Внимание...Важно! Моля прочетете!

  • 10 969
  • 48
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 585
От 15 години (може и повече) е абсолютно противопоказано да се изписват и прилагат каквито и да е било капки за уши за лечение на детските отити в която и да е било детска възраст. Да не употребя по-силният израз-абсолютно забранено.

Капките за уши способстват за хронифициране на отита, благоприятстват срастванията в средното ухо, и удължават резорбцията на секрета в средното ухо. По изключение можем да ползваме само едно приложение на обезболяваща прескрипция при много силни ушни болки, и то само тогава, когато обезболяващите медикаменти не дават резултат. Успоредно, незабавно предписваме  Антибиотик. След 2 до 3 приема Антибиотика започва да действа и болката ще е под контрол.

Ключови моменти:

*Във всички възрасти, прегледа на уши е незаменима част от работата на педиатъра. Негледането на уши води до кардинални диагностични грешки и->> менингит, или мастоидит, или спонтанна тъпанчева перфорация или до сепсис.
*лечението на детските отити е винаги само и единствено с АБ. С оглед резултатността (имайки пред вид причинителите) на първа линия са препаратите Амоксицилин, Аугментин, Зинат, Цеклор. Новите макролидни препарати Кларицид, Азитромицин (Сумамед) са с много съмнителен ефект поради изключителната и нарастваща резистентност на Стрептокок-а към тях.
*не всяко червено тъпанче е отит, не всеки малък излив в средното ухо задължително е отит!
*много добра практика е да търсите хронично Стрептококово носителство във фарингеален секрет на детето, и ако изолираният щам е патологичен, да лекувате настоятелно. А не да се "борите" с фамозният "Стафилокок", който в голямата си част се изолира от мръсните ръце на лаборантката, а не от вашият фарингеален или носен секрет!!
*много често децата не могат да се излекуват добре след АБ поради резистентност на микроорганизма. За това е добре на 3-4 ден след началото на лечението детето да се прегледа пак и оцени резултатността на АБ. Резултатният АБ изчиства отита за 2 дена. Ако до 3 нямате ефект, няма да имате и за 13 дена лечение. Нужна е смяна на АБ.
*контрола на алергичният ринит, "третата сливица", хроничното фарингеално Стрептококово носителство са от решаващо значение.
Много от алергичните ринити при деца се обострят от храни (грах или риба, например). Да не убягва и този факт!
*Правилната ваксинация на децата с "Превенар" и "Акт-Хиб" създава резултатен имунитет срещу главните причинители на детски отити до 3-4 годишна възраст. Имунитет, който нито "Аквасорс" нито "Зелена магия и котешки нокът" могат да Ви дадат. Следете за пълнотата на ваксинациите на децата си!

Последна редакция: нд, 03 сеп 2006, 00:06 от Birdie

# 1
  • Мнения: 2 013
Мерси.
А аз най-глупаво сама купувам капки за уши, даже непредписани от лекар. Добре че не се е налагало да ги ползвам често.

# 2
  • Мнения: 8 585
Борбата със съпътстващите и благоприятстващите повторението на отита фактори са от същото значение както и доброто лечение на един остър отит.
Не е рядко 10-12 дневни курсове с резултатният АБ да ни се наложи за траен ефект...

# 3
  • Мнения: 826
Най-накрая някой да обясни за тези  капки. Hug
На няколко пъти ве4е споменавам в постинги до майки,4е капките за уши не се използват в 4ужбина.И продължавам да 4ета,4е в БГ така се лекуват отити.
Крайно време е българските педиатри да вземат и да про4етат някоя западна книга. 15 год. не е малко време! Crazy

Бърди,кое лекарство в БГ отговаря на американският Omincef?
Синът ми е алерги4ен към амоксицилина и се лекуваме с Омницеф при нужда,та ако ни се наложи да знаем какво да търсим.....

# 4
  • Мнения: 8 585
Omnicef e cefdinir-широко-спектърен полусинтетичен цефалоспорин. Около 3 часа след единична орална доза концентрацията му в средното ухо е около 15% от серумната му концентрация. Явно добър резултат Simple Smile.
Не знам дали се търгува в БГ.
Тук не съм го срещал-има негови аналози-Procef и Lorbef.

# 5
  • Мнения: 822
Birdie,радвам се,че отваряш такава тема.
Защото за мен(по-точно за сина ми) отитите са голям проблем.Той е на 3 години,а досега е правил отит поне 12 пъти,съответно следва АБ.Капките са противопоказни и тук.
Синът ми два пъти направи реакция към Cefzil/Cefprozil  и сега му предписват само Zithromax(Azithromycin),който не е препоръчителен (разбирам от твоя постинг).
Последната инфекция направи преди 10-12 дни.При прегледа след приема на АБ,лекарят каза,че ушите му са все още червени и инфекцията не е преминала.АБ продължавал да действа и след приема,да сме отидели след още 4-5 дни отново.
Детето има направена ваксина Превнар,но сам виждаш,какъв е резултатът.
Какво би ме посъветвал в нашия случай?Какви изследвания да изисквам (само фарингеален и носен секрет ли)?Благодаря ти предварително!

# 6
  • Мнения: 408
Birdie, а можеш ли да дадеш някаква информация за ваксината "Акт-хиб"?. На нас ни я препоръчаха за малката, че често боледуваше през зимата. Лекарката, която ни преглежда през юни ни посъветва ако не се закрепи Ива през лятото да я сложим септември-октомври. Три месеца починахме от болести и за сега не мисля, че е наложаща тази ваксина, още повече, че била за деца над две години.

# 7
  • Мнения: 1 113
*не всяко червено тъпанче е отит, не всеки малък излив в средното ухо задължително е отит!
В такъв случай как се действа? При дъщеря ми много често ушите се възпаляват при вирусна инфекция. Микробиологичните изследвания показват липса на патогенни бактерии, а ушите са й зачервени и я болят.

# 8
  • Мнения: 8 585
Birdie,радвам се,че отваряш такава тема.
Защото за мен(по-точно за сина ми) отитите са голям проблем.Той е на 3 години,а досега е правил отит поне 12 пъти,съответно следва АБ.Капките са противопоказни и тук.
Синът ми два пъти направи реакция към Cefzil/Cefprozil  и сега му предписват само Zithromax(Azithromycin),който не е препоръчителен (разбирам от твоя постинг).
Последната инфекция направи преди 10-12 дни.При прегледа след приема на АБ,лекарят каза,че ушите му са все още червени и инфекцията не е преминала.АБ продължавал да действа и след приема,да сме отидели след още 4-5 дни отново.
Детето има направена ваксина Превнар,но сам виждаш,какъв е резултатът.
Какво би ме посъветвал в нашия случай?Какви изследвания да изисквам (само фарингеален и носен секрет ли)?Благодаря ти предварително!
*има ли наличен алергичен ринит? или дисфункция на Евстахиевата тръба? "Трета" сливица (аденоидни вегетации)?
*Амоксицилин или Аугментин са много добър избор също. 12 дневен курс, обаче. На 3 дози дневно през 8 часа!
*Цефпрозил така или иначе не е много ефективен. Зитромакс пък едва ли-Стрептокока е нечувствителен към него. Особено пък при чести отити с резистентни щамове!

Ако до 2-3 дена нямате видимо подобрение на ушичките няма да има такова. Сменете АБ. Понякога и Бисептол (Септрин) е доста ефективен и резултатен, но Амоксицилин или Аугментин са първи избор.
Ако не бяхте направили Превенар, досега да сте имали няколко тъпанчеви перфорации.

Последна редакция: нд, 03 сеп 2006, 11:05 от Birdie

# 9
  • Мнения: 8 585
Birdie, а можеш ли да дадеш някаква информация за ваксината "Акт-хиб"?. На нас ни я препоръчаха за малката, че често боледуваше през зимата. Лекарката, която ни преглежда през юни ни посъветва ако не се закрепи Ива през лятото да я сложим септември-октомври. Три месеца починахме от болести и за сега не мисля, че е наложаща тази ваксина, още повече, че била за деца над две години.
Закриха ми темата за ваксините. Продължението НЕ искат да го заковат.

Акт-Хиб е ваксина срещу хемофилус-вид бактерий отговорен за редица инфекциозни детски заболявания и менингит.

"още повече, че била за деца над две години..."
Ваксината се слага със схема 2,4,6 месечна възраст и ре на 12-15 месечна възраст. След две годишна възраст проблемите около този микроб намаляват.

Направете противо-грипната ваксина през месец Септември!

# 10
  • Мнения: 8 585
*не всяко червено тъпанче е отит, не всеки малък излив в средното ухо задължително е отит!
В такъв случай как се действа? При дъщеря ми много често ушите се възпаляват при вирусна инфекция. Микробиологичните изследвания показват липса на патогенни бактерии, а ушите са й зачервени и я болят.
При липса на температура или силни ушни болки се вземат мерки за добра носна проходимост (Олинт, Виброцил).
Детето се преглежда след 2-3 дена и се решава пак.
Понякога при добра носна проходимост ушичките се "възстановяват".
Тази тактика не важи за малки деца под годинка с температура, значителни видими проблеми на тъпанчето и/или излив в средното ухо.

# 11
  • Мнения: 408

Направете противо-грипната ваксина през месец Септември!

При голямата имаше обратен ефект. Вече съм го писала, но ще се повторя - 4 месеца след като поставихме ваксигрип/Юлия беше на 2г./ започна да боледува често -често от ангини. Дотогава не бяхме имали проблеми и затова го свързвам с ваксината Thinking.

# 12
  • Мнения: 8 585
Няма никаква връзка с ваксината.
Вероятно детето се е заразило от Стрептококов носител. Ако не сте лекували добре ангините може и цяла зима с рецидивиращи ангини да е било детето.

# 13
  • Мнения: 826
Бърди,налагало ли ти се е да прибягваш до '''тежката'' артилерия като дневна  превентивна доза на антибиотик през зимните месеци или до инжектиране на Rocephin?Тук го правят при 3 или пове4е инфекции за 6м.
Изобщо тези мерки биха ли помогнали за намаляване и из4езване на отитите?

Ина4е за азитромицина и тук са на същото мнение-казват,4е е като води4ка за уши4ките,няма педиатър който да го изписва.

# 14
  • Мнения: 822
Ина4е за азитромицина и тук са на същото мнение-казват,4е е като води4ка за уши4ките,няма педиатър който да го изписва.
twins_mama,какво е търговското наименование на Амоксицилин-а при вас?При нас двама различни лекари единодушно ни предписват Азитромицин.А уж практиката в Канада и Щатите е сходна...Днес пак ще водя детето на преглед и ако се наложи ще настоявам за друг АБ,но досега само това са му предписвали Cefzil и Zithromax... Tired
Миналата есен синът ми направи 4 инфекции за по-малко от 3 месеца (по-вероятно не бяха излекувани),но личната ме убеждаваше,че било нормално при някои деца... ooooh!

Последна редакция: нд, 03 сеп 2006, 21:38 от niara

Общи условия

Активация на акаунт