Как да удвоя кърмата си?

  • 1 329
  • 18
  •   1
Отговори
  • тук-там
  • Мнения: 5 606
Предполагам, че е имало и други подобни теми, ама всеки случай си е индивидуален и се надявам да ми дадете полезни съвети.

Та историята на кратко: родих на 17.11 моята принцеска Рая, голямо бебе - 4.5 кг, та според килограмите педито ме засили, че трябва да хапва повечко още от началото - около 100-120 мл на хранене. Изкарахме първата седмица само на кърма, като слагах бебка на гърдата на поискване, по някога на 2 часа, друг път на 3. Някой път заспиваше на гърдата и изглеждаше задодоволена, друг път плачеше след хранене и ми се струваше недохранена. Дадоха ни на заем едно кантарче и направих няколко пробни хранения - оказа се, че поема около 50-60 мл от цицата, аз се панирах и веднага вкарах в действие добавката - Фризолак. От няколко дни обаче бебка се мръщи на биберона, а цицата продължава да засмуква като прахосмокачка. Бу ми даде идея, че мога да се възползвам от този момент и да минем изцяло на кърма. Много ми се иска, но според педито не съм достатъчно млечна. На практика трябва да увелича кърмата си двойна. Дайте идеи, как да го постигна. Много бих искала да се отърва от шишетата и бибите. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 673
Спри добавката и давай на бебето да суче когато иска. Много лесно звучи, нали Wink Но работи  Tada

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Не мисля, че педиатърката ти би могла да познае колко 'млечна' си... малко глупаво ми се вижда такова необосновано предположение. Цитирам отново една статистика, според която 97 от 100 майки могат да кърмят бебетата си без проблем (не говорим колко го правят), от останалите 3% по-голямата част също имат кърма, но не достатъчно, и съвсем, съвсем малък процент жени просто нямат мляко.
Това, което ще ти помогне да увеличиш лактацията, е
 Sign Exclamation Да махнеш биберон-залъгалка, шише с добавка и прочие "заместители" на цицата
 Sign Exclamation Да кърмиш на поискване, или ако прави много големи паузи, да предлагаш на всеки няколко часа да суче
 Sign Exclamation Да не даваш вода, още повече със захар
 Sign Exclamation Да не забравяш да кърмиш нощем, защото тогава нивата на хормона Пролактин, който е отговорен за образуване на кърмата, са най-високи и стимулацията на гърдите е особено успешна; освен това нощем бебетата са склонни да сучат без увъртания, защото им се спи
 Sign Exclamation За няколко дена можеш да се преселиш в леглото с бебето, и да го гушкаш повече кожа до кожа, ти и то голи (по пампи, на когото му трябва Wink), и да го кърмиш колкото се може по-често
 Sign Exclamation Пий достатъчно течности - 2,5-3л на ден. Част от тях - 2-3 чаши може да бъдат лактогенен чай (български или вносен)
 Sign Exclamation Прочети тези:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7162url
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485url
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8057url
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4199url
както и различни статии в Библиотеката

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Забравих да добавя нещо важно: кърмените бебета не се мерят по този начин. Ако искаш да продължиш да го теглиш, тегли в началото и в края на седмицата и дели теглото на 7, за да видиш как наддава. В противен случай можеш излишно да се притесниш, че не суче достатъчно мляко, а да е съвсем необосновано - кърмачетата могат да сучат по-начесто, но по малко - и след едно "контролно" теглене да излезе, че поема малко...а ако се тегли няколко дена, да се установи, че като се тегли чертата това не е така;)

# 4
  • тук-там
  • Мнения: 5 606
Благодаря за инфото, Бу! Аз бях поизчела не малко по темата, ама като се шашнах, че бебчето ми е недохранено, посегнах към изкуствената храна. Надявам се положението да не е непоправимо. Имам няколко въпроса:
Ако заспива на гърдата, да я будя ли или да реша, че е задоволена?
Да давам ли и двете цици или да ги редувам?
Как да различа дали е гладна или просто иска да суче? Защото моята бузанка много често си смуче палеца или залагалката, дори и след като се е нахранила, и то стабилно.

# 5
  • София, Младост
  • Мнения: 2 414
Цитат на: boo
Не мисля, че педиатърката ти би могла да познае колко 'млечна' си... малко глупаво ми се вижда такова необосновано предположение. Цитирам отново една статистика, според която 97 от 100 майки могат да кърмят бебетата си без проблем (не говорим колко го правят), от останалите 3% по-голямата част също имат кърма, но не достатъчно, и съвсем, съвсем малък процент жени просто нямат мляко.
Това, което ще ти помогне да увеличиш лактацията, е
 Sign Exclamation Да махнеш биберон-залъгалка, шише с добавка и прочие "заместители" на цицата
 Sign Exclamation Да кърмиш на поискване, или ако прави много големи паузи, да предлагаш на всеки няколко часа да суче
 Sign Exclamation Да не даваш вода, още повече със захар
 Sign Exclamation Да не забравяш да кърмиш нощем, защото тогава нивата на хормона Пролактин, който е отговорен за образуване на кърмата, са най-високи и стимулацията на гърдите е особено успешна; освен това нощем бебетата са склонни да сучат без увъртания, защото им се спи
 Sign Exclamation За няколко дена можеш да се преселиш в леглото с бебето, и да го гушкаш повече кожа до кожа, ти и то голи (по пампи, на когото му трябва Wink), и да го кърмиш колкото се може по-често
 Sign Exclamation Пий достатъчно течности - 2,5-3л на ден. Част от тях - 2-3 чаши може да бъдат лактогенен чай (български или вносен)
 Sign Exclamation Прочети тези:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7162url
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485url
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8057url
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4199url
както и различни статии в Библиотеката

Всичко това плюс яж варено жито. Аз лично си варя и мисля, че помага, а и съм сигурна, че не вреди

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Цитат на: mtz
Ако заспива на гърдата, да я будя ли или да реша, че е задоволена?
Да давам ли и двете цици или да ги редувам?
Как да различа дали е гладна или просто иска да суче?

Ако заспива, оригни я, ако се налага, смени пампата и предложи другата гърда, или същата, ако е заспала много скоро и не я е изсукала. Ако преди да заспи е сукала ефективно, енергично, и не се събужда по-рано от час-час и половина след това, можеш да предположиш, че се е насукала.
Горното отговаря на въпроса за редуването на гърдите: докато не се увеличи млякото, ги редувай. После - по желание. Няма голямо значение. Някои майки дават и двете, за да са "съразмерни". Други редуват, защото ако са установили такъв ритъм, бебето изсуква достатъчно и само от едната.
Ако иска да суче, давай й. Сега е още малка и ще й е само от полза. Залъгалката я махни - нека задоволява всичките си нужди от сукане на гърдата. Ако след като си я оригнала и предложила другата гърда не иска, значи се е наяла.

# 7
  • Мнения: 3 379
Само да добавя, че по-едрите бебета обикновено наддават по-малко в първия месец, така че тов ада не вземе да те притесни и да речеш, че нямаш достатъчно кърма  Wink

Иначе ето една проста формула, която съм взела от книгата What to expect when you're breastfeeding and what if you can't...
Първо уточнението, че кърменото бебе изяжда абсолютно различни и произволни количества на всяк охранене, но общият принцип за дневното количество е следния: умножаваш теглото на бебето х 150 и делиш на броя на храненията, така ще получиш средн она хранене колко трябв ада яде и приблизително за деня. В твоя случай: 4,5 кг * 150 = 675 мл на ден / 8 хранения например = 85 мл. на харнене. Което далеч не е 120 мл на хранене, нали?  Wink

# 8
Ще ти кажа аз какво "премерих" днес. Бебка не иска по принцип да яде от шише - на два месеца сме. Не бях опитвала да се цедя в шише почти от първите дни от изписването, защото при мен не става с помпа, а на ръка едно цедене ми отнема 30-тина минути. Като добавя времето за миене и стерилизиране и ми се отщява по-дългото излизане.
Днес се изцедих - в едната гърда имах около 120 г. Тя почти не пи от шишето, но това е друга история, нахраних я от другата гърда. Купила съм една кутия адаптирано мляко, за да ми е спокойно, че имам в случай, че се случи нещо непредвидено. На кутията прочетох, че тя трябва да пие около 180 г пет пъти на ден. Тоест при мен се оказва, че имам 2/3 от количеството, което по принцип се приема на тази възраст. Досега всеки месец наддаваме по над килограм.
Та, съдейки от моето "замерване" днес се оказва, че бебето суче повече пъти, но по-малко като милилитри от това, което бебетата на изкуствено хранене поемат на едно хранене. Пиша това, като потвърждение на съветите, по-горе, да не мериш количеството на кърмата, а по-скоро наддаването на бебето за период от една седмица например.
Като ти пиша това за количествата трябва да ти спомена, че в първия месец гърдите ми се препълваха и дори се оплаквах за това тук. А сега се оказва, че кърмата е по-малко от очакванията ми, но това не ни пречи да наддаваме. Природата си знае работата, така че, ако можеш гледай да си уверена, няма причина, кърмата ти да не е достатъчна и съм сигурна, че можете да сте само на кърма.
Дано още другата седмица ни се похвалиш!

# 9
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз бях госта по-горе, сори, че пак забравих да се логна  Embarassed
Това изказване за млечността на педито, не искам хич да го коментирам.

# 10
  • Мнения: 2 655
Цитат на: mtz
... но според педито не съм достатъчно млечна.

 Thinking  Crazy  Thinking  Crazy  Thinking  Crazy  Thinking  Crazy  Thinking

 Confused: Тя как го установи това?
 Confused: И как е възможно един дипломиран лекар да бълва подобни глупости?

Сестра ми попадна на подобна педиатърка, убеди я да дохранва на 20 ден/ бебето гладувало/. Само след няколко дни вече не кърмеше. Така отби бебето и се прости с кърменето, въпреки огромното желание. Embarassed  

Не ги слушай подобни глупости. Тук в Америка ми казаха, че дори и да загуби тегло бебето важно е да кърмя и няма нищо по важно от това в този /вече онзи/ момент. Кърми си детето, когато поиска и слушай сърцето си. То най-добре ще ти покаже кога, какво и как е най-добре за твоето бебе. А педиатърката, ако имаш възможност смени с някоя, която е "ЗА" кърменето. Питай майките тук те ще ти препоръчат по знаеща и четяща докторка за твоето бебе.
Поздрави и успешно справяме с кърменето.
Ние сме с теб.

# 11
  • Мнения: 1 034
Извинявам се, че се намесвам с друг въпрос в тази тема!
Как може да се установи, че кърмата е рядка? Ако е по синкава ли? Мисля си дали причината да се буди през нощта на всеки 2 часа е това, че не се засища при условие, че вечер кърмя и от двете гърди и той сам решава кога да спре/а има още мляко в гърдите/.

# 12
  • Мнения: 4 414
mari0511, няма рядка или нехранителна кърма. просто някои бебета се събуждат по няколко пъти на нощ да похапват, а други си спинкат по цяла нощ. кърми си го, когато поиска и не се притеснявай, че ти е рядка кърмата.

# 13
  • Мнения: 455
За увеличение на кърмата аз зная  Ricinus Communis 5 CH на Boiron, 3 x 5 дражета под езика, 1/2 часа до и след приема им не се храниш.

# 14
  • тук-там
  • Мнения: 5 606
Благодаря за съветите! От вчера сме изцяло на кърма. Стискайте палци да устискаме!

Общи условия

Активация на акаунт