За студентските такси...

  • 2 783
  • 36
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 3 390
Искам да попитам...в университета, в който учите, променят ли се таксите всяка година или важи принципа на завареното положение?
Защото аз съм учила в УНСС /и бакалавър, и магистър/ и там си плащах таксата, която са ми определили при приемането. Сега уча в Русенския университет и тук нямало такова нещо като "заварено положение". Миналата година ме приеха на 195 лв, тази година ми поискаха 250 лв...
При вас как е?

# 1
  • Мнения: 863
ами и в Софийския университет е така-всяка година променят таксите-уж си редовно,държавна поръчка,ама какво от това-даже май всеки семестър ги променят-това е положението-ако искаш... Tired Tired Tired

# 2
  • Мнения: 213
Откак въведоха "платената държавна поръчка", таксите се определят от министерския съвет за всяка специалност всяка година. Вече 6та година уча в СУ и всяка година таксите се вдигат. Миналата година таксите за моите специалности бяха по 120 лева на семестър редовно и 60 лева задочно (за сравнение почнахме редовното с 90 лева на семестър през 2000 г.).

# 3
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Държавните такси се определят от държавата всяка година. За различните специалности (направления) таксите са различни.
Цената на платеното обучение се определя от самия факултет. И то в началото на учебната година. Това за СУ.
Държавните университети имат платено обучение само за магистърските програми.

# 4
  • Мнения: 643
Моята не са я променили. Първата година таксата ми за магистратурата беше 220 и така си остана до края. Следващите магистри таксата им вече беше 250, но нашата не се промени, от това, един вид си бяхме заварено положение. Учила съм във Велико Търновски университет.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 390
Хм, значи не е изключение  Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 1 040
Аз уча във Великотърновския университет и там е същото положението - всяка година с по 10-12 лева отгоре ooooh! Аз лично много се дразня от това, ама какво да се прави. Когато бях 1-ви курс платих 180 лв за годината, а сега ще трябва да платя 200 лв - не че е кой знае колко повече, но все пак Rolling Eyes

# 7
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Учила съм няколко университета и когато обучението е повече от една година винаги е имало промяна в таксата.
Първото беше във ВИАС през 1993-1996 г. започнах с 14000 лв семестриялна такса и завърших на 280 лв.
Учила съм в УНСС И Стопанската академия в Свищов, а мъжът ми в МВБУ Ботевград и винаги е имало промяна.

# 8
  • Мнения: 1 639
Сега темата ме подсети та погледнах за новата година таксите ...
При мен в Софийския , за задочна форма , ги увеличават с по 5 лв на година  Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 3 123
Сега темата ме подсети та погледнах за новата година таксите ...
При мен в Софийския , за задочна форма , ги увеличават с по 5 лв на година  Simple Smile


а в Медицински Университет с по 10лв. #2gunfire

# 10
  • out of space
  • Мнения: 8 573
В МВБУ съм. В договора пише, че таксата е възможно да се променя на всеки две години с +20%, не повече. До втори курс вкл. плащах 285 лв, вече плащам 315.
Аз нямам нищо против и 350 да я нправят, все пак се грижат чудесно за сградата- дограми навсякъде, течен сапун и хартия за бърсане на ръце, яко парно зимата...чистота, хубава база и т.н

# 11
  • Мнения: 1 540
В Икономически университет - Варна ги увеличават с по 2.50 лв на година, за задочна форма на обучение. На редовните може и по 5 лв да им надслагват, знам ли.. Но не мога да се оплаквам, доста е ниска таксата в сравнение с други университети  Laughing

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 493
В ПУ имаше някаква промяна в таксите, бяха нараснали с някаква сума, но несъществено. Това  за период от 4 години, през които съм следвала.

# 13
  • Мнения: 1 639
Аз нямам нищо против и 350 да я нправят, все пак се грижат чудесно за сградата- дограми

Те таксите не отиват ли за хонорара на преподавателите, по принцип ?

# 14
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Аз нямам нищо против и 350 да я нправят, все пак се грижат чудесно за сградата- дограми

Те таксите не отиват ли за хонорара на преподавателите, по принцип ?

За всичко. Университета е частен.

Общи условия

Активация на акаунт