пъпна херния на 3.5г.

  • 547
  • 2
  •   1
Отговори
здравейте,
днес бяхме на лекар, но още съм притеснена. Търся мнения за пъпна херния на тази възраст.
Пъпчето беше зачервено по обед и детето се чешеше.
Вечерта пак беше розовко от чесане. Разгледах го, а то се отвори /като обърнато на опаки/. Прибра се с леко побутване.
В профил при право дете, пъпчето е като обрамчено с леко изпъкнало кравайче. А рисунъка от гънките вътре се промени преди и след баня.
Лекаря каза, че е лека херния и може да се повлияе от лепенка и или дори да не се наложи лепенка.
Евентуална стара лека херния, станала видима заради възпалени е на пъпчето.

Но за мен не е леко каквото и да е, било и "козметичен дефект"
Някои може ли да помогне с информация?

Много Ви благодаря!

# 1
  • Мнения: 688
Моята дъщеря има леко изразена пъпна херния и не само има и още една в слабините която беше като бобово зрънце преди 1-2 години а сега е колкото малко (индийско) орехче. Пъпчето и е леко издуто навън, но повече ме притеснява другата и херния - в спокойно състояние не личи, но когато се смее или кашля се издува и съм много притеснена. Ходихме на хирург който ни каза че няма нужда от операция за сега. Обясни ми че можели да се приберат при изграждането на коремната мускулатура - но едната се увеличава с растежа на детето и това ме притеснява  Cry Confused
Не знам ако пък я оперират как ще я накарам да стой мирна и неподвижна известно време след това, чувала съм че и след операции наново се отваряли херниите... за сега не предприемаме нищо  newsm78

# 2
  • София
  • Мнения: 3 162
Пъпната херния при децата се проявява веднага след раждане. Тя е вродена и в 30 % може да се прибере (да се стесни отворчето на пъпа) самостоятелно или с лепенки. Аз лично смятам лепенките са досадно мероприятие, но често помагат.
При големите деца пъпна херния не се появява току така - или просто си я има от рождение, или кожата на пъпа се издува без да има херния (т.н.кожен пъп) или има друг по-сериозен проблем (те обаче се срещат много рядко).
Консултирайте с детски хирург - в София единствената детска хирургия (а почти и единствената в България, освен в Пловдив), е в "Пирогов".

Общи условия

Активация на акаунт