За глутена...

  • 525
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 140
Какво представлява,кое е специалното при захранването и как да давам на бебека зеленчуково пюре,в което има овесени ядки.Ако можете да ми кажете ще съм ви много благодарна.На бурканчето пише 4-5 лъжици първите няколко дни.Ама колко дни?Чух,че трябва да се подходи внимателно към глутена,понеже бил силно алергизиращ.Но...слухове оттук-оттам.Как захранихте вашите деца с тия житните храни?

# 1
  • Мнения: 11 818
По принцип ви е раничко за глутен, прочети повече в библиотеката, има мнооооооого информация и реши сама!

# 2
  • Мнения: 1 271
Тъкмо мислех да пускам подобна тема - става въпрос за предаване по Биберон където гостува д-р Субев и казва че овесените ядки не съдържат глутен а глутеноид или нещо такова (сестра ми го е гледала, не аз) - къде е истината. Идеята е била че може да се дава вода от овесени ядки при запек...
Но и той смята че първо се дава сокче, после зеленчуково пюре и накрая плодово и каша.
И говорел за бързо захранване в седмия месец - всяка седмица нова храна и до края на 7 вече се хапва всичко, а не както е по БГ схемата досега - 2 мес сок, 3 пл. пюре, 4 зел. пюре, каша, попара...
Как да постъпим - моля за компетентно мнение!

  bouquet  bouquet  bouquet

# 3
  • Мнения: 140
По принцип ви е раничко за глутен
На бурканчето пише "за деца над 4 месеца"... newsm78

# 4
  • Мнения: 4 915
На бурканчето пише "за деца над 4 месеца"... newsm78

Оставете какво пише по бурканчетата. Няма да се водите по етикетите на търговците как да захранвате децата си. На всички бурканчета пише някакви месеци, товане означава, че на 4 месеца примерно трябва и можете да въведете глутен.

Глутенът не е силно алергизиращ, а носи висок риск да възбуди болестта Цьолиакия. Виж в "Библиотека" има доста статии по въпроса.

Ето мое мнение по друга тема:
http://www.bg-mamma.com/index.php?PHPSESSID=06730ff8bbea5680ecb8 … mp;topic=71323.20
Аз захраних на 10 навършени месеца. Нямаше за къде да бързам.

Овесените ядки съдържат глутен. Пише го навсякъде по сайтове, посветени на болестта цьолиакия. Никакви овесени води и подобни щуротии за малки бебета!
Глутен не съдържат:
ориз, елда, просо, царевица.


Относно захранването - пак много инфо има в "Библиотека". Браво на д-р Субев, че се е ориентирал и пропагандира късното захранване. Макар че не ми става ясно защо трябва да е бързо захранването за 1 месец - твърде много се натоварва стомахчето. За къде да се бърза? До годинката бебето трябва да е основно на мляко, другите храни са за разнообразие и допълване. Кърмене/ млечно хранене не се замества до годинката. Пюренца и каши се дават в малки количества между кърменията.

# 5
  • Мнения: 11 818
Подкрепям напълно Free Soul - не гледай какво пише на бурканчето, там дори и не пише всичко!
Аз глутен също все още не съм въвела.

# 6
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Подкрепям напълно Free Soul - не гледай какво пише на бурканчето, там дори и не пише всичко!
Аз глутен също все още не съм въвела.

Това пък за мен е другата крайност- детето ти вече е достатъчно голямо  Peace

# 7
  • Мнения: 3 042
С глутен захраних малкият именно с едно пюре на Ганчев с овесени ядки за над 4м Mr. Green. Но нито съм знаела "що е то глутен?", нито, че не трябва да се дава до 6м възраст, защото е алерген. Не сме имали проблеми.
Аз и вода от овесени ядки на 2м бях дала на малкият, по съвет на педито Shocked ooooh!. Не сме имали проблеми, но няма гаранция, че при някое дете на тази възраст няма да се появят.

Ти след като знаеш за риска от алергии се опитай да  избягваш глутена докато бебчето навърши 6м. След това може да дадеш. Peace

# 8
  • Мнения: 11 818
Димана, при късно захраненео бебе е напълно нормално глутена да се въведе към 10-тия месец. Още повече, че дъщеря ми прояде едва сега в 9-тия! Така че при всяко дете е индивидуално.. но какво ли се оправдавам.. всеки сам решава какво и кога да дава и кое е добро за детето му!

# 9
  • Мнения: 4 915
Подкрепям напълно Free Soul - не гледай какво пише на бурканчето, там дори и не пише всичко!
Аз глутен също все още не съм въвела.

Това пък за мен е другата крайност- детето ти вече е достатъчно голямо  Peace

А според мен няма нищо крайно, когато се изчаква крайната препоръчана възрастова граница за храни, възбуждащи алергии или причиняващи болести.
Именно заради това изречение на детски гастроентеролог, към чиято статия за цьолиакията съм дала линк, ме накара и мен да изчакам 10 месеца: "...Среща се най-често в ранното детство, когато се преминава от млечна към въглехидратна храна (ако това преминаване към глутеносъдържащи храни стане преди 10-ия месец, стомашно-чревният тракт не е достатъчно зрял, за да се справи с глутена, заб. моя) ".
Дъщеря ми нищо не е загубила, ядеше си други, безглутенови каши. Аз си спечелих спокойствие.   Wink 

# 10
  • Мнения: 11 818
Благодаря, Free Soul, нямаше да мога да го кажа по-хубаво, въпреки знанието ми от прочетеното. А совен това смятам, че дори и детето да не е семейно обременено откъм алергии - винаги има първи път и нищо не ни коства да се опитаме да го предотвратим, а и за къде толкова да бързаме! Често обичам да казвам - пред себе си бебето има цял живот (дай боже) да яде "боклуци"..

# 11
  • София
  • Мнения: 1 254
Аз с глутен захраних на 9 навършени месеца. Предстои ми захранване с месо тия дни.
Захранвам късно и бавно.

marges, не гледай какво пише по бурканчетата, това е един много голям и гаден бизнес, който е за сметка на нашите деца...
Но ако все пак си твърдо решена да въвеждаш някаква храна освен мляко на тази възраст, и по-точно глутен, аз знам че се въвежда с по една-две лъжички. Аз лично правя така: първия ден слагам една лъжичка от новата храна в някаква стара, която вече е въведена, втория ден слагам две лъжички и т.н. докато не се стигне до някакво количество, което бебето да изяжда.

Успех в захранването и дано си от майките късметлийки, чийто деца не дават алергични реакции въпреки ранното захранване.   bouquet

# 12
  • Мнения: 11 818
Аз също все още не съм въвела месо, нито пък млечни произведения. Иначе всичко което ти казва ma_nda_rinka по отношение на начина на въвеждане на нова храна е така, и аз така съм процедирала - по малко, прибавена към вече въведена.
Успех!

Общи условия

Активация на акаунт