Деган и стига ли кърмата?

  • 1 061
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Момичета, Помогнете.

Детето ми избягва гърдите ми - като дойде време за хранене в момента, в който я  наведа в поза кърмене започва да плаче. Не иска и като сменя позата. След известно време, с много уговорки, засмуква но за не по-дълго от 4-5 мин.

Тя е на 3 месеца и 4 дни и досега наддаваше много добре, а от 3 седмици яде по малко, и е наддала само 150 гр. Доктора ми каза да взимам Деган. Дали е безопасно? А дали това е правилно?

Другото е, че се изхожда веднъж на 3 дни само и аз си мислех, че има запек и затова не яде по много (коремчето е пълно). По този повод й давам Дуфалак.

Какво да правя?

# 1
  • Мнения: 1 896
Аз не разбрах за какво са ти препоръчали Деган - то не беше ли против гадене? Мисля, че е безопасно, защото в родилния дам го даваха масово на майки, на които им се гадеше, но все пак по-добре да знаеш за какво го пиеш.
Иначе това, че бебето се дърпа и не ще да суче, много прилича на кърмаческа стачка и ако това е случаят, е съвсем нормално. Голяма част от бебоците на тази възраст го правят.
Подробно можеш да прочетеш за стачката тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1971
Решението най-често е да храниш детето когато е сънливо или спи, или просто в спокойна обстановка, без дразнители и външни хора и да опитваш често да му предлагаш да суче.
Стачката отминава, не й се шашкай. Желая ви успех!

# 2
  • Мнения: 26
Деган ми предписаха за увеличаване на кърмата като странично действие на лекарството.

Да, наистина прилича на стачка. Благодаря за съвета, ще продължа да се боря.

# 3
  • Мнения: 6 243
Детето ми избягва гърдите ми - като дойде време за хранене в момента, в който я  наведа в поза кърмене започва да плаче. Не иска и като сменя позата. След известно време, с много уговорки, засмуква но за не по-дълго от 4-5 мин.

Тя е на 3 месеца и 4 дни и досега наддаваше много добре, а от 3 седмици яде по малко, и е наддала само 150 гр. Доктора ми каза да взимам Деган. Дали е безопасно? А дали това е правилно?
Медикаментът деган (с активна съставка метаклопрамид) се използва основно като антиеметик (т.е. против гадене), но има за страничен ефект увеличаване на лактацията, тъй като стимулира отделянето на пролактин. Със същият ефект се използва и мотилиума ( с активна съставка домперидон). И двата медикамента са безопасни при кърмачки, но се препоръчва употреБата им под лекарско наблюдение и само по лекарско предписание.

От написаното от теб не е категорично ясно, ч
е имаш проблеми именно с количеството кърма. За дете на 2 - 3 месеца е в реда на нещата да се наяжда за 4 - 5минути, защото вече са усъвършенствали "техниката" си на сукане и това време в повечето случаи им е достатъчно.

За да се ориентираш дали детето ти приема достатъчно мляко, добре е да следиш количеството напишкани памперси Също така - как се държи детето между храненията, какво е времето между две кърмения, каква е най-дългата ви нощна пауза. Наддаването в грамове не е единстветия, и далеч не е най-добрия критерий дали детето яде достатъчно. Били описала по-подробно какъв е начина ви на хранене, за д аможе да се направи по-точна преценка дали изобщо има проблем.

Напиши също колко се родихте и какво беше наддаването до момента.

# 4
  • Мнения: 26
Между храненията се дуржи според мен доста прилично. Обикновенно спи по 1/2 - 1 час и веднуж на ден прави спане по около 3 часа. Нощите са различни, но най-често се храним между 4 и 6ч. и после пак в 9ч. Общо са 6 хранения на денонощие.

Роди се 3,150. Изсписаха ни 2,900. Наддаде 1,400 за първия месец и 900гр. за 2-рия. Третия, както вече писах 540 гр. като 150 са за 2-3 седмици от третия месец.

Благодаря предварително.

# 5
  • Мнения: 6 243
Валенсиа, аз лично не виждам нищо обезпокоително в описаното от теб.

И броят на храненията, и наддаването до момента са напълно в нормите.

Верояатно това, което пропуска да отчете лекарят ти, е че бебетата наддават скокообразно и ако една седмица бебето е качило "само" 150 г., другата може да качи 300, 450 или още повече. Понякога относително слабото наддаване на тегло се компенсира с израстване в сантиметри.

Моята препоръка е да продължавате да се кърмите на поискване, като не даваш на бебо водичка и не му правиш насила нощна пауза, ако сам не е готов за нея. Не се притеснявай - детето се държи напълно нормално за възрастта си.

В едно отношение ме изненадва лекарят ти - много малко са БГ лекарите, които са наясно с ефектите на дегана и го препоръчват на пациентките си. Можел е да ти препоръча добавка от АМ.

Пиши и занапред как сте. Лека вечер!

# 6
  • Мнения: 26
А как си обясняваш факта, че ака веднъж на 3 дни? Дали това е запек или е следствие от недохранване?

# 7
  • Мнения: 6 243
Най-вероятно да е нито едното, нито другото. Хвърли едно око тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16599.msg312466#msg312466
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14649

# 8
  • Мнения: 282
Аз случайно преди няколко седмици пих Деган (имах стомашен грип) и се изумих от страничната реакция - кърмата ми се лееше, както първите месеци. моето кърмене започна доста проблемно, заради вяла стимулация. Ако тогава знаех за Дегана, щях да си спестя много рев, опити за цедене и безсънни нощи.
По това, което пишеш, не ми изглежда бебчето ти да има проблем. Моята наддава също по-малко, но е много жизнена и хаби енергия. Наблюдавай детенцето  и то ще ти покаже какво да правиш.

# 9
  • Мнения: 2 655
Можеш да си увеличиш кърмата по  1000 др. начина, без Деган, все пак е лекарство и то отива право в кърмата.
Аз имам жесток опит със стачките. Алисиа стачкува 2 месеца Laughing
Малвина още е по този път, ама нали ми е за втори път и не се трогвам много много. Когато кърмех Али се бях побъркала. Какво ли не опитвах. Накрая стана: изкъпвам я хубаво, масажирвам я продължително, за да се измори и после права разхождам се из стаята, кърмя права, танцувам т. е. друсам я и пея. Само докато се онесе и заспи, като заспи я мятам на леглото и лягам до нея.
Пробвай може да помогне.
Просто приеми факта, че детето порасва и натрупва нови емоции през деня, това го изнервя вечер и нервничи, не иска да си ляга, а иска да продължат игрите. Laughing И не пии боклуци, просто се храни по често и по качествена храна, пии кисело мляко-айрян или прясно най-малко 1 л. на ден и повече течности.

За запека:
1. 2-2,5 л. вода, течности, супи и т.н. на ден;
2. 1 куп. овесени ядки;
3. 1 активия на ден;
4. повече плодове и зеленчуци, ще му мине.
Не очаквай да ака всеки ден, детето порасва и започва да усвоява кърмата много добре. Ако не ака твърди аките и не се напъва и плаче, като ака всичко е наред. Кърмачетата могат да акат по 1 път на 5 дни. Малвина е такава.
И не се подавай на провокации от педиатри.

# 10
  • Мнения: 1 586
пии кисело мляко-айрян или прясно най-малко 1 л. на ден

Пела, това наистина ли го казваш или е правописна грешка?Simple Smile

Не  повече от 1 кофичка кисело мляко или една чаша прясно мляко на ден поради риск от алергизиране на детето към белтъка на кравето мляко.

Валенсия, вярвам, че нямаш проблем и с полученото тук инфо ще се успокоиш и продължиш кърменето. Не виждам нужда от прием на деган. Аз лично съм против излишното приемане на медикаменти, още повече пък за  ползване на "страничните" им действия.

# 11
  • Мнения: 26
Благодаря ви.

Сега наистина си мисля, че нямам проблем след като прочетох и темата "на кърма и запек". Почнах с Деган-а и наистина кърмата ми рухна изведнъж, но тя продължава да не яде с апетит и по кратко. Дано това, което изяжда да й е достатъчно...Ще видим след 5 дни, когато съм на консултация отново.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 360
valensia, кажи ми, моля те, каква дозировка на Деган ти предписаха и за колко време?

# 13
  • Мнения: 26
Два пъти на ден, сутрин и вечер, по една таблетка.

Общи условия

Активация на акаунт