Колики? Погледнете нещата отблизо. Подходи...

  • 8 614
  • 108
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 585
Колики= :

*гладно бебе-недостатъчна кърма, хранене "на поискване" ( на всеки час, например). Гладът на едно бебе е най-важната причина (погледнато обективно и ако детето не е болно) едно бебе да плаче. Това е първото за което трябва да се помисли. А не за колики.
Ако едно плачещо бебе се вдигне на ръце и от това се успокои, то вероятно не е гладно. Противно на това, което твърдят много хора, биберонът-залъгалка е чудесен способ за успокояване и предотвратяване на прехранването. Ползвайте го с мярка и ще сте много доволни.

*прехранено бебе, пиене на разпенено мляко, много отворени биберони (ентусиасти, които дупчат по 7-8 допълнителни отвора на биберона).
*неправилни техники на хранене и позиция на бебето.
*лактозна непоносимост->НАН Сензитив млякото решава проблемите за тези деца.
*претоплено бебе= жадно бебе=неспокойно бебе.
*неспокойно бебе=плачещо бебе=поглъщащо въздух=лошо и често хранене=колики.
*намазано от главата до петичките бебе (със свинска мас, други мазила, бебешко олио)=бебе със сърбеж=неспокойно бебе (бебетата не могат да се чешат)=плачещо бебе=поглъщащо въздух бебе=колики. Не се "омазват" бебетата. Не се мажат с нищо без нужда, всъщност.
*гастро-езофагеален рефлукс-много от бебетата го имат и без повръщане. Той причинява болки и плач или със започване на храненето, или по време и/или след това. Плача е причина за аерофагия (ексцесивно поглъщане на въздух). После "колики". Не са колики-езофагит е. Децата имат езофагит и вследствие "сокчета" и други нонсенси, които с толкова щедра ръка препоръчват от 2 месец. Не давайте нищо друго на бебето до 5-5.5 месец освен АМ (кърма). За никаква липса на витамини и реч не може да става. Който следва този подход ще е много щастлив родител. Нека веднъж завинаги спрем в БГ с тези "захранвания" от 2 месец!!
*истински колики-в 5% от децата.

Инфакол=Алмагел

Хумана, НАН, Адапта са трите най-добри АМ на пазара.
Не знам защо почти никой това не го знае, ако съдя по това какви млека избират за бебетата.

По неписано правило два часа се смята за долна граница под която не бива да се хранят бебетата (нито да се кърмят). С изключение първите дни след раждането, когато могат да се поставят на гърдата много по-често с цел да се насърчи кърменето, предпази гърдата, и детето да поеме "първото" мляко, което е богато на мазнини и калории.
Кърменията на "поискване" през час (които толкова рекламират редица неинформирани тук) са една от най-важните причини за прехранване на децата, преяждане, газове, или поглъщане на въздух от празна гърда. Освен това се нарушава и пълненето на гърдата, тъй като времето за напълването и не е достатъчно. Това става предпоставка за нервност и ранно отбиване.

Нощните хранения СА ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНИ за бебетата до 3-4 месечна възраст. Спирането или ограничаването на нощните хранения е непрофесионален подход. Много деца не наддават добре на тегло именно И поради "препоръките" да не се хранят децата след 00 часа вечер. Децата САМИ решават кога вече НЕ ИСКАТ да се хранят след 00 часа. Почти всички деца спират да се хранят след 00 към 3-4 месец. Ако обаче детето е гладно ще се буди и до 12 месечна възраст. Последното хранене трябва да е достатъчно. Големите бебета могат да изпиват и до 300 мл мляко вечер-оставяйте ги! Ако сгъстите АМ с една, две мезурки оризово брашно (бебешко, чисто оризово брашно!!), може да го намалите на 250 мл, например.

Това са простичките неща!

НЕ ДАВАЙТЕ Мезим-форте (или други панкретични ензими) на бебетата за "колики". Това е крайно непрофесионално и говори за пълно незнание на основни неща.

Последна редакция: нд, 03 сеп 2006, 18:00 от Birdie

# 1
  • Мнения: 7 640
подкрепям като концепция, но не мога да не се съглася със следното:

Колики= :

* Децата имат езофагит и вследствие "сокчета" и други нонсенси, които с толкова щедра ръка препоръчват от 2 месец. Не давайте нищо друго на бебето до 5-5.5 месец освен АМ (кърма)..................

Инфакол=Алмагел..........

Хумана, НАН, Адапта са трите най-добри АМ на пазара.
Не знам защо почти никой това не го знае, ако съдя по това какви млека избират за бебетата........


Кърменията на "поискване" през час (които толкова рекламират редица неинформирани тук) са една от най-важните причини за прехранване на децата, преяждане, газове, или поглъщане на въздух от празна гърда. Освен това се нарушава и пълненето на гърдата, тъй като времето за напълването и не е достатъчно. Това става предпоставка за нервност и ранно отбиване.


инфаколът е с активно съставка симетикон, а алмагелът е суспензия от алуминиев и магнезиев оксид.

адапта в БГ няма, доколкото знам, а от нан повечето български деца се запичат- факт. Хуманата финансово натоварва семействота повече от Фризо, примерно.

Напълване на гърдите Thinking- кърмата се поизвежда в процеса на сукането, гърдите се са торби-резервоари.

# 2
  • Мнения: 8 585
Опитайте Инфакол и ще говорим пак. Симетиконът е една от съставките в него. Научете и неписаните съставки в него Simple Smile

"Напълване на гърдите Thinking- кърмата се поизвежда в процеса на сукането, гърдите се са торби-резервоари."
Нищо подобно...на грешен път сте с "торбите". Ако е така, след спиране на сукането не би трябвало нищо да се "произвежда".
Изпразването на гърдата е основното за да има добра "продукция". Млякото се отделя и натрупва в интервала между кърменията. От този интервал, който е много индивидуален, зависят много неща.

За изборът на млеката, нещата са многофакторни. Проблема с НАН е в състава на мазнините. Не знам НАН който се внася в Бг дали е от последното модифицирано тяхно производство или старият НАН.

# 3
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Лично аз ще кажа Аман от теб, BirdieНе можеш на всички да налагаш мнението си.Как за нещо да не се опълчи, че не е така както казват, че е в Бългаия!
 Хумана може да е било преди години най-доброто мляко, но сега доста можем да поспорим!Моето дете се дереше 5 месеца от колики и не мога да ти изкажа благодарността си, че ми разясни, че  съм си внушавала!

Това са простичките неща!

За простичките български родители, нали Simple SmileРазбирам някой да ти иска мнението да се включваш, но ми писна навсякъде да се навираш!Моля не прави коментар на изказването ми, или по-скоро аз няма да правя.Все едно да споря със стената.Не мога да разбера защо като плюеш постоянно БГ педиатри не започнеш работа в България и да се опиташ да налагаш "съвременната" медицина Simple SmileВярно е, че някои неща са за оправяне, но ти се уливаш!Може и да не вярваш, но педиатърката ми обясни тези неща от статията която си публикувал.Много ми е чудно как, ако бебето се дере нощем от глад майката няма да му даде да яде.Правим икономия на мляко, нали?

# 4
  • Мнения: 27 524
НАН  Naughty Нов, стар, не знам, но не го смятам за добър. И не може едно мляко да струва 10 евро и друго 19 и да са на едно ниво като качество  Stop

Адапта в кои страни изобщо се внася?

# 5
  • Мнения: 8 585
Тези АМ са добри по редица критерии. Наистина добри.
Но темата е за коликите.

"Простички неща" се има пред вид неща които са лесни и резултатни.
И спестяват много лутане в "тъмното".
Не са измислени от мен-от много отдавна са факти.
Синтезирани тук кратко. За да не даваме "Мезим-форте" или други идиотии на бебетата ("сокчета", овесена вода, кисел, "котешки нокът", "лайка").
И за да не създаваме тъжно впечатление от "педиатричните" ни практики.

# 6
  • София
  • Мнения: 4 423
Аз лично ти благодаря за съветите  bouquet, много често си ми давал правилни съвети - лично съм се убедила.
Само за Инфакола...- давам го вече 3 шишенце, 3 дни нямаше колики( силни), тази вечер пак беше кошмар Cry
Яде по 150г. - 5 пъти на ден, като последното хранене е към 19.30, 20.00ч, после не се буди до 6ч. за ядене, но пак се появиха гадните колики... Confused

# 7
  • Мнения: 8 585
Благодаря за добрите думи.
Насърчение за мен да пиша. Така или иначе нищо не остава за мен, освен оплювания.

Изход:

*ако е лакомичко в началото, прекъсвайте го (леко издърпвайки биберона за да се прекъсне вакуума) и пак започвайте храненето. Не давайте разпенено мляко от "дъното" на биберона.
*някой деца имат повишена перисталтика вследствие простудяване по време на банята... Затоплете кърпи и в тях завийте детето след баня.
*ако са минали два, два и половина часа от последното хранене и има "колики" дайте 10 мл преварена вода-ако пие може или да е жадно (правилно ли приготвяме млякото?, не претопляме ли детето?) или наистина да е гладно. Предложете пълно хранене и ревизирайте режима, разстоянието между храненията, добре ли се уригва детето.
*разредете храненията, ако детето издържа. 4 хранения по-големи по обем (170-200мл) е по-добре от 5.
*регулирайте биберона да тече около капка на секунда. Това е много важно. Детето не се дави и не гълта въздух. Не дупчете биберона " в повече".

# 8
  • София
  • Мнения: 4 423
Още веднъж благодаря!  bouquet

# 9
  • Мнения: 7 640
Благодаря за добрите думи.
Насърчение за мен да пиша. Така или иначе нищо не остава за мен, освен оплювания.

Изход:

*ако е лакомичко в началото, прекъсвайте го (леко издърпвайки биберона за да се прекъсне вакуума) и пак започвайте храненето. Не давайте разпенено мляко от "дъното" на биберона.
*някой деца имат повишена перисталтика вследствие простудяване по време на банята... Затоплете кърпи и в тях завийте детето след баня.
*ако са минали два, два и половина часа от последното хранене и има "колики" дайте 10 мл преварена вода-ако пие може или да е жадно (правилно ли приготвяме млякото?, не претопляме ли детето?) или наистина да е гладно. Предложете пълно хранене и ревизирайте режима, разстоянието между храненията, добре ли се уригва детето.
*разредете храненията, ако детето издържа. 4 хранения по-големи по обем (170-200мл) е по-добре от 5.*регулирайте биберона да тече около капка на секунда. Това е много важно. Детето не се дави и не гълта въздух. Не дупчете биберона " в повече".
Shocked
е все ще изръсиш някоя крайна и глупава реплика, което убива добрите впечатления

# 10
  • Мнения: 46 510
Когато родих не бях наясно с тези правила, но педиатърката ме посъветва 1:1 с написаното (с изключение на захранването- при нея беше след 4 м.) и София наистина нямаше колики  Grinning

НАН-а го започнах случайно, просто това изискваха в болницата, друго мляко не приемаха.

За Инфакола от форума разбрах, но не се стигна до него  Simple Smile

# 11
  • Мнения: 8 585
@Никол
Чудесно! Много се радвам. Дано има такива препоръки, дано има такива колеги-дано!. Много родители ще са по-спокойни с толкова прости "правила".

@PolarFox
Разреждането на храненията (ако детето го иска и понася) дори и с половин час помага при следващото хранене да няма храна от предишното. Децата се хранят по-добре, наддават по-добре и са много по-спокойни.
Още проф. Пфаундлер го е писал това в далечната 1943 (отразявайки практиката на немската школа). Книгата е преведена и на Български (1943)-прочети!
В по-късно време това изрично се подчертава от такива гиганти на практическата педиатрия като проф. Илингуърт в неговата фундаментална монография "Физиологичното дете". Прочети и нея!
Аз просто прилагам тези подходи. И съм много доволен от резултата. Защото учителите ми са добри.

Съветвам и теб да правиш същото...

# 12
  • Мнения: 416
Аз категорично заявявам, че моето бебе имаше колики от преяждане, защото искаше постоянно да суче и аз му давах, после последваше повръщане и невероятни колики.

А също не съм съгласна, че млякото се произвежда в момента на сукане. Ще ме извиняват тези, на които гърдите се препълват по време на сукане, моите лично се препълваха час-два-три, след като бебето е сукало от тях. А следобедното кърмене беше почти невъзможно, защото тогава просто нямах мляко, и незнайно как то не се произвеждаше в момента на сукане.

Така, че лично се съгласявам с много от нещата написани от Бърди и все повече виждам колко неверни неща пише в съседния форум.

Само се чудя защо се превъзнася този Инфакол, при положение, че  е едно към едно с Еспумизана? Просто различни търговски имена...

# 13
  • Мнения: 8 585
В "съседният" форум има дози крайности и фанатизъм (по отношение на кърменето). Това не помага. Нужен е балансиран подход и здрав разум.

Интервала между кърменията е индивидиален и много важен елемент.
Чрез кърмене "на всеки час" много от майките спират да кърмят просто защото не могат да имат толкова мляко. Отделно че детето от преяждане е нервно, неспокойно, не суче добре, и не изпразва гърдата.

# 14
  • Мнения: 4 915
В "съседният" форум има дози крайности и фанатизъм (по отношение на кърменето). Това не помага. Нужен е балансиран подход и здрав разум.

Интервала между кърменията е индивидиален и много важен елемент.
Чрез кърмене "на всеки час" много от майките спират да кърмят просто защото не могат да имат толкова мляко. Отделно че детето от преяждане е нервно, неспокойно, не суче добре, и не изпразва гърдата.

Eто ме от "съседния" форум. Винаги съм кърмила дъщеря си на поискване и нямаше никакви подобни симптоми на описаните по-горе.
Имаше нещо като колики за около 10-на дни. Кърмила съм и през 2 часа, и през час, и през половин час в периодите "бум на растежа". Бебето си беше най-спокойно и щастливо на гърдата. Не е преяждала никога, наддаваше си в златната среда на нормите. Лактацията ми се регулира на около втория месец, нямаше препълване, нямаше недостиг на кърма. Кърмя още, макар че от година ходя на работа.

Аз съм на принципа, че най-правилният подход е човек да се води по детето и естествените му нужди. Особено по отношение на кърменето. Едва ли природата го е измислила бебето да се кърми през часови интервал. Най-естествената реакция на майката е да сложи бебето на гърдата, ако то даде признаци на глад. А признаците на глад се разпознават безпогрешно и не могат да се объркат с плачене и хленчене за сън, от умора, от болка, от студ/претопляне, от некомфортност. Ако детето е само жадно - суче за кратко и само се пуска от гърдата. Ако е гладно - суче, докато задоволи глада си. Ако просто е неспокойно и несигурно, суче неактивно и се приспива на гърдата.

А гърдите наистина произвеждат кърма дори в процеса на сучене. Никога на остават напълно празни. Колкото по-често суче детето, толкова по-често и бързо се пълнят. Ако се разреди кърменето, пълнят се по-бавно. Търсене-предлагане. Много е просто.

Но не желая да споря, и се извинявам за дългия постинг на тема кърмене в този форум. Това по-горе бе моят опит, придобит благодарение на информацията от сайтове, посветени на кърменето и благодарение съветите на момичетата в съседство. Поздрави.

Общи условия

Активация на акаунт