ме преглеждаха по 2-3 пъти седмично, а понякога и всеки ден в продължение на седмици (изкарах доста месеци в Майчин дом). Въобще съм някакъв рекордьор в това отношение. И сега какво- има вероятност децата ми да са с увредени мозъци?! Shocked Не стига, че ме тъпчеха с какви ли не лекарства в болницата, родиха се с ниско тегло, не можах да ги кърмя и какво ли още не... а сега и това  ooooh! Whistling Crazy Tired

# 9
  • Мнения: 1 866
Айде сега пък видеозонът бил страшно вреден!!! Поредната психоза! А компютърът полезен ли е??? Що ли не отидем да живеем в пещерата!  ooooh!

# 10
  • Мнения: 8 917
Айде сега пък видеозонът бил страшно вреден!!! Поредната психоза! А компютърът полезен ли е??? Що ли не отидем да живеем в пещерата!  ooooh!
Peace

И водата, и въздуха , и мобилнмите телефони, та дори и пържените картофки не са полезни Wink

# 11
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Къде пък видя "страшно вреден"? Ето така се създават психозите  ooooh!...
Просто трябва да се замисли човек че не всичко, за което не се знае дали е вредно е "полезно".
Ваксините не ги харесваме нещо, амниоцентезата не е най-желаното преживяване, и кувьозите са бая опасни но все пак ги използваме. Ползите в повечето случаи са много по-големи от риска.  За конкретното изследване риска не е установен, не е дори известно как да се измери статистически, но това не е причина да си ходим все така на ултразвук за щяло и нещяло. За мене извода е че трябва да се ограничи ултразвука върху мозъка на бебето поне преди 10-12-тата седмица, ако е възможно. Може да е параноя, все пак мозъка има милиарди неврони с по 10 000 връзки между тях. Със сигурност някакви преминаващи мехурчета няма да го увредят така че околните да забележат, просто някои клетки няма да стигнат до мястото, което природата е отредила за тях и няма да се свържат с други точно определени клетки. Мисля си просто, дали моето дете нямаше да е по-различно, по-друг характер, реакции, логика ако беше имало късмета да израсне в пещерата  Grinning. Не го взимай толкова навътре, просто още една информация и аз лично предпочитам да я знам отколкото да не я знам  Peace.
А докторите не можем да ги обвиняваме за нещо, което не са знаели или което не е доказано, изследвано, описано и т.н.

# 12
  • Мнения: 2 257
И аз четох подобни статии тези дни, явно в Канада и Щатите вървят общи неща, но всичко това са хипотези, предположения, изследвания и догадки, а не доказани теории, тъй че не психясвайте. В една от статиите, които четох тук, даже беше описано, че ултрасаунда "нагрявал" клетките на мозъчето... Shocked Ако седнем на всичко да се връзваме, трябва да се гръмнем. Но и това ходене на видеозон, като на кино, както каза някой, май само в БГ го има. Аз не знам в друга държава да има такова гледане на ултрасаунд....Де да знам, все си мисля, че всяко нещо трябва да е с мярка. Ние като сме били бебета никой не ни е гледал на видеозон, сегашните деца са още малки за последствия, та на практика никой всъщност не знае доколко и има ли въобще вреда в далечен план...Същото е и с витамините и с колко още спорни неща по време на бременността. Вчера четох, че предразположени към скъсяване на шийката на матката в Америка са жени, чиито майки през 50те са пили определени пренатални витамини, които не ми били витамини, най ми били хормони и то вредни....Тъй че, Господ да пази всички.  Peace

# 13
  • Мнения: 2 755
Поредната пълна глупост. Crazy Не вярвам съвременните ехографи да облъчват, но постингите на Кристиян, убедена съм, определено облъчват четящите в този подфорум майки.
Аз не съм чула за увредено от ехограф дете, но пък знам, че благодарение именно на този уред, се откриват доста малформации.

Общи условия

Активация на акаунт