Вземат ли децата ви храна от непознати?

  • 2 231
  • 46
  •   1
Отговори
  • Мнения: 281
Днешното предаване на "Сблъсък"(повторение от м.март) ме провокира да пусна тази тема. Питаха децата от детската градина дали вземат храна от непознати....
Ще ви разкажа и една случка - вървим си двамата с мъжа ми по улицата, а зад нас баба с внуче. Момиченцето искаше баба й да й купи бонбони, но жената явно нямаше възможност. Стана ми мило за детенцето, а и точно в момента имах няколко ментови бонбона в джоба си. Обърнах се и й ги предложих, момиченцето ги взе с удоволствие, а и бабата не възрази. Да, обаче мъжа ми ми направи забележка след това и каза, че според него така не се прави, а и бабата не трябвало да приема. Все пак съм била "чужд човек". А детето толкова се зарадва на бонбоните...
Преди около месец седим си на плажа Sunglasses мъжа ми,аз и наш синковец, и изгладнели от морските емоции набиваме бисквитки. На 2 метра от нас момиченце на около 2 годинки ни наблюдава с интерес как "мляскаме". Без дори да се замислям взех половината пакетче бисквити и й ги дадох. Тя ги занесе на татко си, който ми благодари и после започна да дава на детенцето една по една курабийките. Предполагам, че се сещате за реакцията на мъжа ми... Имахме известна конфронтация по темата, но накрая той ме заби с въпроса- "Ти ще разрешиш ли на детето ни да вземе храна от чужд човек?"
А сега де?! newsm78 Аз знам за себе си, че съм добронамерена, ама има толкова "откачалки" по улиците... #Crazy
Вие как постъпвате?

# 1
  • Мнения: 982
От непознат не бих му разрешила да вземе храна.Но съм почти сигурна,че и това ще се случи някога.Дано само не попадаме на откачалки,както добре си го казала!

# 2
  • Мнения: 1 113
Тъй като детето ми е постоянно с мен (искам да кажа, че все още не е достатъчно голяма та да скитосва сама) не тя, а аз решавам дали да вземе нещо от някой. Ако например някое дете похапва солети и предложат на дъщеря ми, не я спирам да си вземе, ако обаче някой се засили ей така, без да ни познава да й дава нещо, ще я накарам да откаже (до сега не ни се е случвало).
Случвало се е Лили да яде нещо пред други деца, но винаги съм питала родителите дали разрешават да почерпим децата им (не става дума само за мнителност, има деца, които са на диета по една или друга причина, или пък все още не са опитвали от тези храни).

# 3
  • Мнения: 7 106
Заради странният навик на някои маики и баби да си хранят децата по площадките и пясъчниците се  е случвало да я "нахранят" и дъщеря ми. Просто виждайки как детето нагъва баничка или пица и на моята и се дояжда и гледа жално-милно като Гаврош. Разрешавам да и сложат в устата някое парче пица или да и отчупят хляб или баничка. Но става въпрос за майки, с които дори и да не се познавам лично, се срещаме всеки ден по градината. От съвсем непознат, спрял ме ей така да ми подаде нещо, не бих взела никога или дори да взема, ще го метна в кофата при първа възможнодс  Blush.
Аз също предлагам на чуждите деца от нашите "лакомства" само ако преди това съм получила одобрението на родителя.

# 4
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
По принцип, не й разрешавам, но тя е в такава възраст, че ходи на кафето по масите и ако някой яде нещо, си иска Embarassed. Аз само тичам по нея и "Ела мамо, мама ще ти купи!", направо да си умреш от срам. После се опитвам да й обясня, че не се прави така и не може да ходи да си иска така от хората, и ако иска нещо,да ми каже, аз ще й купя. Но май не ме разбира още newsm78.Пък и дори да не й се яде нещо, просто като види че друг яде и иска да опита и тя. Доста е сложно.....

# 5
  • Мнения: 7 474
Зависи от ситуацията  newsm78 На площадката взима от други майки, но ако е съвсем случаен човек на улицата няма да и дам Naughty

# 6
  • Мнения: 2 567
Моята от малка си знае, че храна от чужди хора не се взема без да ме е попитала. Ако някой и предложи нещо, първо ме поглежда и ако аз кимна одобрително тогава я взема.
Дори и от близки хора не яде всичко, което са и дали. Взима го, но след това пита дали и кога може да го изяде. Има неща, които не и разрешавам да яде и време когато също не и позволявам да яде. Така, че се е научила да се съобразява с това.

Аз също не давам директно на някое детенце нещо за ядене. Първо питам придружителят му дали разрешава и тогава.

Като беше малка никак не ми се нравеше разни бабки да и пъхат неща в устата, щото била детенце. Тя се опъва и не иска, а те настояват ли настояват.
Или ако застанеше до някоя маса, където хората ядат примерно торта да и искат да и сложат  в устата с вилицата с която те ядат, защото смятат, че била искала. А тя просто си гледаше хората, защото  като на всяко малко дете и бяха интересни нещата, които вършат.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 711
По принцип не разрешавах на Дияна да взима храна от чужди хора. Пита ме "може ли?"
Но пък и аз много често черпя децата по градинките, карам и Дияна да черпи... да не хапва така пред децата.

# 8
  • Мнения: 688
Абсолютно сме забранили на дъщеря ми да взима каквото и да е от непознати хора и тя винаги отказва. Ако аз съм до нея и одобря почерпването от някой човек за който съм сигурна че няма да навреди - тогава взима.
Преди около месец обаче се случи една много интересна случка - по принцип дъщеря ми е доста общителна и се заговаря с хора на различна възраст, та както си седим на едно кафе и тя обикаля около масите и си играе - пристига с един бонбон в ръка и ми казва че някакъв дядо и го дал - тя казала че мама и е казала да не взима нищо от непознати, но той настоял (предполагам че му е станала симпатична, тя е много бъбрива и обичлива) и тя взела но не го изяла ами го носи. Аз го хвърлих и й казах че може понякога някой да настоява много да и даде нещо и в такъв случай тя да го вземе но в никакъв случай да не го яде.
И преди 1 седмица в една градинка някаква непозната по-голяма какичка я почерпила с бонбон заради някакъв повод и моята щерка взела бонбона и го хвърлила на гълъбите  Laughing както веднага дойде да ми се похвали.
Смятам че в днешно време е доста опасно да се позволява на децата да ядат нещо с което ги е почерпил непознат  Naughty
Моят съвет е да им обясните какво може да има в тази почерпка и че това би могло да им навреди по много лош начин, а те ще разберат и ще ви послушат е все пак зависи и от възрастта им  Confused

# 9
  • Мнения: 2 759
    Преди време и ние с моичкият съжалихме едно 4-годишно гардже, и решихме да го черпим сладолед, обаче хлапето ни заби в земята, като каза "Аз не ви познавам" и само се врътна и си отиде.. Нито родители имаше в близките 100 метра, нито щяха да забележат. А си личеше, че на хлапето много му се иска... Евала на родителите му!

# 10
  • Мнения: 2 804
Тук хората нямат навика като в БГ да предлагат ядене на някого !
Но в редките случаи когато някой ни е подавал нещо съм отказвала от името на дъщеря ми .
Така преди около седмица едно момиче на около 13 години и предложи бонбон и тя започна да ме гледа въпросително за да разбере да или не .
Отказах учтиво , а когато слязохме от автобуса извадих от резервите ми в чантата и и дадох от нашите бонбони .

# 11
  • Мнения: 4 664
От непознати,не!

# 12
  • София
  • Мнения: 676
Моята от малка си знае, че храна от чужди хора не се взема без да ме е попитала. Ако някой и предложи нещо, първо ме поглежда и ако аз кимна одобрително тогава я взема.
Дори и от близки хора не яде всичко, което са и дали. Взима го, но след това пита дали и кога може да го изяде. Има неща, които не и разрешавам да яде и време когато също не и позволявам да яде. Така, че се е научила да се съобразява с това.

И моите са така! Дори се е случвало на роднини да отказват кола например, в мое ОТсъствие, само защото аз не им позволявам! Камо ли на непознати. Дори и деца да ги черпят, пак искат разрешението ми

# 13
Имам страхотен проблем с малката ми Весела-на 2.5 години. Щом види някой да си похапва нещо-Чипс, Хрупанки, Бонбони и каквото и да било там се лепва и веднага казва:"Мога ли да си взема, ще ме почерпиш ли?". Обяснявам, че не може така, че трябва да ме пита, но пустите ушета не чуват ли не чуват.  Принудих се да казвам на родителите да не и дават, а в най-лошия случай да кажат, че няма вече от въпросното лакомство. Но уви трудно я лъжем. Вече не знам какво да правя?!?А и всички са така услужливи-сигурно като я гледат колко е слабичка и решават, че хич не си дояжда Laughing

# 14
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не, не разрешавам.
А ако искам да почерпя някое дете, питам родителите му (освен, ако не сме близки). Не само заради принципа, а и защото вече има много алергични деца, при това, с тежки алергии.

Общи условия

Активация на акаунт